Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Pieluchomajtki – refundacja, dla kogo będzie dobrym rozwiązaniem?

Artykuł sponsorowany

2022-07-21 10:09
Pielęgniarka opiekuje się starszą podopieczną.

Każdy, kto opiekuje się osobą starszą lub cierpiącą na przewlekłe choroby, doskonale wie, jak trudne jest to zadanie. Wyzwania, z którymi każdego dnia musi się mierzyć, wymagają nie tylko mnóstwa zaangażowania, ale też dość znacznych zasobów finansowych. Dużym problemem bywają zwłaszcza te ostatnie. Ilość lekarstw oraz produktów przeznaczonych do pielęgnacji i higieny osób ciężko chorych jest naprawdę znaczna. Podobnie jak ich cena. Aby podołać wszystkim kosztom związanym z ich zakupem, warto szukać rozwiązań pozwalających je nieco obniżyć. Jednym z nich jest refundacja, którą można uzyskać chociażby za zakup tak praktycznych i potrzebnych pieluchomajtek. Kto może z niej skorzystać i kiedy można się o nią ubiegać?

Pieluchomajtki – refundacja dla kogo?

Z refundacji na zakup pieluchomajtek mogą skorzystać osoby, u których na skutek chorób przewlekłych lub wad wrodzonych dochodzi do mimowolnego i nieświadomego oddawania moczu oraz stolca. Może ona wiązać się z całościowym lub częściowym zwrotem kosztów za zakup artykułów higienicznych. Aby ubiegać się o przyznanie refundacji, należy zgłosić się do lekarza, który wypisze stosowne zlecenie. Jest ono ważne przez cały rok od daty wydania. Następnie wraz z nim należy udać się do przypisanego ze względu na adres oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Po potwierdzeniu owego zapotrzebowania w placówce osoba ubiegająca się o refundację otrzyma tzw. kartę zapotrzebowania miesięcznego. Jest to dokument, który należy okazać każdorazowo przed zakupem pieluchomajtek w sklepie medycznym lub aptece. Limit artykułów przyznanych pacjentowi w ramach refundacji wynosi 90 szt. Refundacji poza wspomnianymi pieluchomajtkami podlegają także inne artykuły chłonne – wkłady oraz bielizna.

Wszystkie potrzebne informacje na temat zasad ubiegania się o refundację oraz jej przyznawania można znaleźć na stronach internetowych producentów chłonnych artykułów higienicznych (np. na stronie www.tena.pl). W razie pytań lub wątpliwości o wszystkie wątpliwe kwestie można też dopytać pracownika apteki lub sklepu medycznego, a także uzyskać informacje od przedstawiciela oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Z refundacji warto korzystać, bowiem pozwala ona obniżyć koszty sprawowania opieki nad osobami starszymi i chorymi, które zazwyczaj są mocno obciążające dla budżetu pacjenta i jego bliskich.

Jak wybrać najlepsze pieluchomajtki?

Wybierając produkty podlegające refundacji, nie można zapominać o tym, że powinny one zapewniać pacjentowi maksymalny poziom wygody. Dlatego też warto sięgać po artykuły wyróżniające się najwyższą jakością, które spełniają wysokie standardy i mają stosowne atesty. Powinny być wykonane z materiałów, które są miękkie i przyjazne dla skóry, a także zapewniają swobodny przepływ powietrza. To bardzo ważny czynnik, bowiem pozwala ograniczyć ryzyko powstawania bolesnych i trudnych do wyeliminowania podrażnień i odparzeń. Dodatkowo powinny być komfortowe w noszeniu, umożliwiając pacjentowi pełny zakresu ruchu w każdej pozycji.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów