Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Detoks alkoholowy – wszystko, co musisz wiedzieć o odtruciu organizmu

Artykuł sponsorowany

2022-03-30 09:28
Szklanka z alkoholem, w tle mężczyzna.

Na detoks alkoholowy warto się zdecydować po długotrwałym okresie regularnego spożywania napojów zawierających etanol. Jest to specjalna procedura medyczna, której celem jest oczyszczenie organizmu oraz przerwanie ciągu. Sprawdź, na czym dokładnie polega detoksykacja i gdzie przeprowadza się takie odtrucia alkoholowe w Warszawie.

Czym jest detoks alkoholowy?

Pojęcie detoksu alkoholowego najprościej wytłumaczyć jako odtrucie organizmu ze szkodliwych substancji nagromadzonych wskutek przewlekłego nadużywania napojów „wyskokowych”. Mówimy więc tutaj o sytuacji, gdy trunki spożywane są przez dłuższy czas, dzień po dniu. Fachowo nazywa się to ciągiem alkoholowym, w który wpadają głównie osoby uzależnione. 

Takie codzienne, nieprzerwane picie niestety rujnuje zdrowie. Organizm nie ma czasu na pozbycie się wszystkich toksyn pochodzących z alkoholu. Wpływają one negatywnie na pracę wielu narządów m.in. wątroby, nerek, a nawet mózgu. Ponadto przewlekłe picie prowadzi do odwodnienia, zaburzeń w gospodarce elektrolitowej oraz niedoborów ważnych witamin i mikroelementów. 

Głównym celem detoksykacji jest zatem oczyszczenie organizmu oraz poprawienie jego funkcjonowania. Odtruwanie alkoholowe przywraca również stan trzeźwości, przez co likwiduje fizyczny głód, który jest jednym z głównych winowajców uzależnienia. Z punktu widzenia terapii uzależnień taki detoks jest zatem pierwszym i niezbędnym etapem rozpoczęcia walki z nałogiem.

Jak wygląda detoksykacja?

Oczyszczenie organizmu po długotrwałym piciu powinno być przeprowadzone pod okiem specjalistów. Samodzielnie bardzo trudno wytrwać w abstynencji po wielodniowym ciągu alkoholowym. Nagłe odstawienie trunków powoduje, że przyzwyczajone do nich ciało zwyczajnie zaczyna się buntować i okazuje to w bardzo nieprzyjemny sposób. Pojawiają się więc objawy tzw. zespołu abstynencyjnego, czyli bardzo dokuczliwe dolegliwości, takie jak bóle głowy, biegunki, wymioty, napady lęku i agresji, bezsenność, a nawet omamy. Do ich złagodzenia niezbędne są leki, które może odpowiednio dobrać wyłącznie lekarz. 

Jak wygląda profesjonalna detoksykacja? Przede wszystkim polega na całkowitym odstawieniu alkoholu. Podczas terapii pacjentowi podawane są także różne preparaty medyczne (doustnie lub w formie kroplówki) i najczęściej są to:

  • witaminy i minerały,
  • środki łagodzące objawy zespołu abstynencyjnego – np. leki przeciwbólowe i uspokajające.

Podczas procesu odtruwania pacjent jest pod stałą obserwacją lekarzy, którzy mogą też zalecić różne badania diagnostyczne w celu ustalenia stanu zdrowia i dobrania odpowiednich leków.

Kobieta siedzi przy barze przy szklance alkoholu.

Ile trwa oczyszczanie organizmu z alkoholu?

Oczyszczanie ciała z alkoholu trwa zwykle od kilku dni do nawet tygodnia. Czas trwania detoksykacji zależy od stopnia zatrucia organizmu, stanu zdrowia pacjenta, a także zaawansowania jego uzależnienia. O tym, ile trwa odtruwanie alkoholowe, decyduje zatem lekarz. 

Gdzie możliwe jest przeprowadzenie detoksu alkoholowego?

Jeśli potrzebny Ci detoks alkoholowy np. w Warszawie, powinieneś zgłosić się do specjalnego ośrodka zajmującego się taką terapią. Najlepiej wybrać klinikę leczenia uzależnień, która ma odpowiednie zaplecze kadrowe i lokalowe. W najlepszych placówkach możesz liczyć na komfortowy, prywatny pokój oraz całodobową i indywidualną opiekę lekarską. Lekarze najpierw przeprowadzą z Tobą wywiad, a potem wykonają niezbędne badania do określenia stanu zdrowia. Potem pomogą Ci przejść przez cały proces odtruwania i zrobią wszystko, by jego skutki uboczne były dla Ciebie jak najmniej odczuwalne. 

Skuteczne odtruwanie alkoholowe

Długotrwałe spożywanie alkoholu może świadczyć o uzależnieniu. Takiego problemu nie wolno lekceważyć. Pierwszym i najważniejszym krokiem do pełnego uwolnienia się od nałogu jest odtrucie i przerwanie ciągu alkoholowego. Skuteczna detoksykacja w Warszawie realizowana jest np. w klinice Vita Libera. Jest to prywatna placówka zapewniająca bardzo komfortowe warunki na oddziale detoksowym oraz zatrudniająca najlepszych lekarzy i terapeutów. Skorzystaj z pomocy specjalistów, którzy bezpiecznie przeprowadzą Cię przez trudny proces oczyszczania organizmu, a potem pomogą wyjść z uzależnienia. 


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów