Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Czym jest fenyloketonuria?

Artykuł sponsorowany

2020-06-03 09:57
Czym jest fenyloketonuria?

Fenyloketonuria to choroba, o której większość osób dowiaduje się dopiero, gdy zapadnie na nią ktoś z bliskich. Chociaż jest to choroba stosunkowo rzadka i nieuleczalna, dzisiejsza medycyna potrafi zapewnić osobom na nią cierpiącym satysfakcjonujący poziom życia.

Co to jest fenyloketonuria?

Fenyloketonuria (inaczej PKU) to choroba dziedziczna, przekazywana przez rodziców, którzy sami są chorzy lub są nosicielami genu powodującego chorobę. Zaliczana jest do chorób metabolicznych - osoby chorujące na fenyloketonurię mają zaburzoną przemianę fenyloalaniny. Jest to jeden z aminokwasów tworzących białka wielu produktów spożywczych. Dlatego przy fenyloketonurii niebywale ważna jest dieta - stosowana bezwzględnie już od pierwszych miesięcy życia.

Przyczyną choroby jest niedobór enzymu wytwarzanego przez wątrobę: hydroksylazy fenyloalaninowej. W konsekwencji prowadzi to do stopniowego zwiększania się fenyloalaniny w organizmie, co skutkuje zaburzeniami rozwojowymi układu nerwowego.

Jak objawia się fenyloketonuria?

W pierwszych tygodniach życia noworodka nie obserwuje się odbiegających od normy objawów chorobowych. Ujawniają się one po 3 miesiącu życia i zalicza się do nich zahamowanie rozwoju psychoruchowego, zaburzenia zachowania, nadpobudliwość. Pojawiają się wymioty, drgawki, wysypki skórne nieznanego pochodzenia a także charakterystyczny dla fenyloketonurii zapach ciała, określany jako "mysi". Dzieci chore na fenyloketonurię mają jasną karnację, włosy i bardzo jasne tęczówki. Miewają problemy z koncentracją.

Jeśli choroba zostanie późno wykryta lub nie jest prawidłowo leczona, może dojść do nieodwracalnych zmian w układzie nerwowym, a w konsekwencji pojawienia się niepełnosprawności intelektualnej, zaburzeń mowy, napadów padaczkowych, problemów z napięciem nerwowym. U osób nieleczonych występuje zaburzenie chodu, koordynacji wzrokowo-ruchowej i wiele innych dolegliwości o podłożu neurologicznym. Ważne jednak aby podkreślić, że można zapobiec rozwinięciu się tego typu objawów, włączając odpowiednie leczenie na możliwie wczesnym etapie. Dlatego też w Polsce wszystkie noworodki objęte są badaniami przesiewowymi w kierunku fenyloketonurii - wyniki są dostępne mniej więcej po 3 tygodniach od porodu.

Fenyloketonuria - statystyki występowania i dziedziczenie

W Polsce fenyloketonuria stwierdzana jest w 1 przypadku na 7 tysięcy urodzeń. W praktyce oznacza to, że w naszym kraju rodzi się około 70 chorych dzieci rocznie. Więcej jest jednak nosicieli genu powodującego fenyloketonurię - według badań co 46 Polak posiada nieprawidłowy gen. Aby jednak choroba rozwinęła się u dziecka, oboje rodziców musi być nosicielami. W takim przypadku ryzyko urodzenia się dziecka z fenyloketonurią wynosi 25%. Jeśli tylko jeden z rodziców jest nosicielem genu, dziecko na pewno będzie zdrowe, ale może również stać się nosicielem.

Jak leczy się fenyloketonurię?

Leczenie fenyloketonurii oparte jest głównie o włączenie ścisłej diety, z której zostają wykluczone lub ograniczone wszystkie produkty posiadające w swoim składzie fenyloalaninę. Dieta ta rozpoczyna się już od pierwszych tygodni życia dziecka - nie może być ono karmione ani mlekiem matki, ani mlekiem modyfikowanym. W tym celu opracowano specjalny pokarm dostosowany do potrzeb osób z fenyloketonurią. Przy rozszerzaniu diety wprowadzane są tłuszcze, wybrane owoce i warzywa. Dziecko powinno stale mieć monitowany poziom fenyloalaniny we krwi, aby zapobiec ewentualnemu powstawaniu toksycznych złogów. Przez pierwsze 5 lat życia dziecka stężenie nie powinno przekraczać 350 µmol/l, w kolejnych latach: 600 µmol/l . Ponieważ układ nerwowy rozwija się wyjątkowo intensywnie przez pierwsze lata życia człowieka, jest niebywale istotne, aby w tym okresie zapewnić osobom chorym jak najlepszą opiekę. Zapobiega to powstawaniu nieodwracalnych zmian.

Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy na naszą stronę, na której znajdziesz wszystko o PKU, co warto wiedzieć - aktualną wiedzę medyczną, diety, stosowane terapie oraz historie innych osób funkcjonujących z tą chorobą.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów