- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Borelioza: diagnostyka, badania i leczenie boreliozy
Artykuł sponsorowany
Rumień po kleszczu powinien być dla ciebie sygnałem, aby jak najszybciej udać się do lekarza. Jest to jeden z najbardziej oczywistych objawów boreliozy, jednak warto wiedzieć, że nie występuje on u wszystkich zakażonych. Zatem jak rozpoznać boreliozę, jakie są jej objawy? Jakie badanie na boreliozę warto wykonać i kiedy podjąć leczenie?
Objawy boreliozy
Do najbardziej oczywistych objawów należy, wspomniany już, rumień wędrujący, który zwykle pojawia się w 1-3 tygodniu po ukąszeniu. Zakażony może u siebie zauważyć również naciek limfocytarny, jednak występuje on dość rzadko, jest to sinoczerwony, niebolesny guzek. Pozostałe objawy boreliozy nie są zbyt charakterystyczne i mogą tak naprawdę wskazywać na wiele innych chorób. Zwykle są to stany grypopodobne, czyli bóle stawów i mięśni, gorączka, zaburzenia rytmu serca i ogólne osłabienie organizmu. Zatem jak rozpoznać boreliozę? Jakie badania najlepiej wykonać?
Borelioza badania
Badanie na boreliozę wykonasz w specjalistycznym laboratorium (np. www.wielkoszynski.pl), dobór odpowiednich testów zależy od czasu trwania objawów i ich rodzaju. Jednak zwykle rozpoczyna się od badań serologicznych ELISA i Western Blot. A co musisz o nich wiedzieć?
Test na boreliozę ELISA jest badaniem przesiewowym, oznacza to, że może dawać około 15% wyników fałszywie ujemnych. Dlatego w celu potwierdzenia wyników warto wykonać test Western Blot, który umożliwia wykluczenie wyników fałszywie dodatnich oraz wątpliwych. Warto również pamiętać, że badań serologicznych nie powinno wykonywać się zbyt wcześnie – pozytywny wynik można uzyskać najwcześniej w 3-4 tygodnie od zakażenia.
W dobrych centrach medycznych możesz również wykonać badania na boreliozę EliSpot lub EliSpot 2, które charakteryzują się dużą skutecznością. Dzięki badaniom EliSpot 2 możesz dowiedzieć się, czy masz chorobę z Lyme, jak silnie twój organizm na nią reaguje oraz czy z powodu boreliozy masz skłonność do chorób z autoagresji. Takie dokładne badania pozwolą również na podjęcie odpowiedniego i szybkiego leczenia.
Badanie na boreliozę – cena
Koszt badania na boreliozę może różnić się w zależności od miasta oraz centrum medycznego, w którym go wykonasz. Podstawowy panel boreliozowy, który obejmuje zestaw badań serologicznych to koszt w wysokości około 500 złotych. Z kolei pojedynczy test Western Blot czy ELISA kosztuje najczęściej 100-120 złotych, a badania techniką EliSpot około 500 złotych.
Leczenie boreliozy
Leczenie boreliozy tak naprawdę zależy od stadium choroby, im wcześniej, tym lepiej. Dlatego, jeśli tylko masz podejrzenie zakażenia, powinieneś jak najszybciej wykonać odpowiednie badania. Na wczesnym etapie dobrze sprawdza się antybiotykoterapia, przyjmowane antybiotyki należy również dopasować do wagi pacjenta. Takie leczenie na wczesnym etapie może trwać 3-4 tygodnie. Z kolei u pacjentów z przewlekłą postacią boreliozy stosuje się terapię kombinowaną, która często wymaga hospitalizacji.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.