- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Kiedy zacząć profilaktykę przeciwzmarszczkową, by opóźnić procesy starzenia?
Artykuł sponsorowany
Skóra zaczyna starzeć się w wieku 25-30 lat, dlatego profilaktykę przeciwstarzeniową należy wprowadzić wcześniej, najlepiej już po 20 urodzinach. Dzięki temu nawet jeśli masz genetyczne predyspozycje do powstawania zmarszczek w danych miejscach, możesz opóźnić ten proces. Warto dowiedzieć się więcej na temat profilaktyki przeciwzmarszczkowej.
Pamiętaj o wysypianiu się i odpowiedniej diecie
Profilaktyka przeciwzmarszczkowa to szereg czynności, które należy wcielić w życie, by cieszyć się promienną i młodo wyglądającą cerą bez widocznych oznak starzenia. Procesy starzeniowe mogą przyspieszyć, gdy się nie wysypiasz albo zarywasz noce, a także zaniedbujesz zbilansowaną dietę. Dla obniżenia aktywności kortyzolu, czyli hormonu stresu niezwykle istotne jest, by spać 8 godzin w nocy. Musisz wiedzieć, że kortyzol przyczynia się do wzrostu aktywności wolnych rodników tlenowych i ograniczenia produkcji kolagenu i elastyny. Wolne rodniki niszczą wiązania kolagenowe, co sprawia, że z każdym rokiem skóra staje się mniej sprężysta i jędrna. Utrata kolagenu wynosi 1% w skali roku, począwszy od 25. roku życia, co wydaje się niewielkim ubytkiem, ale jednak mijają lata i owal twarzy staje się mniej wyraźny, pojawia się podwójny podbródek, a estrogeny obniżają swoją aktywność. Warto zatem jak najprędzej zadbać o to, by nawet mimo upływu lat dobrze się prezentować. Wpływ ma na to nie tylko zdrowy sen, ale i prawidłowa dieta. Konieczne jest spożywanie produktów bogatych w kwasy Omega-3 i Omega-6 witamin z grupy B, witaminy C, E i A, będących źródłem żelaza, potasu, wapnia, cynku czy magnezu. Ten ostatni pomaga regulować pracę układu nerwowego, a tym samym także poziom stresu i kortyzolu.
Stawiaj na sprawdzone kosmetyki pielęgnacyjne i gruntowne nawilżanie skóry
Bardzo istotne znaczenie ma prawidłowa pielęgnacja. Nie można nigdy zaniedbywać demakijażu i chodzić spadź z makijażem na twarzy. Oczyszczanie skóry to absolutna podstawa. Przynajmniej raz w tygodniu powinien być wykonany peeling enzymatyczny. Po oczyszczaniu należy tonizować skórę przed nałożeniem kremu nawilżającego. Gdy zauważasz u siebie pierwsze oznaki starzenia, sięgnij po krem przeciwzmarszczkowy, choćby ten z retinolem. Możesz również dla lepszego efektu stosować wieczorem przed kremem nawilżającym serum do twarzy. Dbaj, by Twoja skóra nie traciła wody i zawsze prezentowała się promiennie. Właśnie przesuszona skóra sprawia, że proces starzenia przyspiesza. Serum do twarzy z kwasem hialuronowym pozwala wypełnić ubytki w skórze, a jednocześnie ją odżywić i rozświetlić. Takie serum możesz zacząć stosować nawet po 25 roku życia, a już na pewno ok. 30 roku życia.
Przeciwdziałaj fotostarzeniu się skóry i zawsze stosuj kremy z filtrem UV
Na szybsze starzenie się skóry wpływ ma jej ekspozycja na szkodliwe promieniowanie UV. Zatem należy ją skrócić do niezbędnego minimum. Należy przy tym stosować kremy z wysoką ochroną, czyli SPF 50. W ten sposób można mieć pewność, że na skórze nie pojawią się nowe zmiany pigmentacyjne. Krem należy nakładać na skórę twarzy przed każdym wyjściem. Można stosować go pod makijaż, ale można też wybrać podkład, który ma właśnie taką ochronę przeciwsłoneczną i go wypróbować. Krem z filtrem UV należy nakładać na skórę co 2-3 godziny w przypadku długiego przebywania na słońcu. Nie należy również zapominać o nawilżaniu od środka, czyli piciu odpowiedniej ilości płynów. Warto ograniczyć też ekspozycje na światło niebieskie, które także postarza. A więc do minimum ogranicz korzystanie z laptopa czy smartfona.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.