Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Kolejka do sanatorium - jak sprawdzić? Ile się czeka na sanatorium?

Materiał parntera

2021-10-01 10:10
Starszy mężczyzna w okularach korzysta ze swojego laptopa.

Kolejka do sanatorium (lista oczekujących) - jak ją sprawdzić? Jak długo czeka się na wyjazd do sanatorium na leczenie uzdrowiskowe? Czy można ominąć kolejkę? Wyjaśniamy.

Skierowanie NFZ do sanatorium – jak otrzymać?

Skierowanie do sanatorium w ramach NFZ możemy otrzymać od lekarza rodzinnego lub konkretnego specjalisty. Wskazuje on, czy dana osoba powinna wyjechać na tego typu leczenie uzdrowiskowe, przy czym określa np. rodzaj leczenia czy czas trwania kuracji. Skierowanie powinno zawierać także wyniki badań, które potwierdzają konieczność odbycia takiego leczenia. Dokumentację należy dostarczyć do oddziału NFZ, czym zajmie się lekarz lub sam pacjent. Dokumenty muszą być zapakowane w kopertę opatrzoną napisem „Skierowanie na leczenie uzdrowiskowe” i dostarczone w ciągu 30 dni od otrzymania skierowania.

W następnym etapie skierowanie jest weryfikowane pod kątem tego, czy pacjent jest uprawniony do takiego świadczenia i czy posiada ubezpieczenie. Jeśli wniosek będzie zaakceptowany, skierowanie przechodzi jeszcze weryfikację przez specjalistę z NFZ (lekarz), który ocenia zasadność leczenia. Jeśli nie widzi przeciwwskazań, skierowanie poddane jest rejestracji. Otrzymujemy wówczas numer, który można wpisać w przeglądarkę skierowań do sanatorium i sprawdzić kolejkę na liście oczekujących.

Kolejkę do sanatorium sprawdzisz w przeglądarce skierowań NFZ

Kolejkę do sanatorium można sprawdzić w przeglądarce skierowań na leczenie uzdrowiskowe na stronie NFZ. Aby z niej skorzystać, potrzebujemy numer skierowania i PESEL. Jeżeli skierowanie zostało przekazane do NFZ, możemy dzięki temu na bieżąco monitorować, jaki jest etap rozpatrzenia skierowania lub jego realizacji. Możemy też sprawdzić numer, jaki mamy w kolejce.Ponadto w przeglądarce znajdują się takie informacje, jak:

  • aktualny status skierowania,
  • datę wystawienia skierowania oraz datę wpłynięcia do oddziału NFZ,
  • nazwę oddziału NFZ obsługującego nasze skierowanie,
  • dane dotyczące oceny specjalisty zatrudnionego przez NFZ, w celu weryfikacji zasadności skierowania i leczenia.

Serwis NFZ to jedyna oficjalna przeglądarka skierowań, dlatego warto z niej korzystać - inne strony posiadające tego typu przeglądarki niestety mogą stanowić zagrożenie, gdyż musimy podać wrażliwe dane, takie jak PESEL - można łatwo paść ofiarą oszustów.

Kolejka do sanatorium - jak długo się czeka?

Skierowanie do sanatorium system umieszcza na liście oczekujących i data możliwej realizacji skierowania zależy m.in. od liczby chętnych pacjentów w danym oddziale NFZ. Niestety kolejki zwykle są długie - nierzadko na skorzystanie z leczenia uzdrowiskowego w sanatorium trzeba poczekać nawet 2 lata. Dla przykładu, w 2021 roku czas oczekiwania na wyjazd do sanatorium w woj. zachodniopomorskim wynosi średnio 21 miesięcy, a w woj. lubelskim nieco krócej, ale nadal jest to dość długi czas oczekiwania, bo 18. miesięcy.

Uwaga! NFZ ostrzega, że do pacjentów mogą być rozsyłane sms-y z powiadomieniami o zmianie miejsca w kolejce. To fałszywe powiadomienia - NFZ nigdy nie powiadamia pacjentów o miejscu w kolejce za pośrednictwem wiadomości sms-owych. 

Czy można ominąć kolejkę do sanatorium?

Okazuje się, że niektóre osoby mogą ominąć kolejkę do sanatorium. To m.in. zasłużeni honorowi dawcy krwi lub przeszczepu, kombatanci i inwalidzi wojenni bądź wojskowi, młodzież do 18. roku życia.

Do sanatorium szybciej wyjedziesz ze zwrotów

Do sanatorium można szybciej wyjechać z tzw. zwrotów - są to skierowania, z których inni pacjenci nie mogli skorzystać. Termin rozpoczęcia turnusu jest wówczas krótszy niż 2 tygodnie, więc musimy być przygotowani na nieplanowany wyjazd. Istotne jest jednak, że szybszy wyjazd jest możliwy wtedy, gdy zwrócone przez innego pacjenta skierowanie odpowiada zakresowi naszego skierowania (ten sam profil leczenia).

Ile kosztuje wyjazd do sanatorium ze skierowaniem NFZ?

Pobyt w sanatorium jest częściowo odpłatny, jeśli chodzi o wyjazd osoby dorosłej. Zwykle pacjent pokrywa częściowo koszt zakwaterowania i wyżywienia, a zabiegi i opieka medyczna są bezpłatne. Ostateczny koszt zależy również od cen w danym sanatorium oraz od sezonu (w sezonie od 1 października do 30 kwietnia jest taniej niż w sezonie letnim od 1. maja do 31. września). Cena zależy także od standardu i rodzaju pokoju. Najdroższe będą pokoje posiadające własny węzeł sanitarno-higieniczny i pokoje jednoosobowe, a najtańsze - wieloosobowe i bez łazienki.

Ponadto NFZ nie refunduje pobytu opiekuna pacjenta, a także zabiegów, które nie są związane z podstawową chorobą czy bezpośrednim powodem skierowania na leczenie uzdrowiskowe.

Nowe zasady wyjazdu do sanatorium na 2021/2022 r.

Aby skorzystać z leczenia w sanatorium, należy mieć ujemny wynik testu na wirus SARS-CoV-2 lub być zaszczepionym dwiema dawkami. Osoby zaszczepione nie muszą wykonywać testu. Osoby niezaszczepione powinny skontaktować się przed wykonaniem testu z wybranym sanatorium i podać swój numer telefonu - aby sanatorium mogło nas poinformować przed wyjazdem o wyniku testu. Materiał do badania powinien być pobrany nie wcześniej niż 4 dni przed rozpoczęciem leczenia. Dokładny termin otrzymamy jednak sms-em - podobnie jak lokalizację punktu pobrań. Test jest bezpłatny (finansowany przez NFZ). Szczegółowe informacje na temat punktów pobrań i wykonywania testu przed wyjazdem do sanatorium, dostępne są na stronach wojewódzkich oddziałów NFZ oraz pod numerem telefonu 800 190 590.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów