Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Co powinno być w apteczce domowej?

Artykuł sponsorowany

2020-09-30 15:52
apteczka wyposażenie

Skaleczenia, zadrapania, otarcia, uczulenia, ból gardła czy głowy, ta dolegliwości zdarzają się każdemu z nas. Aby jak najszybciej poradzić sobie z nimi, warto mieć pod ręką wszelkie medykamenty oraz środki ochrony. Co powinno być w apteczce domowej? Czy apteczka domowa to tylko leki i opatrunki? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znaleźć można w niniejszym artykule.

Apteczka domowa – czy to konieczne?

Wiele osób nie zwraca uwagi na zaopatrzenie domowej apteczki, skoro praktycznie na każdym osiedlu, w każdej dzielnicy znajduje się duża liczba aptek. Niestety, życie bywa nieprzewidywalne, nie jesteśmy w stanie z góry założyć, co może się przydarzyć za chwilę, jakie kłopoty zdrowotne mogą się pojawić. Niektóre są na tyle dokuczliwe, bolesne, że niekiedy nie jest możliwe udanie się do apteki. W sytuacji, gdy nie ma nikogo innego w mieszkaniu, a my musimy zatamować krwawienie, w pełni wyposażona apteczka domowa może okazać się jedynym ratunkiem zanim wezwiemy pomoc. Posiadanie domowej apteczki poprawia zatem nie tylko komfort, ale i bezpieczeństwo. 

Wyposażenie apteczki domowej

Podstawową kwestią są leki, które domownicy przyjmują stale, regularnie. Tutaj kwestia jest bardzo indywidualna, uzależniona od leczonych schorzeń. Oprócz tego, w wyposażeniu apteczki domowej nie może zabraknąć:

  1. leków antyalergicznych – alergia może pojawić się nagle. Wystarczy jeden czynnik, by wywołać uporczywy katar, łzawienie oczu, swędzenie bądź pieczenia gardła, kaszel, kichanie, pokrzywkę, problemy z oddychaniem. Wiele osób bagatelizuje alergie, co jest dużym błędem, gdyż może dojść do bardzo niebezpiecznego wstrząsu anafilaktycznego. Każdy, kto ma alergie pokarmowe, na sierść zwierząt, pyłki roślin, kurz, pyłki drzew, krzewów, roztocza, powinien być pod opieką poradni alergologicznej. W domowej apteczce alergików i osób, które nie dostrzegły dotychczas takich objawów, powinny znaleźć się tablety przeciwalergiczne, krople do oczu i do nosa, łagodzące te nieprzyjemne dolegliwości;
  2. leków przeciwbólowych – ból o różnej intensywności atakuje znienacka. Wywołuje go szereg czynników. Niekiedy jest to stres, innym razem przemęczenie czy zmiany ciśnienia. Najczęściej męczą nas ostre bóle głowy, bóle menstruacyjne, bóle zatok, bóle stawów. Nie warto czekać, aż same przeminą. Zdecydowanie lepiej jest sięgnąć po skuteczny środek z naszej apteczki domowej, który szybko rozprawi się z dręczącymi nas boleściami;
  3. leków przeciwgorączkowych – czasami wystarczy nie wysuszyć dokładnie włosów, przemoczyć obuwie, zapomnieć czapki, by po powrocie do domu zaczęła rosnąć nam gorączka. W wielu przypadkach towarzyszą jej dreszcze, osłabienie, co utrudnia samodzielne udanie się do apteki. W wyposażeniu apteczki domowej nie powinno zatem zabraknąć dobrych i skutecznych leków, zbijających gorączkę;
  4. opatrunków – bandaże zwykłe i elastyczne, gazy, kompresy jałowe, plastry wodoodporne na pęcherze i otarcia, to właśnie te opatrunki skutecznie pomagają zatamować krwawienie oraz chronić drobne rany, skaleczenia, otarcia. Opatrunki koniecznie muszą znaleźć się w wyposażeniu apteczki domowej, bowiem czasami przy mocniejszych zranieniach liczą się chwile. Ponadto dotarcie do apteki może być w przypadku skaleczenia nogi, otarć na piętach itp. bardzo uciążliwe;
  5. spray do dezynfekcji i żel antybakteryjny – zdecydowanie lepiej działają niż woda utleniona czy jodyna, acz ich działanie jest podobne. Żel antybakteryjny i spray mają za zadanie zdezynfekować ranę i przyspieszyć jej gojenie. Profesjonalny żel antybakteryjny czy spray do dezynfekcji można kupić w sklepie internetowym diabetyk24.pl. Produkty te, podobnie jak wszystkie elementy składające się na wyposażenie apteczki domowej, powinny być nabywane wyłącznie w sprawdzonych miejscach, posiadać atesty i potwierdzoną skuteczność kliniczną. 

Co jeszcze warto mieć w domowej apteczce?

Oprócz leków antyalergicznych, przeciwbólowych, przeciwgorączkowych, opatrunków oraz żelu antybakteryjnego, warto mieć w swojej apteczce domowej termometr oraz nebulizator. Do wyboru mamy wiele rodzajów termometrów: bezrtęciowe, elektroniczne bezdotykowe i elektroniczne dotykowe. Poszczególne typy różnią się sposobem używania i ceną, dlatego wybór odpowiedniego termometru to kwestia indywidualna. Z kolei nebulizator to niezastąpione urządzenie, pomagające w walce z bólem zatok, katarem, kaszlem. Przy pomocy nebulizatora można wykonać inhalację, a także podać leki. Nebulizator jest łatwy w obsłudze i poręczny, a poza tym mogą korzystać z niego zarówno dorośli, jak i małe dzieci. Zdecydowanie warto mieć go zatem w apteczce domowej. 


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów