Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Jak wybrać meble do gabinetu lekarskiego?

Artykuł sponsorowany

2021-09-28 17:13
Komputerowa wizualizacja gabinetu lekarskiego.

Każdy gabinet lekarski powinien spełniać określone standardy oraz dysponować odpowiednim sprzętem medycznym. Pozwala to zapewnić zarówno odpowiedni komfort pracy lekarza, jak i właściwe warunki do badania i leczenia pacjentów.

Podstawowe meble medyczne

Każdy gabinet lekarski powinien być wyposażony w podstawowy zestaw mebli oraz specjalistyczny sprzęt medyczny, zależny od rodzaju prowadzonych świadczeń.

Najważniejszymi elementami wyposażenia są duże biurko oraz minimum dwa krzesła lub fotele, tj. dla lekarza i dla pacjenta, leżanka i szafy medyczne (przykładem jest szafka lekarska w sklepie CentrumKrzesel.pl). Biurko powinno posiadać odpowiednio duży blat, na którym można zmieścić zarówno komputer, segregatory, jak i dokumentację lekarską pacjenta. Szafy medyczne służą natomiast do przechowywania m.in. odzieży medycznej, dokumentów oraz zapasowego zestawu rękawiczek jednorazowych i podkładu medycznego. Mniejsze szafki medyczne często pełnią także funkcję stanowiska dla drukarek. Swój gabinet warto zaopatrzyć również w odpowiednią szafkę na leki. Powinna ona posiadać zamek zabezpieczający, który zapewnia dostęp jedynie osobom upoważnionym.

W zależności od specjalizacji często obserwuje się dodatkowe elementy wyposażenia, np. przewijak czy szafy kartotekowe. Meble w gabinecie lekarskim mają za zadanie ułatwić pracę lekarzowi oraz przyspieszyć wykonywanie niektórych codziennych czynności.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze mebli do gabinetu lekarskiego?

Najważniejszą cechą mebli medycznych powinna być możliwość mycia i dezynfekcji ich powierzchni. Zależne jest to m.in. od rodzaju materiału, z którego są wykonane. Najczęściej personel wybiera meble metalowe, które są jednocześnie bardzo wytrzymałe na uszkodzenia i łatwe do utrzymania w czystości.

Meble lekarskie powinny być funkcjonalne. To w nich przechowywana jest dokumentacja medyczna, leki, opatrunki, środki do dezynfekcji czy sprzęty medyczne w przypadku gabinetów zabiegowych. Ponadto większość szaf medycznych posiada zamontowane kółka z blokadą i możliwością skrętu. Jest to bardzo duży atut, który umożliwia łatwe ich przemieszczanie.

W gabinecie lekarskim liczy się prostota. Aspekty dekoracyjne schodzą w tym przypadku na drugi plan. Można rozważyć meble w jasnych kolorach, które nie tylko są łatwe w czyszczeniu, ale także optycznie powiększą wnętrze.

Nie ma wytycznych co do ilości mebli potrzebnych w gabinecie lekarskim. Warto, by ich liczba była adekwatna do wielkości pomieszczenia. Meble powinny być odpowiednio ustawione, tak by nie utrudniały przejścia lekarzowi i pacjentom, zwłaszcza pacjentom niepełnosprawnym i zmagającym się z otyłością.

Czy dobór mebli do gabinetu lekarskiego jest regulowany prawnie?

Aktualnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Zdrowia z 2019 roku zobowiązuje do posiadania w gabinecie lekarskim mebli, których powierzchnia jest przystosowana do częstego mycia i dezynfekcji. Jest to jedyny wymóg narzucony przez prawo, który należy brać pod uwagę przy ich wyborze. Przepis ten nie dotyczy pomieszczeń socjalnych i administracyjnych oraz poradni i gabinetów podmiotów wykonujących świadczenia z zakresu opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień.

Szczegółowe regulacje prawne dotyczące budynków, lokali i wyposażenia w podmiotach leczniczych zawarte są w:

  • ustawie z dnia 15 kwietnia 2011 roku o działalności leczniczej,
  • rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 26 marca 2019 roku opisującym szczegółowo wymagania, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów