- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Jak korzystać z teleporad na NFZ – poradnik
Artykuł sponsorowany
Pandemia wciąż trwa, choć liczba obostrzeń maleje, a większość społeczeństwa funkcjonuje normalnie. Wielu lekarzy i pacjentów wciąż obawia się jednak zakażenia koronawirusem, zwłaszcza w obliczu nowych mutacji o większej zakaźności i ryzyku zgonu. Z tego powodu w przychodniach nadal realizuje się teleporady. Jak korzystać z nich na NFZ?
Teleporada - w jaki sposób może być udzielona?
Lekarze na życzenie pacjenta powinni przyjmować go osobiście w przychodni. Jeśli chce się uniknąć spotkania z medykiem twarzą w twarz, można jednak skorzystać z teleporady. Lekarz może udzielić jej na dwa sposoby w zależności od tego, jakim sprzętem dysponuje.
Zwykle rozmowa jest prowadzona telefonicznie. Pacjent otrzymuje receptę po opisaniu objawów, które mu dokuczają. Leczenie w taki sposób jest utrudnione, gdyż lekarz nie jest w stanie stwierdzić, które objawy są najbardziej nasilone. Jedyną możliwością jest zaufanie pacjentowi, stąd ważna jest prawdomówność i niekoloryzowanie rzeczywistości.
Teleporady można udzielić również podczas wideorozmowy. Lekarz i pacjent wygodnie łączą się ze sobą, korzystając przy tym z laptopa. Na dużym ekranie pokaże się medykowi np. problemy skórne, obrzęki, opuchliznę kończyn i inne objawy, które mogą wskazywać na poważną chorobę. W trakcie wideorozmowy lekarz jest również w stanie lepiej ocenić objawy związane z dusznością i innymi stanami zagrażającymi zdrowiu i życiu. Do połączenia się z lekarzem na wideorozmowę przyda się laptop (sprawdź ofertę w sklepie Komputronik: https://www.komputronik.pl/search-filter/5022/laptopy-17-cali).
Teleporada na NFZ - jak się umówić?
W celu skorzystania z teleporady na NFZ powinno się zadzwonić do swojej przychodni i poprosić o rozmowę z lekarzem. Osoba rejestrująca na wizytę określi, w jakich godzinach zadzwoni lekarz i poprosi o oczekiwanie na rozmowę przy telefonie lub komputerze z kamerką internetową.
W podobny sposób umawia się teleporady w punktach świadczących nocną i świąteczną pomoc medyczną. Lekarz w przypadku braku zagrożenia i życia przedstawia zalecenia przez telefon lub laptop. Jeśli stan pacjenta jest poważny, chory jest odsyłany na SOR lub proszony o przybycie do szpitala w celu osobistego zbadania.
Wizyty na NFZ u lekarzy specjalistów coraz częściej są realizowane gabinetach, jednak w przypadku pacjentów niezaszczepionych w pełni lub cierpiących na poważne choroby, obniżające odporność, można umówić się na rozmowę zdalną. Wizyta w obu przypadkach jest opłacana przez NFZ - pacjent nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów bez względu na wybraną formę konsultacji medycznej.
Czy warto korzystać z teleporad na NFZ?
Teleporady budzą kontrowersje, jednak mają sporo zalet. Przede wszystkim pomagają chronić niezaszczepionych pacjentów przed zakażeniem koronawirusem. W przypadku wystąpienia objawów sugerujących COVID-19 lekarz może zlecić test bez spotykania się z pacjentem osobiście. Ogranicza się w ten sposób transmisję koronawirusa i skuteczniej walczy się z pandemią. Jeśli test da wynik negatywny, a objawy choroby będą się utrzymywać, lekarz bez przeszkód może przyjąć pacjenta w gabinecie.
Zaletą teleporady jest możliwość przedłużenia recept na leki na choroby przewlekłe. Lekarz może wypisać receptę bez spotykania się z pacjentem, jeśli choroba nie zaostrza się i nie daje nowych objawów. Dla chorych jest to wygodne rozwiazanie, przyśpieszające uzyskanie kolejnych opakowań niezbędnych farmaceutyków. Pacjent może otrzymać kod e-recepty bez wychodzenia z domu i tracenia czasu na wizytę osobistą. Znika konieczność długiego przesiadywania w przychodni, zwalniania się z pracy lub zmieniania innych planów.
Kiedy powinno się osobiście spotkać z lekarzem?
Osobiste spotkanie z lekarzem niekiedy jest jedynym słusznym rozwiązaniem. Medyk nie zawsze jest w stanie zrozumieć, z jakimi dolegliwościami boryka się chory. Pacjenci niekiedy nieprecyzyjnie opisują swoje objawy, przez co lekarz musi zobaczyć ich w gabinecie. Taki problem często pojawia się u osób starszych i rodziców małych dzieci, które nie są w stanie wyartykułować, co im dolega.
Wizyta w gabinecie jest niezbędna również, gdy zachodzi potrzeba osłuchania pacjenta, zbadania go aparatem ekg lub wykonania innych procedur medycznych. W takich sytuacjach nie powinno się odmawiać spotkania z lekarzem, nawet gdy czuje się lęk przed zakażeniem koronawirusem
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.