Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Nawilżanie – dlaczego jest tak ważne dla ciała?

Artykuł partnera

Skóra człowieka wysusza się z wiekiem. Przyczyną tego zjawiska są zaburzenia hormonalne i niedobór kwasu hialuronowego. Na nawodnienie skóry wpływają również czynniki środowiskowe np. wiatr, mróz oraz temperatura. Odpowiednia pielęgnacja może zapobiec utracie wody.

Nawilżanie – dlaczego jest tak ważne dla ciała?

Jakie czynniki decydują o nawilżeniu skóry?

Odpowiednie nawilżenie skóry jest uwarunkowane szeregiem czynników. Najważniejszym z nich jest płaszcz lipidowy zbudowany z tłuszczów i poszczególnych składników błon komórkowych. Znajduje się on na powierzchni naskórka. Szczelny i nieuszkodzony uniemożliwia odparowanie wody z wnętrza skóry i stanowi dla niej warstwę ochronną. Przerwany – będzie sprzyjał jej ciągłemu wysuszaniu. 

Płaszcz lipidowy skóry jest bardzo wrażliwy na czynniki zewnętrzne, dlatego łatwo go można naruszyć. Uszkadza go wiatr, mróz, niska lub wysoka temperatura. Skóra człowieka traci swoje właściwości również z wiekiem. Za przyczyny odwodnienia uważa się zaburzenia hormonalne, niedobór kwasu hialuronowego oraz nieodpowiednią pielęgnację. To dlatego tak ważne jest nawilżenie skóry. Osoby, które chciałyby utrzymać jej prawidłowy poziom nawodnienia, powinny sięgnąć po kosmetyki apteczne. Będą one skuteczniejsze od drogeryjnych. Ponadto stosując je, nie ryzykujemy wystąpienia reakcji alergicznej. Tego rodzaju preparaty można kupić w aptekach lub na stronach internetowych producentów np.marki Cetaphil.

Co mają w składzie apteczne kosmetyki nawilżające?

Preparaty apteczne to dermokosmetyki. W ich składzie są wyłącznie naturalne substancje, bez parabenów i sztucznych barwników. Formuła dermokosmetyków została opracowana przez lekarzy dermatologów, dlatego są one w pełni bezpieczne nawet dla osób zmagających się z chorobami dermatologicznymi. Ich ważnym składnikiem jest kompleks ERC, który dba o nawilżenie i ochronę wierzchniej warstwy naskórka. W produktach aptecznych znaleźć można także oleje, np. z orzechów macadamia oraz masło shea, które działa natłuszczająco.

W składzie niektórych dermokosmetycznych kremów nawilżających jest też kompleks PCA złożony z aminokwasów i jonów wybranych pierwiastków. Taki skład pozwala utrzymać stały poziom nawilżenia skóry i chroni jej warstwę lipidową przed uszkodzeniami. Co ważne, kompleks PCA wspomaga syntezę włókien kolagenowych odpowiedzialnych za elastyczność naskórka.

Na rynku są również dermokosmetyki z kwasem hialuronowym. Mogą je stosować osoby w różnym przedziale wiekowym, ale szczególnie poleca się je starszym. Kwas hialuronowy ma właściwości nawilżające i uelastyczniające. Spłyca także niewielkie zmarszczki. W linii kosmetyków jest też żel oczyszczający skórę, który nie zawiera substancji drażniących. Większość dermokosmetyków aptecznych ma też w składzie filtry. Mimo gęstej konsystencji nie pozostawiają one tłustej warstwy na skórze, dlatego z powodzeniem mogą być stosowane pod makijaż.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Dermatologia

Więcej artykułów