- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Zioła na wątrobę - jakie wybrać?
Artykuł sponsorowany
Zioła na wątrobę były używane od zawsze - w czasach, gdy farmakologia nie była tak popularna jak teraz, napary ziołowe były stosowane w celu wyleczenia wszelkich dolegliwości. Dziś pijemy je zazwyczaj profilaktycznie, z racji na szeroką gamę ich zastosowań. Pomagają na dolegliwości trawienne, odtruwają organizm z toksyn, zapobiegają tworzeniu się kamieni żółciowych.
Jakie zioła na wątrobę wybrać?
Ostropest plamisty |
• leczenie marskości wątroby |
Czarnuszka siewna |
• pozbywa się toksyn |
Babka płesznik
|
• pozbywa się toksyn |
Zioła na wątrobę są dosyć popularne a jednym z najbardziej popularnych są nasiona ostropestu plamistego. Zawierają naturalny kompleks flawonoidów, który chroni przed toksynami, działa przeciwzapalnie i regenerująco, świetnie sprawdza się w profilaktyce marskości wątroby oraz zabiega tworzeniu się kamieni żółciowych. Przy stosowaniu naparów z ostropestu plamistego ważna jest regularność, pierwsze efekty zauważymy po około dwóch tygodniach.
Dużym zainteresowaniem cieszą się też nasiona czarnuszki siewnej, które mają niezliczoną liczbę zastosowań, działa antywirusowo i antybakteryjnie, pomaga pozbyć się z organizmu toksyn, szybko i na długo.
Nasiona babki płesznik wspomagają odchudzanie oraz regenerację wątroby. W jej składzie spotkamy błonnik, białka i sterole, które skutecznie wyciągają toksyny i usuwają skutki zatrucia metalami ciężkimi. Nie powinno się jej stosować przy niedrożności jelit i bólach brzucha nieznanego pochodzenia.
Zioła na wątrobę - dlaczego warto je stosować?
Wątroba odgrywa kluczową rolę w naszym organizmie - produkuje żółć, która bierze udział w trawieniu pokarmów i oczyszcza krew z toksyn. Alkohole, tłuste i ciężkostrawne potrawy są bardzo szkodliwe dla naszej wątroby, ponieważ znacząco ją przeciążają. Aby zadbać o jeden z najważniejszych organów jakie posiadamy, warto wypróbować w pierwszej kolejności naturalne sposoby kuracji, jak właśnie np. zioła na wątrobę. Regularnie stosowanie ziół już po kilku tygodniach może przynieść ulgę w uporczywych objawach, jak np. skurcze i bóle brzucha.
Zioła na wątrobę kiedyś były powszechnie stosowane – zanim jeszcze środki farmakologiczne stały się tak łatwo dostępne i od zawsze cieszyły się popularnością oraz skutecznością. Aktualnie wracają one do łask – są ogólnodostępne, tanie, a gotowe mieszanki ziołowe zapewniają nam kompleksowe działanie - mówi Alicja Orłowska z Kredensu Ziołowego.
Zioła na wątrobę - mini ranking
Zioła na oczyszczenie wątroby to często spotykany produkt - jest ich mnóstwo i jak widzimy, każde ma zupełnie inne właściwości. Co zatem powinna wybrać osoba, która zmaga się z problemami dotyczącymi pracy wątroby, skoro wybór jest tak duży? Co okaże się najskuteczniejsze?
Przedstawiamy mini ranking najlepszych kompozycji ziół na rynku:
1 miejsce - SteroHerbs
Jest to jedena z najchętniej mieszanek ziołowych wspierających prace wątroby. Dzięki niemu pozbędziemy się toksyn z organizmu, obniżymy poziom cholesterolu oraz wspomożemy proces trawienia. W swoim składzie zawiera nasiona ostropestu plamistego, babki płesznik oraz czarnuszki siewnej.
Wcześniej stosowałam ostropest na wątrobę, ale efekty nie były zadowalające. Sięgnęłam więc po Stero Herbs, które oprócz ostropestu mają w składzie czarnuszkę siewną i babkę płesznik. Efekty są dużo lepsze, wiele objawów obciążonej wątroby minęło po kilku tygodniach! - mówi Katarzyna z Siemianowic.
Lubię jeść tłusto i niestety moja wątroba odczuwa tego skutki. Staram się prowadzić bardziej zbilansowaną dietę, ale nie zawsze się to udaje, dlatego regularnie stosuję Stero Herbs. Myślę, że odkąd ich używam, problemy z wątrobą są dużo mniej odczuwalne - mówi Ola z Warszawy.
2 miejsce - Hepa Vitale
Preparat na wątrobę Hepa Vitale to naturalna i w 100% bezpieczna ziół, wspiera pracę wątroby i trzustki - oczyszcza je i wzmacnia. Ponadto wspiera proces trawienia, reguluje poziom cholesterolu we krwi i przyśpiesza przemianę materii. W jej składzie występują nasiona ostropestu plamistego, babki płesznik oraz czarnuszki siewnej.
3 miejsce - Zioła Regeneris
Regeneris to mieszanka aż ośmiu ziół: mniszka lekarskiego, pokrzywy, nagietka, szanty, mięty pieprzowej, kocanki, bylicy boże drzewko i rdestu ptasiego. Taka kompozycja ziół działa korzystnie na przewód pokarmowy, przyśpiesza czynności wydzielnicze, działa rozkurczowo i żółciopędnie, wpływa na wzmocnienie naczyń krwionośnych i usprawnienie krążenia krwi. Nie zawiera jednak żadnego z polecanych przez nas składników.
Zioła na wątrobę, czy to jedyna profilaktyka?
Zioła na wątrobę wspomogą nasz narząd, który jest w szczególny sposób narażony na negatywne oddziaływanie szkodliwych substancji, ponieważ tutaj są one filtrowane. Zaniedbanie tego organu może prowadzić do bardzo poważnych chorób i schorzeń. Wątrobę mamy tylko jedną, dlatego musimy o nią zadbać, tylko jak? Poniżej kilka zasad, do których warto się zastosować:
- alkohol tylko z umiarem, raz na jakiś czas,
- spożywaj 5 posiłków dziennie, nie objadaj się,
- jedz warzywa, które wspomagają pracę wątroby oraz prawidłową przemianę materii, miądzy innymi kapusty, soja, kukurydza i brokuły,
- nie śpiesz się, konsumuj posiłki powoli, aby wątroba zdążyła wykonać należycie swoją pracę
- używaj przypraw, które sprawią, że Twoje posiłki będą lżej trawione, sprawdzi się tu majeranek, jałowiec, tymianek i mięta,
- ograniczaj do minimum leki przeciwbólowe.
Zioła na wątrobę - skuteczna pomoc na wszelakie dolegliwości
Zioła na wątrobę odciążą nasz jeden z największych, a z pewnością najpracowitszy narząd. Wiemy już jak o niego zadbać, aby był w jak najlepszej kondycji. Stosowane nawet profilaktycznie napary z czarnuszki siewnej, babki płesznik i ostropestu nie zaszkodzą, a pomogą nam zadbać, aby nasza wątroba działała bez zarzutu. Dla osób z dolegliwościami świetnie sprawdzą się wyżej wymienione suplementy diety, które oprócz oczywistych zastosowań, pomogą nam w bezpieczny sposób zrzucić kilka kilogramów.
FAQ
1. Czy możemy łączyć różne zioła na wątrobę? Czy lepiej trzymać się jednego składnika?
Lepiej stosować mieszanki ziół. Stosowane odpowiednio nie wywołają w naszym organizmie żadnych niepowołanych reakcji, a ich działanie będzie szersze, bardziej kompleksowe niż działanie tylko jednego zioła. Polecane jest na przykład łączenie babki płesznik z ostopestem plamistym.
2. Czy domowe sposoby walki z dolegliwościami wątrobowymi przyniosą oczekiwany efekt?
To zależy od stanu naszego zdrowia. Domowe sposoby, z ziołami na czele, mogą przynieść efekty, jednak jeśli nasza wątroba jest w złym stanie – konieczne będzie stosowanie terapii farmakologicznej wybranej przez lekarza.
3. Gdzie mogę kupić zioła na regenerację wątroby?
Zioła są aktualnie ogólnodostępne – znajdziemy je w aptekach, sklepach zielarskich czy na internecie. Wybierając produkt pamiętajmy jednak by sprawdzić jego skład.
Bibliografia
- Piechota M., Dysfunkcja wątroby, Lublin 2016
- Perlemuter G., Nie wątp w wątrobę, Warszawa 2019
- Laughin A., Wątroba. Profilaktyka. Choroby. Żywienie. Dieta, Wrocław 2012
- Lai M., Kasaranen A. R., Zdrowa wątroba, Białystok 2017
- Ożarowski A., Ziołolecznictwo, Warszawa 1980
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.