Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Wszywka alkoholowa Kraków i psychoterapia – skuteczny sposób na alkoholizm

Artykuł sponsorowany

2021-08-27 12:12
Wszywka alkoholow kraków

Spożywanie alkoholu w nadmiernych ilościach ma bezpośredni wpływ na zdrowie osoby uzależnionej, lecz wpływa także na jego otoczenie. Alkohol spożywany w nadmiarze powoduje agresywne zachowania i wpływa na funkcjonowanie mózgu i związane z tym podejmowanie racjonalnych decyzji w życiu codziennym. Alkoholizm często prowadzi do coraz słabszych kontaktów z najbliższymi, a także do pogorszenia warunków finansowych uzależnionego.

Wszywka alkoholowa Esperal - czy warto łączyć metodę awersyjną z psychoterapią behawioralną?

Leczenie alkoholizmu to długi i żmudny proces obejmujący wiele wieloaspektowych działań, w tym psychologicznych i farmakologicznych. Jedną z opcji dla osób uzależnionych od alkoholu jest dobrowolne umieszczenie tabletki Esperal pod skórą poprzez bezinwazyjny zabieg. Należy dodać, że nie jest to drogi środek. Jednorazowe wydanie kilku setek złotych na terapię awersyjną Esperalem wystarcza zwykle na około rok działania leku.

Wszywka alkoholowa Esperal Kraków to jedna z najskuteczniejszych i najczęściej stosowanych metod leczenia uzależnienia od alkoholu. Decyzja o zabiegu powinna być jednak przemyślana, ponieważ nie jest możliwe wszycie Esperalu bez zgody Pacjenta, na prośbę osób trzecich.

Co to jest i jak działa wszywka alkoholowa Esperal Kraków?

Wszywka alkoholowa Esperal to awersyjny sposób na walkę z alkoholizmem. Negatywne skutki uboczne powodowane przez wszywkę po wypiciu alkoholu zniechęcają Pacjentów do jej spożywania. W rezultacie może to z czasem wyleczyć uzależnienie. Esperal zawiera substancję zwaną Disulfiramem, która w połączeniu z alkoholem powoduje bardzo nieprzyjemne i szkodliwe skutki uboczne dla zdrowia osoby uzależnionej. Disulfiram jako składnik aktywny znajduje się w tabletkach, które są wszywane w skórę Pacjenta. Esperal nie jest wyczuwalny oraz jest zupełnie niewidoczny. Osoba uzależniona od alkoholu nie musi się martwić, że ktoś się zorientuje, że jest ona zaszyta, co stanowi dodatkowy atut tego rodzaju terapii.

Jak działa wszywka alkoholowa Esperal Kraków?

Przed podjęciem decyzji o wykonaniu zabiegu zaszycia Pacjent musi zostać poinformowany jaki jest mechanizm działania wszywki. Esperal (wszywka alkoholowa) zawiera substancję czynną o nazwie Disulfiram. Po zaszyciu nawet jeśli Pacjent spożyje niewielką ilość alkoholu, może to wywołać wiele nieprzyjemnych skutków ubocznych w jego organizmie. Należą do nich między innymi:

  • uczucie gorąca,
  • obfite pocenie się i kołatanie serca,
  • pulsujący ból głowy,
  • silne zaczerwienienie twarzy, wymioty i nudności.

Jeżeli Pacjent napije się dużej ilości alkoholu może to spowodować znaczne obniżenie ciśnienia krwi, zaburzenia psychiczne (takie jak lęk i strach przed śmiercią), a także zaburzenia rytmu serca.

Chociaż płyny do płukania ust, syropy, leki, perfumy i kosmetyki zawierają w swoim składzie najczęściej niewielkie ilości alkoholu, to już wystarczy aby spowodowały działania niepożądane, gdy wchodzą w reakcję z Disulfiramem. Dlatego kiedy Pacjent pije alkohol po zabiegu zaszyci, lub używa wyżej wymienionych produktów, jego dyskomfort spowodowany nieprzyjemnymi objawami może trwać nawet kilka godzin. Dlatego Pacjenci po zabiegu implantacji Esperalu przestają pić w obawie przed nieprzyjemnymi objawami. Z czasem mają więc szansę na całkowite pozbycie się nałogu. Czas trwania wszywki alkoholowej Esperal wynosi – jak zapewnia producent leku od 8 do 12 miesięcy, po czym Pacjent może zdecydować się na kolejną interwencję.

Jak się przygotować do wszycia Esperalu w Krakowie?

Producenci leku wskazują na ulotce 48h jako czas od ostatniego kontaktu z alkoholem. na. Chirurdzy również wskazują, że najlepszy odstęp czasowy od spożycia alkoholu a zabiegiem wynosi 48h. Im dłuższy jest czas abstynencji przed zabiegiem, tym zmniejsza się możliwość wystąpienia powikłań po zabiegu, związanych z możliwą reakcją Esperalu w połączeniu z alkoholem, który występuje w organizmie człowieka.  Zachowana dłuższa abstynencja chroni także przed odrzutem wszywki przez organizm Pacjenta, gdyż nie należy zapominać, jest to jednak tzw. ciało obce wszywane w organizm człowieka.

Są pewne przeciwwskazania do wszycia Esperalu:

  • Niewydolność wątroby – bardzo ciężka choroba, nie ma możliwości aby Pacjent nie wiedział, że na nić cierpi. Natomiast nie jest przeciwwskazaniem podwyższenie tak zwanych prób wątrobowych.
  • Przebycie w ciągu 6 miesięcy od zabiegu zawału serca. Nie jest przeciwwskazaniem przebyty zawał w dalszej przeszłości.
  • Przeciwwskazaniem do zabiegu zaszycia jest terapia doustnymi lekami, które zmniejszają krzepliwość krwi, to są tak zwane leki “rozrzedzające krew. W takim przypadku możliwe jest wykonanie zabiegu, lecz należy kilka dni wcześniej przejść na zastrzyki przeciwkrzepliwe lub jeśli choroba pozwala wstrzymać się od przyjmowania leków na min. 3 dni przed zabiegiem implantacji Esperalu.
  • Padaczka – nie powinno się jednak mylić padaczki z drgawkami poalkoholowymi, które zdarzają się alkoholikom w okresie trzeźwienia. Są to napady drgawkowe wyglądem przypominające padaczkę – potocznie określa się je mianem padaczki poalkoholowej. Jednak padaczka są to trwałe i powtarzające się napady drgawkowe – u alkoholików może dojść do takiej sytuacji, że pomimo długiego okresu trzeźwości drgawki nadal występują i potrzebne jest stałe przyjmowanie leków przeciwpadaczkowych.
  • Próby samobójcze w przeszłości lub występujące ciężkie choroby psychiczne – są dość istotnym przeciwwskazaniem do wszycia Esperalu – spowodowane jest to faktem, że osoba uzależniona w takim stanie może nie być w stanie przestrzegać zakazu picia alkoholu po zabiegu.
  • Nadciśnienie, które nie jest poddawane leczeniu, nie jest natomiast przeciwskazaniem nadciśnienie tętnicze, które Pacjent leczy. W tym konkretnym indywidualnym przypadku decyzję podejmuje lekarz.

Połącz terapię awersyjną Esperal z psychoterapią

Należy jednak pamiętać, że sam Esperal, pomimo swojej formy jaką jest tabletka, nie jest lekiem w ścisłym tego słowa znaczeniu, lecz jedynie środkiem odstraszającym, który swoim działaniem odstrasza tych, którzy znają konsekwencje spożywania alkoholu po zabiegu zaszycia, przez co osoby uzależnione skutecznie powstrzymują się od picia napojów wysokoprocentowych.

Dla właściwego przebiegu leczenia choroby alkoholowej dobra kondycja psychiczna osoby uzależnionej musi być dla terapeutów tak samo istotna jak jego zdrowie fizyczne. Wszywka alkoholowa Esperal i stosowana psychoterapia jednocześnie znacznie zwiększają szansę na całkowite pozbycie się nałogu alkoholowego.

Czy wszywkę alkoholową Esperal można zrefundować w ramach NFZ?

Wiele osób zastanawia się, czy można Esperal zrefundować w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Niestety, aktualnie w Polsce nie ma takiej możliwości – tym samym jest to metoda nierefundowana. Pomimo tego, w dalszym ciągu terapia awersyjna jaką jest wszywka alkoholowa cieszy się dużą popularnością i ma wielu zwolenników.  Pacjenci, którzy łączą zaszycie alkoholowe z innymi oddziaływaniami odwykowymi, takimi jak np. psychoterapia behawioralna, najczęściej z czasem pokonują chorobę alkoholową.

 

Więcej informacji znajdziesz na stronie: https://esperalkrakow.com/.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów