Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Borelioza: diagnostyka, badania i leczenie boreliozy

Artykuł sponsorowany

2021-01-28 16:50
Borelioza: diagnostyka, badania i leczenie boreliozy

Rumień po kleszczu powinien być dla ciebie sygnałem, aby jak najszybciej udać się do lekarza. Jest to jeden z najbardziej oczywistych objawów boreliozy, jednak warto wiedzieć, że nie występuje on u wszystkich zakażonych. Zatem jak rozpoznać boreliozę, jakie są jej objawy? Jakie badanie na boreliozę warto wykonać i kiedy podjąć leczenie?

Objawy boreliozy

Do najbardziej oczywistych objawów należy, wspomniany już, rumień wędrujący, który zwykle pojawia się w 1-3 tygodniu po ukąszeniu. Zakażony może u siebie zauważyć również naciek limfocytarny, jednak występuje on dość rzadko, jest to sinoczerwony, niebolesny guzek. Pozostałe objawy boreliozy nie są zbyt charakterystyczne i mogą tak naprawdę wskazywać na wiele innych chorób. Zwykle są to stany grypopodobne, czyli bóle stawów i mięśni, gorączka, zaburzenia rytmu serca i ogólne osłabienie organizmu. Zatem jak rozpoznać boreliozę? Jakie badania najlepiej wykonać?

Borelioza badania

Badanie na boreliozę wykonasz w specjalistycznym laboratorium (np. www.wielkoszynski.pl), dobór odpowiednich testów zależy od czasu trwania objawów i ich rodzaju. Jednak zwykle rozpoczyna się od badań serologicznych ELISA i Western Blot. A co musisz o nich wiedzieć?

Test na boreliozę ELISA jest badaniem przesiewowym, oznacza to, że może dawać około 15% wyników fałszywie ujemnych. Dlatego w celu potwierdzenia wyników warto wykonać test Western Blot, który umożliwia wykluczenie wyników fałszywie dodatnich oraz wątpliwych. Warto również pamiętać, że badań serologicznych nie powinno wykonywać się zbyt wcześnie – pozytywny wynik można uzyskać najwcześniej w 3-4 tygodnie od zakażenia.

W dobrych centrach medycznych możesz również wykonać badania na boreliozę EliSpot lub EliSpot 2, które charakteryzują się dużą skutecznością. Dzięki badaniom EliSpot 2 możesz dowiedzieć się, czy masz chorobę z Lyme, jak silnie twój organizm na nią reaguje oraz czy z powodu boreliozy masz skłonność do chorób z autoagresji. Takie dokładne badania pozwolą również na podjęcie odpowiedniego i szybkiego leczenia.

Badanie na boreliozę – cena

Koszt badania na boreliozę może różnić się w zależności od miasta oraz centrum medycznego, w którym go wykonasz. Podstawowy panel boreliozowy, który obejmuje zestaw badań serologicznych to koszt w wysokości około 500 złotych. Z kolei pojedynczy test Western Blot czy ELISA kosztuje najczęściej 100-120 złotych, a badania techniką EliSpot około 500 złotych.

Leczenie boreliozy

Leczenie boreliozy tak naprawdę zależy od stadium choroby, im wcześniej, tym lepiej. Dlatego, jeśli tylko masz podejrzenie zakażenia, powinieneś jak najszybciej wykonać odpowiednie badania. Na wczesnym etapie dobrze sprawdza się antybiotykoterapia, przyjmowane antybiotyki należy również dopasować do wagi pacjenta. Takie leczenie na wczesnym etapie może trwać 3-4 tygodnie. Z kolei u pacjentów z przewlekłą postacią boreliozy stosuje się terapię kombinowaną, która często wymaga hospitalizacji.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów