- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Jak pielęgnować cerę trądzikową latem?
Artykuł sponsorowany
Jak dbać o skórę z niedoskonałościami i jak ją malować latem? Przez lata krążył mit, że słońce polepsza jakość skóry trądzikowej. Dziś wiadomo, że to mit i cerę z trądzikiem pospolitym należy chronić przed promieniami UV. Jak w takim razie pielęgnować skórę z wypryskami? Czy makijaż latem pogarsza jej stan?
Trądzik pospolity – dlaczego słońce szkodzi skórze?
Proces powstawania wyprysków wiąże się ze zbyt dużym rogowaceniem ujść mieszków włosowych i nasilonym łojotokiem. Pory zostają zablokowane przez martwe komórki naskórka (korneocyty) i nie ulegają prawidłowemu złuszczaniu. To idealne warunki do tego, by bakterie współodpowiedzialne za trądzik pospolity mogły się rozmnażać i powodować stany zapalne, czyli ropne wypryski, zaskórniki czy podskórne grudki.
Gdy do tego dochodzi wysoka temperatura i zaczyna się produkować więcej sebum, prowadzi to w efekcie do zaczopowania gruczołów łojowych i szybszego powstawania niedoskonałości. Słońce daje tylko wrażenie chwilowej poprawy cery, wyrównując jej koloryt i wysuszając na chwilę wypryski. Jednak na dłuższą metę stan skóry z trądzikiem pospolitym może znacząco się pogorszyć i po powrocie z wakacji zauważysz wysyp pryszczy. Jak temu przeciwdziałać?
Codziennie oczyszczaj skórę delikatnymi produktami myjącymi
Do zmywania makijażu i kremów SPF możesz wykorzystać płyn micelarny, który dobrze rozpuszcza zarówno nadmiar sebum, jak i pozostałości kosmetyków. Nie pocieraj skóry, ale delikatnie przyłóż do niej wacik nasączony płynem. Micele przyciągną niedoskonałości jak magnez. W drugim kroku oczyszczenia zastosuj żel do mycia z zawartością tlenku cynku, który delikatnie matowi skórę, działa przeciwzapalnie i zwęża pory.
Delikatnie złuszczaj latem martwy naskórek
Zrezygnuj latem z peelingów z retinolem i retinoidów (chyba że lekarz prowadzący zdecyduje inaczej). Chociaż produkty z witaminą A są zbawienne dla cery trądzikowej, zaplanuj kuracje na jesień, ponieważ retinol pod wpływem promieni słonecznych może podrażniać skórę. Peeling z zawartością enzymów owocowych powinien być wystarczający podczas upałów. Wykonuj go raz na tydzień. Bez względu na porę roku unikaj peelingów mechanicznych przy skórze z trądzikiem pospolitym!
Masz trądzik pospolity? Nie rezygnuj z SPF!
Osoby, które mają cerę trądzikową, często rezygnują z kremów SPF na twarz, ponieważ obawiają się, że zapchają one pory i spowodują, że cera będzie nieładnie błyszczała. Są obecnie na rynku lekkie kremy o konsystencji żelu, które są niekomedogenne (nie blokują ujścia sebum), a oferują wysoki poziom fotoprotekcji SPF 50 lub nawet 50+. Wybieraj produkty przeciwsłoneczne przeznaczone do cery trądzikowej. Krem nakładaj codziennie, bez względu na pogodę.
Letni makijaż cery z trądzikiem
Jak powinna wyglądać rutyna kosmetyczna? Po oczyszczeniu cery nałóż lekki krem nawilżający. Jeśli zależy Ci na zmatowieniu skóry, wybierz produkt z dodatkiem cynku, który pomaga w leczeniu trądziku pospolitego. Na to nałóż krem SPF o żelowej formule lub krem BB z filtrami przeciwsłonecznymi. Produkt musi być odpowiedni do cery tłustej i nie może zawierać olei mineralnych, które zapychają pory.
Unikaj produktów nabłyszczających w strefie T, gdzie wydziela się więcej łoju. Efekt lustrzanej tafli przy cerze problematycznej niestety tylko uwydatni niedoskonałości. Jeśli zależy Ci na zamaskowaniu pryszczy, zastosuj korektor o właściwościach antybakteryjnych w miejscu zmian. Dobrze sprawdzają się też pudry mineralne.
W drogerii znajdziesz mnóstwo kosmetyków do makijażu, które odpowiadają potrzebom cery z niedoskonałościami. Udanych wakacji!
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.