Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Krankenkasse – jak działają Kasy Chorych w Szwajcarii?

Artykuł sponsorowany

System opieki zdrowotnej w Szwajcarii opiera się na konieczności posiadania obowiązkowej polisy. Każdy mieszkaniec tego kraju federacyjnego musi mieć wykupione ubezpieczenie zdrowotne, które zapewnia dostęp do różnych usług medycznych. Krankenkasse, czyli szwajcarska Kasa Chorych, charakteryzuje się wysokim standardem, jednak zrozumienie zasad działania systemu jest kluczowe w efektywnym skorzystaniu z ochrony zdrowia w Szwajcarii. Dowiedz się więcej o funkcjonowaniu Krankenkasse w Kraju Helwetów.

Ludzie czekający w poczekalni.

Ubezpieczenie zdrowotne w Szwajcarii

Ten rodzaj świadczenia jest obowiązkowy dla wszystkich, którzy mają pozwolenie na pobyt w Szwajcarii, co stanowi fundamentalną zasadę systemu opieki zdrowotnej. Po przeprowadzce do Szwajcarii masz trzy miesiące na wybranie i wykupienie ubezpieczenia, a jego brak może skutkować poważnymi konsekwencjami. Struktura składających się na nie opłat obejmuje składki podstawowe, franszyzy oraz procent udziału własnego. Ubezpieczeni mają również możliwość uzyskania finansowego wsparcia w zależności od swojej sytuacji ekonomicznej. Ważne jest, aby dokładnie porównać oferty od różnych Krankenkasse w Szwajcarii, zwracając uwagę na zakres świadczeń, dostępność placówek i opinie innych użytkowników. Pomoc dopełnieniu formalności związanych z ubezpieczeniem zdrowotnym oferują doradcy ubezpieczeniowi.

Krankenkasse a ubezpieczenie: co warto wiedzieć?

Obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne (tzw. Grundversicherung) zapewnia dostęp do podstawowej opieki medycznej w Szwajcarii. Kluczowe w wyborze oferty od ubezpieczyciela jest ustalenie Jahresfranchise – czyli rocznej kwoty, którą osoba ubezpieczona musi pokryć z własnej kieszeni na koszty leczenia, zanim zacznie otrzymywać zwroty od ubezpieczyciela. Jahresfranchise może wynieść od 300 do nawet 2500 franków szwajcarskich. Po wykorzystaniu kwoty Jahresfranchise, ubezpieczony ponosi 10% dalszych kosztów leczenia do sumy 7000 franków szwajcarskich. Po przekroczeniu tej kwoty, Kasa Chorych pokrywa 100% kosztów leczenia ubezpieczonego. Wszystkie rozliczenia związane z leczeniem są przeprowadzane na zasadzie rocznej, co oznacza, że z każdym nowym rokiem kalendarzowym, osoba ubezpieczona zaczyna od początku z pełną kwotą Jahresfranchise.

Jak uzyskać zwrot kosztów z Krankenkasse?

W ramach szwajcarskiego ubezpieczenia zdrowotnego pacjenci mogą ubiegać się o zwrot kosztów za różnego rodzaju świadczenia medyczne, m.in. pobyt w szpitalu, leczenie ambulatoryjne, zakup leków. Proces ten wymaga przestrzegania poniższych kroków:

  • zgłaszania roszczeń – najczęściej rachunki związane z leczeniem są wysyłane do Krankenkasse bezpośrednio z gabinetów lekarskich czy aptek. Kasa Chorych płaci te należności i następnie obciąża pacjenta tymi kwotami, jednocześnie odejmując je z kwoty udziału własnego. Należy jednak sprawdzać dokładnie przepływ tych dokumentów, bo czasami lekarze pomyłkowo wysyłają je tylko do pacjentów. W takim przypadku należy wysłać kopie takich faktur do swojej Kasy Chorych;
  • zapoznania z rodzajami kosztów – zwrotowi podlegają zarówno wizyty u lekarza, jak i zabiegi, badania diagnostyczne czy zakup leków;
  • zarządzanie wnioskami – ważne jest śledzenie statusu zgłoszenia i ewentualne dostarczanie dodatkowych informacji na żądanie Kasy Chorych;
  • kontrolowanie kosztów leczenia – jeśli przekroczyły Twój udział własny, możesz spodziewać się kompensaty dalszych kosztów.

W przypadku leczenia szpitalnego, rozliczenia między szpitalem a Krankenkasse zwykle odbywają się bezpośrednio, bez udziału ubezpieczonego.

Kobieta przegląda dokumenty.

Ubezpieczenia dodatkowe – dlaczego warto?

W kontekście ubezpieczenia zdrowotnego w Szwajcarii istotne jest odróżnienie między podstawowym a dodatkowym świadczeniem. Ten drugi rodzaj zapewnia pacjentowi rozszerzoną ochronę zdrowotną. Korzyści z jego wyboru obejmują m.in. transport medyczny, możliwość leczenia w każdym szpitalu niezależnie od miejsca zamieszkania, dostęp do większej bazy leków, ubezpieczenie inwalidzkie, ubezpieczenie dentystyczne, darmowe badania okresowe czy refundację części kosztów np. do szkieł kontaktowych, okularów lub potrzebnego sprzętu medycznego. Dobór właściwego rodzaju polisy dodatkowej powinien być zindywidualizowany i podyktowany osobistymi potrzebami zdrowotnymi.

Skontaktuj się z doradcą ubezpieczeniowym

Ubezpieczenie zdrowotne jest kluczowe w kwestii dostępu do usług medycznych w Szwajcarii. Doradca ubezpieczeniowy może pomóc w zrozumieniu złożoności systemu i wybraniu najbardziej odpowiedniego rozwiązania. Skontaktowanie się z takim specjalistą to pierwszy krok do zabezpieczenia swojego zdrowia i finansów.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Polecane

Więcej artykułów