- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Jak wybrać zdrowe tabletki na energię i koncentrację
Artykuł sponsorowany
Po tabletki na energię i koncentrację sięgają najczęściej uczniowie i studenci przed egzaminami, osoby przepracowane i narzucające sobie nadmiar zadań, czy też osoby starsze, które z racji wieku mają problemy z pamięcią i zmęczeniem. Zmęczenie zarówno fizyczne jak i psychiczne wynika z wyczerpania rezerw energetycznych organizmu. Przyczynia się do niego intensywna praca, lecz także niewłaściwa dieta, niewyspanie oraz niedobór witamin i minerałów. Zmęczenia nie należy lekceważyć, gdyż może być ono objawem groźnych chorób. Dlatego też częste lub długotrwałe zmęczenie powinno stać się sygnałem do konsultacji z lekarzem i wykonania badań.
Osoby przemęczone lub przed egzaminami czy przed czekająca ich pracą, często sięgają po napoje energetyzujące, które najczęściej zawierają kofeinę, taurynę i guaranę. Jednak energetyki mają swoje efekty uboczne. Osoby często korzystające z energetyków zgłaszają takie problemy jak bóle w klatce piersiowej, niepokój, palpitacje serca czy też problemy żołądkowe. Warto więc poszukać naturalnych tabletek na energię i koncentrację, które zawierają składniki naturalne, zaś nie zawierają konserwantów, sztucznych barwników i dodatków. Warto zwrócić uwagę na zasadę “clean label” czyli czysty skład, standaryzowane ekstrakty, znany producent, znany łańcuch dostaw, dodatkowe badania oraz certyfikaty.
Witalizujące i wzmacniające działanie mają następujące ekstrakty roślinne:
- ashwagandha,
- bacopa monnieri,
- żeń-szeń,
- dziki kardamon,
- gotu kola,
- miłorząb japoński,
- yerba mate,
- guarana,
- różeniec górski.
Ponadto energii dodają witaminy B6, B12 i PP.
Preparaty ziołowe są najczęściej dobrze tolerowane przez większość osób. Efekty uboczne jak: podniecenie, nerwowość, bóle i zawroty głowy, trudności w zasypianiu, wynikają najczęściej z przedawkowania oraz przyjmowania preparatów niezgodnie z etykietą. Ważne jest, aby energetyków i tabletek na energię i koncentrację nie przyjmować przed snem, gdyż mogą one spowodować trudności z zaśnięciem.
Tabletki na energię i koncentrację nie wyeliminują zmęczenia całkowicie. Staną się szczególnie skuteczne w połączeniu z właściwą dieta.
Jak zmienić tryb życia, aby zachować jak najwięcej energii i zminimalizować przemęczenie:
- regularnie spożywaj posiłki,
- pij 1,5 - 2 litrów płynów dziennie,
- jedz więcej warzyw i owoców,
- zastąp białe pieczywo, pieczywem ciemnym, zawierającym błonnik,
- unikaj alkoholu i papierosów,
- unikaj słodyczy, fast-foodów i potraw tłustych,
- regularnie uprawiaj sport,
- zasypiaj i wstawaj o tej samej porze,
- unikaj stresu,
- zadbaj o prawidłowy wypoczynek.
W momencie, gdy brakuje nam energii sięgamy po słodycze, kawę lub napoje energetyzujące. Pamiętaj jednak, że powodują one szybki napływ energii i szybki jej odpływ. Działają one krótko i mają niekorzystny wpływ na organizm. Pamiętaj, że napoje energetyzujące zawierają wiele dodatków chemicznych, które nie są obojętne dla zdrowia. Dlatego też warto skupić się na preparatach opartych o sprawdzone ekstrakty roślinne i ziołowe, które działają wolniej, lecz przynoszą długotrwałe efekty i są bezpieczne dla zdrowia.
https://www.domzdrowia.pl/artykul/jestes-zmeczony-brak-ci-energii-i-sil-do-zycia-jest-na-to-sposob-628
https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/metody-alternatywne/gotu-kola-wakrota-azjatycka-dzialanie-wlasciwosci-lecznicze-aa-HwsN-x6QT-dTh1.html
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.