- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Esperal - wszywka alkoholowa Katowice – Śląsk
Artykuł sponsorowany
Osoby z terenów Śląska, których dotknęło uzależnienie związane z alkoholem, mogą zastanawiać się co to jest esperal i czy byłby w stanie pomóc wyjść im z nałogu. Często jest to również temat poruszany przez osoby, które żyją przy nałogowcu i chcą mu pomóc, aby mógł normalnie i zdrowo funkcjonować w środowisku zarówno rodzinnym i partnerskim, jak i zawodowym. Czym jest esperal i jak może pomóc osobie uzależnionej od upojenia alkoholowego? Esperalem nazywa się inaczej substancję czynną disulfiram, która działa w organizmie alkoholika, jako straszak przed ponownym sięgnięciem po alkohol. Wszywka alkoholowa, która jest potocznym nazewnictwem esperalu, nie jest lekiem. Jest to forma terapii i ćwiczenia silnej woli, której zadaniem jest skutecznie zniechęcanie sięgnięcia po butelkę. Zaszycie alkoholowe polega na wszyciu tabletki pod skórę pacjenta, stąd właśnie to potoczne nazewnictwo.
Artykuł powstał dla osób zainteresowanych zabiegiem wszycia Esperalu Katowice - Śląsk.
Jak działa wszywka alkoholowa?
Esperal, czyli inaczej disulfiram jest uwalniany do krwi pacjenta, dzięki czemu metabolizowanie alkoholu nie jest możliwe. Przyjęcie więc jakiejkolwiek dawki alkoholu nie jest tolerowane przez organizm osoby uzależnionej, przez co dochodzi do wielu niepożądanych sytuacji, m.in.:
- kołatania serca;
- duszności;
- lęków i niepokoju;
- omdleń;
- wymiotów;
- nudności
i wielu innych dolegliwości, które są zależne od dawki alkoholu, którą przyjął pacjent oraz od stanu jego zdrowia. W każdym razie już nawet przyjęcie małej ilości alkoholu może powodować objawy zatrucia alkoholowego, dlatego niewskazane jest spożywanie wszystkiego, co zawiera nawet znikome ilości procentów, np. cukierków z likierem wiśniowym. Należy pamiętać, że esperal nie leczy alkoholizmu, on daje możliwość terapii, która przy odrobinie silnej woli, może być naprawdę skuteczna. Świetnym rozwiązaniem jest stosowanie terapii alkoholowej wraz z terapią psychologiczną. Dzięki takiemu połączeniu osoba uzależniona ma więcej siły do walki o lepsze życie na co dzień.
W jaki sposób podaje się esperal?
Cały zabieg wszywania esperalu polega na umieszczeniu go pod skórą w komfortowym dla pacjenta miejscu. Najczęściej jest to okolica między łopatkami, bądź w pośladku. Implantacja tabletek polega na rozmieszczeniu ich danej ilości gwieździście we wskazanym miejscu. Ilość tabletek zależy od wieku, wagi oraz ogólnego samopoczucia pacjenta. Wszywka alkoholowa działa do około 9 miesięcy, jednak wszystko jest zależne od danego organizmu. Po tym, jak wszywka przestanie działać, można ją ponownie zaszyć. Zabieg powinien być wykonany w specjalistycznym miejscu, gdzie na początku zbiera się wywiad dotyczący wskazań do przeprowadzenia zabiegu. Niekiedy pojawiają się również przeciwwskazania. Kiedy zaszycie alkoholowe nie jest wskazane:
- pacjent jest uczulony na substancję czynną – disulfiram;
- pacjent jest nietrzeźwy;
- występują choroby psychiczne;
- pacjent ma niesprawny układ krążenia.
Jeśli powyższych czynników brak, można przeprowadzić zabieg. Należy jednak pamiętać, że przed zabiegiem pacjent nie powinien, minimum 12 godzin wcześniej, spożywać alkoholu, ponieważ po zabiegu mogłyby być odczuwalne skutki spożycia.
Cała procedura zaszycia alkoholowego nie trwa dłużej niż 30 minut. Chirurg w danym miejscu nacina skórę na około 2 do 3 cm. Wcześniej pacjent dostaje znieczulenie miejscowe. Po nacięciu pod skórę podawane są tabletki z disulfiramem. Następnie chirurg zaszywa ranę i pacjent może udać się do domu. W niektórych przypadkach pacjenci wolą, aby lekarz dojechać do ich domu. Taka możliwość sprawia, że czują się wówczas bardziej komfortowo i intymnie. Po około 10 dniach od zabiegu pacjent powinien umówić się na wizytę w celu kontroli szwów.
Co się stanie po spożyciu alkoholu?
Jeśli pacjent, który miał przeprowadzone zaszycie alkoholowe, mimo wszystko sięgnie po alkohol, musi zdawać sobie sprawę z tego, że dojdzie w organizmie do takich samych skutków, jakby się nim zatruł. Na taką reakcję nie trzeba długo czekać, wystarczy raptem 10 minut. Stan zatrucia, w zależności od organizmu, może utrzymywać się od 4 do 10 godzin. Wszystko przez to, że disulfiram wpływa na metabolizm alkoholu w wątrobie i blokuje enzym dehydrogenazy alkoholowej. Poprzez to w organizmie zaczyna gromadzić się aldehyd octowy, który jest odpowiedzialny za odczucie zatrucia alkoholowego. W niektórych przypadkach pacjent może dość łagodnie przechodzić zatrucie, ale są również przypadki zawałów, drgawek czy zatrzymania krążenia w organizmie, a nawet śmierci. Należy pamiętać, że jeśli osoba posiadająca wszywkę alkoholową jest obarczona chorobami przewlekłymi, wówczas disulfiram będzie je tylko pogłębiał. Opinie dotyczące działania esperalu są podzielone, ponieważ istnieją przypadki, kiedy pacjenci nie radzili sobie z chęcią sięgnięcia po alkohol. Należy więc pamiętać, że chodzi tu tylko i wyłącznie o silną wolę pijącego, a nie o to, że disulfiram leczy ze stanu alkoholowego. Dlatego warto skorzystać z dodatkowej pomocy psychologa.
Koszty zabiegu zaszycia alkoholowego
Alkoholizm to problem, z którym borykają się miliony ludzi na całym świecie. W miarę jak szybko zaczynamy żyć, tak coraz częściej sięgamy po alkohol. Cena zaszycia alkoholowego to żaden koszt w porównaniu do tego ile alkoholik przeznacza na swoje trunki, w przeciągu miesiąca. Wystarczy tylko to przeliczyć, aby przekonać się, że warto zdecydować się na esperal. W doświadczonych klinikach koszty mogą być większe, jednak na tego typu rzeczach nie należy oszczędzać. Cena jest również uzależniona od dawki, którą podaje się pacjentowi oraz od rodzaju szwów, na które się zdecyduje. Szwy, które są samorozpuszczalne i bardziej estetyczne, będą kosztowały więcej. Dodatkowo, jeśli pacjent będzie wymagał, aby lekarz pojechał we wskazane przez niego miejsce, wówczas koszty zabiegu również wzrosną. Należy również doliczyć antybiotyki czy inne leki, które wpływają na szybkie zagojenie się rany czy lepsze działanie wszywki alkoholowej. Nie bez znaczenia jest również miasto, w którym będzie przeprowadzany zabieg – im większe tym koszty mogą być wyższe.
Wszywka alkoholowa – czy warto?
Kiedy dana osoba przestaje radzić sobie z własnym życiem osobistym i zawodowym, a głównym winowajcą jest alkohol, nie powinno się zwlekać z podjęciem terapii za pomocą esperalu. To jedna z bardziej skutecznych form, choć wymagająca dla pacjenta. Każde sięgnięcie po alkohol po zabiegu będzie wywoływało falę niepożądanych reakcji, jednak być może właśnie m.in. to pozwoli alkoholikowi zapanować nad swoim nałogiem. Walka o lepsze jutro zawsze zaczyna się od pierwszego kroku i może być naznaczona niepowodzeniami, co jest wpisane w istotę ludzką. Jeśli pacjent będzie czuł, że esperal mu pomaga, może zdecydować się na taki sam zabieg ponownie. Ważne, aby osoba, która chce wyjść z nałogu, przewartościowała zakup alkoholu na zakup zabiegu, który z pewnością będzie o wiele tańszy niż miesięczne zaopatrzenie się w monopolowym. Dodatkowo warto pomyśleć o tym, że alkohol sprzyja utracie rodziny i pracy oraz zdrowia a w życiu ludzkim są to najważniejsze czynniki, dzięki którym chce się żyć!
Artykuł powstał przy współpracy z https://esperalkatowice.pl/.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.