Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Jakie choroby przenoszą psy? Czy możesz się zarazić?

Artykuł sponsorowany

2024-03-14 12:26
Pies podczas spaceru w parku.

Wielu osobom ciężko jest przyjąć do wiadomości, że ich ukochany pupil może ich czymś zarazić. W rzeczywistości nie tylko dzikie zwierzęta mogą przenosić choroby odzwierzęce. Również pies i kot stanowią pewne zagrożenie, zwłaszcza dla osób z osłabioną odpornością. Jakie choroby przenoszą psy? Czy można zarazić się robakami od psa?

Czym jest zoonoza? Czy można zarazić się od psa?

Choroby odzwierzęce, znane również jako zoonozy to często niedoceniane zagrożenie dla ludzi, które może nieść poważne konsekwencje zdrowotne. Są to choroby, którymi człowiek może zarazić się od zwierzęcia. Mają one podłoże wirusowe, bakteryjne, pasożytnicze lub wektorowe. Choroby przenoszą się ze zwierząt na ludzi zarówno przez kontakt bezpośredni (poprzez ugryzienie, zadrapanie, dotyk), jak i pośredni (drogą pokarmową, powietrzą, a także przez kontakt z odchodami i wydzielinami zwierzęcia).

Źródłem zarażenia mogą być zwierzęta dzikie, gospodarskie i towarzyszące. Oznacza to, że zarówno lis, jak i pies czy kot mogą stanowić dla nas zagrożenie. Co ważne, objawy choroby mogą różnić się w zależności od gatunku - w przypadku ludzi mogą być odmienne niż w przypadku psów.

Popularne zoonozy - czy od psa można zarazić się pasożytami?

Wśród najpopularniejszych chorób odzwierzęcych są choroby pasożytnicze. Wiele pasożytów jelitowych stanowi zagrożenie zarówno dla naszych zwierząt towarzyszących, jak i dla nas samych. Przykładem może być giardioza, tasiemczyca czy toksokaroza. Do zarażenia dochodzi najczęściej ze względu na nieprawidłową higienę rąk, ponieważ pasożyt dostaje się do naszego organizmu drogą pokarmową. Z tego powodu choroby pasożytnicze są najczęstszymi chorobami odzwierzęcymi u dzieci.

Aby uniknąć zarażenia pasożytami od psa, należy dbać o regularne badania kału pupila oraz profilaktyczne odrobaczanie zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii. Oprócz tego ważne jest utrzymanie prawidłowej higieny i częste mycie rąk, co pozwoli zminimalizować ryzyko złapania robaków od czworonoga.

Inne zoonozy - czym można zarazić się od psa?

Zdecydowanie najgorszą chorobą, jaką możemy zarazić się od psa, jest wścieklizna. Nie bez powodu nasze czworonogi podlegają obowiązkowym szczepieniom. Wścieklizna jest chorobą wirusową, do której dochodzi w wyniku kontaktu płynów ustrojowych chorego zwierzęcia z krwią człowieka - najczęściej na skutek pogryzienia. Jest to choroba śmiertelna, na którą nie wynaleziono skutecznego lekarstwa. Atakuje układ nerwowy i powoduje powolny paraliż mięśni układu oddechowego.

Inną zakaźną chorobą odzwierzęcą, która coraz częściej gości w naszym kraju jest leptospiroza. Do zarażenia dochodzi najczęściej w wyniku kontaktu z moczem chorego psa. Objawy mogą przypominać grypę, jednak nie należy ich bagatelizować, ponieważ w ciężkich przypadkach może dojść do niewydolności wielonarządowej organizmu.

Posiadanie psa wiąże się również ze zwiększonym ryzykiem chorób odkleszczowych takich jak borelioza, anaplazmoza czy kleszczowe zapalenie mózgu. Podczas spacerów mamy bezpośredni kontakt z kleszczami, a nasz pupil może przynieść je na sierści do domu. Z tego powodu warto pamiętać o regularnym zabezpieczaniu zwierzaka przed kleszczami, by zminimalizować to ryzyko.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów