Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Ketonal bez recepty - opis produktu, dawkowanie i opinie

Artykuł sponsorowany

2020-03-16 13:56
Ketonal bez recepty - opis produktu

Ból jest silnym odczuciem zmysłowym, który ma ogromny wpływ na codzienne funkcjonowanie chorego. W niektórych przypadkach może być łagodzony poprzez stosowanie środków przeciwbólowych, takich jak Ketonal Active. Jest to lek przeznaczony do stosowania w krótkotrwałym, objawowym leczeniu lekkich i umiarkowanych dolegliwości bólowych różnego pochodzenia. Lek ten może być przydatny zanim pacjentowi uda się umówić na konsultację z lekarzem. Jak działa Ketonal Active i w jakich dawkach należy go stosować?

Ketonal Active – sposób na łagodzenie bólu

Ból jest doznaniem zmysłowym, silnie powiązanym z możliwym lub faktycznym uszkodzeniem tkanek. Można go podzielić w zależności od charakteru uszkodzenia, czasu trwania czy stopnia nasilenia na: ból receptorowy, neuropatyczny, psychogenny, ostry i przewlekły. Ból jest sygnałem ostrzegawczym, za pomocą którego ciało informuje o zagrożeniu chorobą. Choć definicja bólu jest prosta, to w rzeczywistości jest on złożonym zjawiskiem fizjologicznym o ogromnym wpływie na życie codzienne. Na początkowym etapie choroby pacjent bardzo często stara radzić sobie z nim na własną rękę, w oczekiwaniu na konsultację ze specjalistą. Na rynku farmaceutycznym dostępnych jest wiele leków przeciwbólowych, z których może skorzystać. Niektórzy w takich momentach sięgają po Ketonal Active.

Ketonal Active – co to jest?

Ketonal Active zawiera ketoprofen charakteryzujący się właściwościami przeciwzapalnymi, przeciwbólowymi i przeciwgorączkowymi. Środek wskazany jest do stosowania w przypadku pojawienia się bólów o różnej etiologii, w tym m.in. zębów, mięśni, głowy (w tym migreny), nerwobóli, kostno-stawowych, menstruacyjnych, pourazowych czy pooperacyjnych. Skutecznie zwalcza dolegliwości typowe dla przeziębienia i grypy.

Ketonal Active będący w ofercie SANDOZ ma postać sypkiego lub zbrylonego żółtobiałego proszku zamkniętego w biało-niebieskich nieprzezroczystych kapsułkach. Lek dostępny jest w wersji po 10 i 20 kapsułek, które zapakowane są w niewielkie, szklane, pomarańczowe słoiczki zamykane na korek z LDPE.

Ketonal Active – dawkowanie i sposób stosowania

Dawkowanie Ketonalu powinno odbywać się zgodnie z opisem na dołączonej do opakowania ulotce lub według zaleceń lekarza albo farmaceuty. Ketonal Active przeznaczony jest do stosowania przez osoby po 15 roku życia, u których nie występują żadne przeciwwskazania do zażywania. W ciągu dnia można przyjąć maksymalnie 3 kapsułki – po jednej co 8 godzin. Jedna kapsułka zawiera 50 mg substancji czynnej. U osób w podeszłym wieku zaleca się stosowanie najmniejszej skutecznej dawki ze względu na podwyższone ryzyko wystąpienia u nich działań niepożądanych.

Ważne, aby pamiętać, że Ketonal Active przeznaczony jest do doustnego stosowania i najlepiej przyjmować go w trakcie posiłku. Lek powinno się popić średnio 125 ml wody lub mleka. 

Ketonal Active – jak go przechowywać i jak długo jest przydatny?

Producent zaleca przechowywanie Ketonalu Active w oryginalnym opakowaniu. Lek powinien być trzymany w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci, w którym panuje temperatura nie wyższa niż 25ᵒC. Po przekroczeniu daty przydatności Ketonal Active trzeba umieścić w specjalnym kontenerze na przeterminowane wyroby farmaceutyczne, jaki znajduje się w każdej aptece. Pod żadnym pozorem nie można go wyrzucać do domowych pojemników na odpady czy do kanalizacji. Takie zachowanie nie pozostaje obojętne dla środowiska.

Informacje o terminie przydatności Ketonalu Active podane są na opakowaniu. Czas ten wynosi 5 lat od daty produkcji. Termin ważności upływa w ostatnim dniu danego miesiąca, co oznacza, że lek nie powinien być stosowany po jego upłynięciu.

Ketonal Active – opinie

Opinie specjalistów na temat zmiany kategorii farmaceutycznej Ketonalu z leku możliwego do nabycia na podstawie recepty lekarskiej na lek ogólnodostępny (tzw. OTC, z ang. over-the-counter drug) zostały wydane na podstawie rzetelnych analiz. Decyzja w tej sprawie podjęta została przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Ketoprofen jest lekiem o silnym działaniu, którego niewłaściwe przyjmowanie nie jest wolne od działań niepożądanych, stąd tak ważne jest przestrzeganie zaleceń co do dawkowania. Dodatkowo decyzję o sprzedaży ketonalu bez recepty już wcześniej podjęły liczne państwa, w tym m.in.: Włochy, Francja, Słowenia i Holandia. Oprócz ketoprofenu wiele innych produktów należących do tej samej grupy leków (NLPZ) można było od lat nabyć bez wcześniejszej wizyty u lekarza.

Ważne, aby mieć świadomość, że nie ma leku, którego przyjmowanie, oprócz swojego leczniczego działania, nie wiązałoby się z możliwymi reakcjami ubocznymi przy nieodpowiednim dawkowaniu. Badania potwierdzają jednak, że Ketonal Active charakteryzuje się bardzo wysokim profilem bezpieczeństwa, o ile stosowany jest w prawidłowy sposób. Co więcej, mając na względzie dobro i bezpieczeństwo konsumentów, dostępny bez recepty Ketonal Active sprzedawany jest z wyraźnym wskazaniem nie tylko odnośnie do ilości tabletek, które można bezpiecznie przyjąć w ciągu doby, ale także wymiaru czasu, przez jaki może być przyjmowany bez konsultacji z lekarzem.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Ketonal Active, 50 mg, kapsułki twarde. Skład: Ketonal Active: 1 kapsułka zawiera 50 mg ketoprofenu oraz 186,10 mg laktozy jednowodnej. Wskazania: Ketonal Active: Krótkotrwałe, objawowe leczenie lekkiego do umiarkowanego bólu różnego pochodzenia, np. bóle mięśniowe, kostno-stawowe, ból głowy. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną, kwas acetylosalicylowy (ASA) lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), lub na którąkolwiek substancję pomocniczą (w tym występujące w przeszłości reakcje nadwrażliwości, tj. skurcz oskrzeli, napad astmy, zapalenie błony śluzowej nosa, pokrzywka lub inne reakcje alergiczne wywołane przez ketoprofen, ASA lub inne NLPZ. U takich pacjentów notowano ciężkie, rzadko zakończone zgonem przypadki reakcji anafilaktycznych. Astma w wywiadzie. Nadwrażliwość na którąkolwiek substancję pomocniczą leku. III trymestr ciąży. Ciężka niewydolność serca. Czynna choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy lub krwawienie z przewodu pokarmowego, owrzodzenie albo perforacja przewodu pokarmowego w wywiadzie. Choroba Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Skaza krwotoczna. Ciężka niewydolność nerek. Ciężka niewydolność wątroby. Ketoprofenu nie stosować u pacjentów ze zwiększonym ryzykiem zaburzeń żołądkowo-jelitowych, np. u osób w podeszłym wieku, pacjentów stosujących leki przeciwzakrzepowe, przeciwpłytkowe, kortykosteroidy, inne NLPZ i selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny. Podmiot odpowiedzialny: Sandoz GmbH, Biochemiestrasse 10, 6250 Kundl, Austria.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów