Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Jak nosić maseczkę: którą stroną ją zakładać i zdejmować?

Artykuł sponsorowany

2020-10-07 15:10
jak nosić maseczkę

Pojawienie się wirusa COVID-19, zapoczątkowało w Polsce obowiązek zasłaniania ust i nosa. Najczęściej wykorzystywanym środkiem, który nam w tym pomaga są jednorazowe maseczki. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że zakładając, zdejmując, a nawet nosząc maseczkę, powinniśmy trzymać się kilku podstawowych zasad. Jakich? Dowiecie się z lektury naszego poradnika.

Jak nosić jednorazowe maseczki chirurgiczne?

Maseczki ochronne w związku z panującą na świecie pandemią stały się wręcz nieodłączną częścią naszego codziennego życia. W wielu regionach w Polsce, ale i na świecie noszenie maseczki jest obowiązkowe. Choć nie gwarantują one 100% ochrony przed koronawirusem, to zdecydowanie zwiększają nasze bezpieczeństwo.

Maseczki na buzie i nos powinniśmy w szczególności zakładać w miejscach publicznych oraz pomieszczeniach słabo wentylowanych. Jednak trzeba mieć na względzie, że sposób zakładania maseczki na twarz to cały proces. Dokładniej ujmując musimy zwrócić uwagę na wiele detali, aby przeznaczenie maseczki, rzeczywiście spełniało swoją rolę – od częstotliwości noszenia, prawidłowego dobrania strony czy mycia rąk, poprzez dotykanie twarzy i wyrzucenie maseczki do odpowiedniego pojemnika.

Zwłaszcza ten ostatni element nie jest tak oczywisty jakby mogło się wydawać, dlatego polecamy tutaj artykuł przygotowany przez portal Rankingi.net - https://rankingi.net/uroda-zdrowie/maseczki-ochronne/ z którego dokładnie dowiecie się czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje maseczek ochronnych, zarówno jednorazowych i całotwarzowych.

Natomiast my w dalszej części poradnika skupimy się na najczęściej pojawiających się wątpliwościach w kwestii tego, jak prawidłowo zakładać maseczkę.

Którą stroną zakłada się maseczkę - niebieską czy białą do środka?

Warto zgłębić wiedzę dotyczącą tego, jak nosić maseczkę jednorazową. Prawidłowo nałożona maseczka przeciwwirusowa zwiększa naszą ochronę w walce z COVID-19, ale jest też patentem na to, jak nosić maseczkę, żeby nie parowały okulary.

Strony maseczki, a dokładniej ich kolory nie bez powodu są różne:

  • wewnętrzna warstwa – cechują ją właściwości hydrofilowe tzn. zdolność przyciągania substancji o charakterze polarnym tj. woda. I właśnie za absorbowanie cząstek wody (w przypadku maseczki jest to ślina i pot) odpowiada ta część maseczki. Poza charakterystyczną białą powłoką, rozpoznamy ją często po widocznych szwach bądź zgrzewach gumek,
  • zewnętrzna warstwa – ten element posiada właściwości hydrofobowe, co oznacza, że cząsteczki wody, krew oraz co najważniejsze płyny ustrojowe są odpychane. Kolor warstwy zewnętrznej może mieć dowolny kolor, choć często jest to niebieski, a ponadto część ta pozbawiona jest szwów oraz zgrzewów.

W dobrych maseczkach mieści się jeszcze środkowa warstwa, pełniąca funkcję filtra przeciwbakteryjnego.

Jak jednak rozpoznać prawidłową stronę, gdy na przykład obie mają biały kolor, a szwy nie są wystarczająco charakterystycznie umieszczone? Wtedy rozpoczynamy od odnalezienia metalowego usztywniacza na nos, czyli bardzo ważnego elementu szczególnie, gdy mamy tendencję do tego, że nasze okulary parują w maseczce. Jak sama nazwa wskazuje, zawsze powinien on znajdować się na nosie. Później zwracamy uwagę na sposób ułożenia fałdek na maseczce. Od strony wewnętrznej powinny one być skierowane do góry, zaś na zewnętrznej warstwie kieszonki niemal jak przedłużenie nosa, skierowane będą w dół.

Jak zakładać maseczkę jednorazową chirurgiczną?

Sposób na zakładanie maseczki możemy opisać w kilku bardzo prostych krokach. Dotyczą one również osób w okularach, które często zastanawiają się czy robią to dobrze.

Krok 1. Zdezynfekuj ręce środkiem na bazie alkoholu lub umyj wodą z mydłem przez minimum 30 sekund, rozprowadzając mydło czubkami palców po całej powierzchni rąk (także w przestrzeniach międzypalcowych). W miarę możliwości warto przeprowadzić obie te czynności.

Krok 2. Weź nową, nieużywaną maseczkę, upewniając się, że nie jest ona uszkodzona tzn. nie ma żadnych rozdarć czy pęknięć.

Krok 3. Chwyć maseczkę za brzegi (ewentualnie za wiązanie/gumki), przykładając ją stroną wewnętrzną do buzi. Nigdy nie łapiemy za środek maseczki, który jest potencjalnym miejscem gromadzenia się wirusów czy drobnoustrojów.

Krok 4. Dopasuj drucik do nosa, pamiętając, aby dociskać wyłącznie brzegi - nigdy środka maseczki.

Krok 5. Ściągnij dolną część maseczki na brodę, aby ta przylegała do naszych policzków. Jeśli jest za luźna, możemy delikatnie podwiązać sznurki maseczki, wciąż uważając, aby nie dotykać niezalecanych obszarów.

Krok 6. Upewnij się, że między twarzą a maską nie ma żadnych przerw.

Jeżeli przeszliśmy przez wszystkie kroki to maseczka powinna już idealnie leżeć na naszej twarzy!.

Kilka ważnych zasad, aby stosowanie maseczki miało sens

Gdy maseczka ochronna została już prawidłowo nałożona, pamiętajmy o jeszcze kilku istotnych elementach, które wzmogą nasze bezpieczeństwo w czasie pandemii:

  • nie dotykaj twarzy ani maseczki – gdy to zrobimy niezwłocznie zdezynfekuj ręce środkiem na bazie alkoholu lub umyj wodą z mydłem przez minimum 30 sekund,
  • nie zsuwaj maseczki (szczególnie w miejscach publicznych),
  • wymień maskę na nową, gdy tylko będzie ona wilgotna,
  • nie używaj ponownie maseczek jednorazowych,
  • utrzymaj minimum metr dystansu społecznego od innych osób.

Jak prawidłowo ściągnąć maseczkę ochronną z twarzy?

W momencie, gdy jesteśmy już w domu lub znajdujemy się w bezpiecznym miejscu tzn. mamy pewność, że nie będziemy już mieli kontaktu z ludźmi, możemy zdjąć maseczkę. Przy tej czynności również powinniśmy trzymać się kilku ważnych elementów.

Krok 1. Umyj ręce wodą z mydłem przez około 30 sekund, szczególnie jeśli przypadkowo dotknęliśmy wcześniej maskę.

Krok 2. Ściągnij maseczkę chwytając za sznurki. Nigdy nie łapiemy za powierzchnię (zewnętrzną stronę) maseczki. Po zdjęciu maski, unikajmy dotykania twarzy w okolicach ust, oczu i nosa.

Krok 3. Zdjętą maskę wrzuć do zamykanego kosza (z klapą). Nie zostawiaj jej w ogólnodostępnej przestrzeni np. na blacie w kuchni czy stole.

Krok 4. Zdezynfekuj ręce środkiem na bazie alkoholu lub umyj wodą z mydłem przez minimum 30 sekund, rozprowadzając mydło czubkami palców po całej powierzchni rąk (także w przestrzeniach międzypalcowych). W miarę możliwości warto przeprowadzić obie te czynności.

Czy można coś poradzić na parowanie okularów w maseczce?

Parujące okulary w maseczce to częsty problem, z jakim borykają się użytkownicy. Może on być dość uporczywy i powodować dyskomfort zwłaszcza, gdy nie posiadamy okularów z powierzchnią 

redukującą parowanie. Natomiast pamiętajmy, że prawidłowo nałożona i dopasowana maseczka, nie doprowadzi do powstania takiej sytuacji.

Jeśli mimo to, nadal mamy problem z okularami, można wypróbować jeden z dwóch sposobów:

  • stworzenie na szkłach warstwy hydrofobowej – wykorzystanie substancji hydrofobowych, czyli „odpychających” wodę, pozwoli nam na ograniczenie efektu parowania okularów. Aby nie uszkodzić powłoki szkieł, zaleca się użycia płynu z gliceryny lub specjalnie przeznaczonych do tego celu środków,
  • metoda na chusteczkę – dzięki zwykłej chusteczce higienicznej możemy zatamować przepływ ciepłego powietrza, przedostający się górą maseczki. Wystarczy zrolować ją na nosie, aby przylegała ściśle do nosa, blokując przestrzeń między skórą a maseczką.

Równie często pojawia się pytanie, jak oddychać w maseczce, żeby nie parowały okulary. Tutaj ponownie stawiamy nacisk na odpowiednie dopasowanie maseczki, aby ściśle przylegała ona do twarzy. Większość wydychanego powietrza powinna przechodzić przez maskę, jeśli wydostaje się ono górą, musimy zaciągnąć bardziej gumki.

Podsumowanie

Trzymając się tych kilku wyżej wymienionych zasad dotyczących prawidłowego użytkowania maseczek jednorazowych, możemy zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz innych. Warto zapoznać się z nimi bliżej szczególnie, że obowiązek korzystania z maseczek ochronnych prawdopodobnie jeszcze długo będzie nam towarzyszył w codziennym życiu.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów