- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Kroplówka na kaca – prawdopodobnie najskuteczniejsza metoda poprawy samopoczucia
Artykuł sponsorowany
Syndrom dnia poprzedniego jest na tyle męczącym zjawiskiem, że we wszystkim częściach świata dokładano starań, by opracować skuteczny sposób leczenia kaca. Z uwagi na nieprzyjemne dolegliwości, takie jak ból głowy czy mdłości, większość z nas woli przeczekać kaca w domowym zaciszu. Niekiedy jednak piętrzące się obowiązki nie pozwalają na spokojny odpoczynek. W takiej sytuacji nie warto się męczyć – kroplówka na kaca poprawi Twoje samopoczucie już w godzinę!
Syndrom dnia poprzedniego – dlaczego czujemy się źle po spożyciu alkoholu?
Bezpośrednia przyczyna kaca jest niezwykle oczywista – złe samopoczucie to konsekwencja spożycia zbyt dużej ilości alkoholu. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, jakie mechanizmy odpowiadają za rozwój poszczególnych objawów kaca. Warto wiedzieć, że jest to dolegliwość o złożonym podłożu. Złe samopoczucie po spożyciu alkoholu wywołane jest między innymi przez:
- szkodliwe produkty przemiany alkoholu – etanol przekształcany jest w wątrobie w aldehyd octowy, który jest ponad 30 razy bardziej toksyczny od czystego alkoholu. Nudności czy bóle głowy są niczym innym jak objawem zatrucia aldehydem octowym.
- odwodnienie – alkohol hamuje wydzielanie wazopresyny, co w konsekwencji prowadzi do wzmożonego oddawania moczu.
- utratę elektrolitów – wraz z utratą płynów, organizm traci ważne elektrolity. Ich niedobór odpowiedzialny jest za uczucie rozbicia czy drżenia mięśniowe.
- alkohole fuzlowe – wyższe alkohole będące produktami ubocznymi fermentacji alkoholowej. Mogą być obecne w kolorowych trunkach, takich jak wino czy brandy, a ich spożycie wywołuje lekkie objawy zatrucia.
Kroplówka na kaca czy stare domowe sposoby?
Duża część osób próbuje sobie radzić z objawami intensywnego kaca za pomocą tabletek przeciwbólowych, jednak nie jest to dobry pomysł ze względu na niebezpieczne interakcje leków z alkoholem. Na poimprezowy poranek często polecane jest pożywne śniadanie, woda z cytryną lub – co gorsza – mała dawka alkoholu w formie klina. Skuteczność tych metod jest dyskusyjna – wprawdzie poprawiają one lekko samopoczucie, jednak jest to działanie na krótką metę.
Dlaczego kroplówki na kaca uważane są za skuteczną metodą leczenia kaca? Wynika to przede wszystkim z wysokiej biodostępności podawanych substancji. Płyny, wraz z glukozą i elektrolitami, podawane są bezpośrednio do krwiobiegu, dzięki czemu nie trzeba się martwić nudnościami czy wymiotami, które utrudniają uzupełnienie niedoborów. Co więcej, efekt tej metody jest odczuwalny niemal natychmiastowo, a wielu pacjentów odczuwa ulgę jeszcze podczas wykonywania wlewu.
Co powinna zawierać skuteczna kroplówka na kaca?
Odtrucie alkoholowe powinno kompleksowo uzupełniać niedobory wynikające ze spożywania alkoholu, a dodatkowo wspomagać naturalne procesy regeneracyjne organizmu. Każda kroplówka na kaca powinna zawierać przede wszystkim:
- glukozę – szybko wyrównuje niedocukrzenie i niweluje takie objawy jak drżenie rąk czy osłabienie;
- elektrolity – pomagają na brak energii, senność czy drżenia mięśni, a ponadto pomagają w nawodnieniu organizmu;
- magnez – znosi zmęczenie i znużenie, przy okazji wspomagając funkcjonowanie układu nerwowego.
Kroplówki na kaca mogą także zawierać dodatkowe związki prozdrowotne, takie jak:
- ornityna – prosty aminokwas, który przyspiesza detoksykację wątroby;
- koenzym Q10 – antyoksydant neutralizujące wolne rodniki tlenowe;
- witamina C – ważna witamina antyoksydacyjna, która wspomaga procesy odpornościowe;
- witaminy z grupy B – związki niezwykle ważne w funkcjonowaniu układu nerwowego.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.