Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Najlepsze sposoby na pchły w domu — zobacz jak je zwalczyć!

Artykuł sponsorowany

2022-02-10 09:28
Szczeniak mocno się drapie, ma pchły.

Nikt nie lubi nieproszonych gości. Szczególnie jeśli są one pasożytami, mogącymi wyrządzić ogromne szkody i zagrozić naszemu zdrowiu. Inwazja pcheł w domu to coś, na co narażeni są właściwie wszyscy posiadacze wychodzących zwierząt. Co więc robić, gdy pojawi się taki problem? Sprawdźmy najlepsze sposoby na pchły.

Jak poznać, że mamy w domu pchły?

Pchły to pasożyty żywiące się krwią ludzi oraz zwierząt. A to oznacza tylko jedno — są to owady gryzące. Właśnie po tym można najszybciej zorientować się, że grasują w naszym domu. Ich ugryzienia pozostawiają czerwone, wypukłe ślady. Często są one liczne. Zaczerwienione miejsca powodują swędzenie. Jest ono bardzo silne, dlatego też możemy z łatwością rozpoznać, że coś jest nie tak, gdy nasz pupil uporczywie się drapie. Pchła ludzka może zresztą pogryźć także nas, dlatego, jeśli zauważymy na skórze takie ślady, to warto od razu przystąpić do działania. Te pasożyty mogą być bowiem dla nas bardzo niebezpieczne, ponieważ przenoszą różnego rodzaju choroby. 

Jak zwalczyć pchły u zwierząt?

Możemy stosować różne sposoby na pchły, jednak jeśli nie zlikwidujemy źródła problemu, to pójdzie na marne. Musimy więc pozbyć się nie tylko larw i jaj, ale i wszystkich pasożytów znajdujących się na skórze oraz sierści zwierzaka. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele zaawansowanych produktów, które znacznie ułatwiają cały ten proces. Dlatego też dobrze z nich skorzystać.

Zwalczenie pcheł u zwierzaka warto zacząć od bardzo dokładnej kąpieli z użyciem specjalnego szamponu przeciw pchłom. Jeśli pies lub kot mają długą sierść, po jej wysuszeniu warto użyć także profesjonalnego grzebienia do wyczesywania pcheł. A co, jeśli zwierzę nie znosi kąpieli? W takiej sytuacji możemy zastosować także preparaty w aerozolu. Takie spraye mają bardzo silne działanie i zapewniają niemal natychmiastową skuteczność.

Zwalczanie pcheł — najpierw zlokalizuj źródło problemu!

Trudno jest się pozbyć pcheł, ale jeszcze trudniej je zlokalizować. Można dostrzec je gołym okiem, ale nie jest to łatwe, ponieważ są one bardzo małe — mają około 2-3 mm. Znacznie prościej jest natomiast znaleźć larwy pcheł. Gdzie ich szukać? Najczęściej gnieżdżą się one w posłaniach zwierząt. Jeśli w naszym domu są te pasożyty, to jaja pcheł możemy znaleźć również w dywanach, wycieraczkach, a nawet w zakamarkach mebli. 

Domowe sposoby na szkodniki — co najskuteczniej odstrasza pchły?

Inwazję pcheł możemy okiełznać, jedynie eliminując wszystkie pasożyty, jakie zagościły w naszym domu. Jak pozbyć się pcheł domowymi sposobami? Okazuje się, że gdy już zlokalizujemy wszystkie ich ogniska, to nie jest to już wcale takie skomplikowane. Musimy zacząć przede wszystkim od porządków. Wszystkie tekstylia, a także posłania zwierząt i dywaniki powinniśmy wyprać w pralce. Jeśli mamy duży dywan, koniecznie zastosujmy pranie chemiczne lub użyjmy specjalnego sprayu na pchły. Nie możemy zapomnieć także o naszej pościeli i ubraniach — one też muszą trafić do pralki! Krótko mówiąc, czeka nas intensywne sprzątanie. 

Nie bez znaczenia jest to, czym sprzątamy. Zwykła woda i płyn nie pomogą. Bardzo dużą skuteczność zapewniają specjalne preparaty, które możemy kupić w sklepach. Jednak domowe sposoby na pchły w domu także bywają niezwykle efektywne. Pchły nie znoszą przede wszystkim ostrych zapachów, dlatego też, aby je zlikwidować warto używać produktów o silnym aromacie. Świetnie sprawdzi się na przykład ocet rozcieńczony z wodą. Do powierzchni tekstylnych można użyć natomiast olejków eterycznych, szczególnie lawendowego i herbacianego. 

Pchły w domu — jak temu zapobiec?

Sprawdzone i dokładnie przetestowane sposoby na pchły w domu pozwalają na skuteczne usunięcie pasożytów. Jednak nie oszukujmy się — każda z nich, wymaga ogromnego zaangażowania. Aby wyeliminować wszystkie osobniki, musimy poświęcić mnóstwo wolnego czasu. Sprzątanie, szukanie preparatów, mycie psa, pranie wszystkich tkanin — jest tego do zrobienia naprawdę całkiem sporo. Dlatego też najważniejsze jest przede wszystkim to, aby zapobiegać zagnieżdżeniu się pasożytów w naszym domu. Powinniśmy dołożyć wszelkich starań, aby uniknąć takiej sytuacji. Tylko jak możemy to zrobić? 

Najlepszym sposobem na uniknięcie pcheł w domu jest po prostu odpowiednia profilaktyka. Powinniśmy regularnie stosować u zwierzaka kuracje przeciw pchłom. Warto także kupić dla niego specjalną obrożę ultradźwiękową. To nowoczesne rozwiązanie, które zapewnia doskonałe efekty. Ultradźwięki skutecznie odstraszają pchły, chroniąc przed nimi zarówno pupila, jak i nas. 


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów