Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Kroplówka na kaca – prawdopodobnie najskuteczniejsza metoda poprawy samopoczucia

Artykuł sponsorowany

2020-11-03 13:15
Kroplówka na kaca

Syndrom dnia poprzedniego jest na tyle męczącym zjawiskiem, że we wszystkim częściach świata dokładano starań, by opracować skuteczny sposób leczenia kaca. Z uwagi na nieprzyjemne dolegliwości, takie jak ból głowy czy mdłości, większość z nas woli przeczekać kaca w domowym zaciszu. Niekiedy jednak piętrzące się obowiązki nie pozwalają na spokojny odpoczynek. W takiej sytuacji nie warto się męczyć – kroplówka na kaca poprawi Twoje samopoczucie już w godzinę!

Syndrom dnia poprzedniego – dlaczego czujemy się źle po spożyciu alkoholu?

Bezpośrednia przyczyna kaca jest niezwykle oczywista – złe samopoczucie to konsekwencja spożycia zbyt dużej ilości alkoholu. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, jakie mechanizmy odpowiadają za rozwój poszczególnych objawów kaca. Warto wiedzieć, że jest to dolegliwość o złożonym podłożu. Złe samopoczucie po spożyciu alkoholu wywołane jest między innymi przez:

 • szkodliwe produkty przemiany alkoholu – etanol przekształcany jest w wątrobie w aldehyd octowy, który jest ponad 30 razy bardziej toksyczny od czystego alkoholu. Nudności czy bóle głowy są niczym innym jak objawem zatrucia aldehydem octowym.
 • odwodnienie – alkohol hamuje wydzielanie wazopresyny, co w konsekwencji prowadzi do wzmożonego oddawania moczu.
 • utratę elektrolitów – wraz z utratą płynów, organizm traci ważne elektrolity. Ich niedobór odpowiedzialny jest za uczucie rozbicia czy drżenia mięśniowe.
 • alkohole fuzlowe – wyższe alkohole będące produktami ubocznymi fermentacji alkoholowej. Mogą być obecne w kolorowych trunkach, takich jak wino czy brandy, a ich spożycie wywołuje lekkie objawy zatrucia.

Kroplówka na kaca czy stare domowe sposoby?

Duża część osób próbuje sobie radzić z objawami intensywnego kaca za pomocą tabletek przeciwbólowych, jednak nie jest to dobry pomysł ze względu na niebezpieczne interakcje leków z alkoholem. Na poimprezowy poranek często polecane jest pożywne śniadanie, woda z cytryną lub – co gorsza – mała dawka alkoholu w formie klina. Skuteczność tych metod jest dyskusyjna – wprawdzie poprawiają one lekko samopoczucie, jednak jest to działanie na krótką metę.

Kroplówka na kaca - co powinna zawierać?

Dlaczego kroplówki na kaca uważane są za skuteczną metodą leczenia kaca? Wynika to przede wszystkim z wysokiej biodostępności podawanych substancji. Płyny, wraz z glukozą i elektrolitami, podawane są bezpośrednio do krwiobiegu, dzięki czemu nie trzeba się martwić nudnościami czy wymiotami, które utrudniają uzupełnienie niedoborów. Co więcej, efekt tej metody jest odczuwalny niemal natychmiastowo, a wielu pacjentów odczuwa ulgę jeszcze podczas wykonywania wlewu.

Co powinna zawierać skuteczna kroplówka na kaca?

Odtrucie alkoholowe powinno kompleksowo uzupełniać niedobory wynikające ze spożywania alkoholu, a dodatkowo wspomagać naturalne procesy regeneracyjne organizmu. Każda kroplówka na kaca powinna zawierać przede wszystkim:

 • glukozę – szybko wyrównuje niedocukrzenie i niweluje takie objawy jak drżenie rąk czy osłabienie;
 • elektrolity – pomagają na brak energii, senność czy drżenia mięśni, a ponadto pomagają w nawodnieniu organizmu;
 • magnez – znosi zmęczenie i znużenie, przy okazji wspomagając funkcjonowanie układu nerwowego.

Kroplówki na kaca mogą także zawierać dodatkowe związki prozdrowotne, takie jak:

 • ornityna – prosty aminokwas, który przyspiesza detoksykację wątroby;
 • koenzym Q10 – antyoksydant neutralizujące wolne rodniki tlenowe;
 • witamina C – ważna witamina antyoksydacyjna, która wspomaga procesy odpornościowe;
 • witaminy z grupy B – związki niezwykle ważne w funkcjonowaniu układu nerwowego.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów