Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Potówki u dorosłych – czym są, jak im zapobiegać i zwalczać?

Artykuł sponsorowany

Zmiany skórne zwane potówkami to częsty problem dotykający dorosłych. Pojawiają się zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Sprawdź, czym dokładnie cechuje się to schorzenie i jak sobie z nim radzić.

Zbliżenie na podrażnioną skórę przedramienia.

Czym są potówki?

Potówki to swędzące krostki pojawiające się na skórze pod wpływem nadmiernego spocenia się albo przegrzania. W takiej sytuacji dochodzi do zablokowania odpływu potu i w efekcie pojawienia się zmian. Zwykle występują potówki zwykłe, czyli drobne krostki pojawiające się bezpośrednio pod naskórkiem. Z kolei potówki głębokie to zmiany tworzące się w głębszych warstwach skóry, często w efekcie tzw. nadkażenia. W sytuacji, gdy potówkom dodatkowo towarzyszy zapalne zaczerwienienie, można mówić o potówkach czerwonych.

Krostki te mogą występować na całym ciele. Najczęściej jednak pojawiają się na karku, skórze tułowia oraz na twarzy. Zdarzają się też potówki na stopach i dłoniach. Mogą wywoływać świąd skóry.

Niekiedy zmiany te występujące u osób dorosłych są mylone z wysypkami infekcyjnymi, w szczególności wówczas, gdy wystąpią na stopach i dłoniach. Należy je różnicować np. z chorobą bostońską. W przypadku wątpliwości co do rodzaju schorzenia konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Jak zapobiegać potówkom?

Właściwa profilaktyka polega na przestrzeganiu zasad higieny osobistej, a także hamowaniu nadmiernej potliwości. Osoby, u których występuje problem nadmiernego pocenia powinny brać prysznic lub kąpać się znacznie częściej, niż osoby pocące się w fizjologiczny sposób.

Konieczne jest także stosowanie odpowiedniego ubioru. Odzież powinna być dopasowana do panujących temperatur. Najlepiej, aby była ona przewiewna oraz wykonana z naturalnych, przepuszczających powietrze materiałów.

Jeśli chodzi natomiast o potówki na stopach, to tu rozwiązaniem zapobiegającym tym dolegliwościom jest noszenie przewiewnego obuwia. Można też stosować specjalne środki i preparaty do stóp, które hamują wydzielanie potu. Polecaną metodą działającą odświeżająco na spoconą, przegrzaną skórę jest spryskanie jej wodą termalną. 

Warto ponadto zadbać o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, która nie może być zbyt wysoka. Bardzo istotne jest też odpowiednie nawadnianie organizmu.

W przypadku tendencji do powstawania potówek na twarzy konieczne jest dokładne oczyszczanie porów i cery. Najlepiej używać do tego celu delikatnych, hipoalergicznych lub naturalnych płynów micelarnych, pianek, żeli i toników. Z ostrożnością należy natomiast podchodzić do tłustych kremów, które mogą działać „zapychająco” na pory. Polecanym kosmetykiem pielęgnacyjnym są naturalne, lekkie kremy nawilżające.

Jak leczyć potówki?

Potówki goją się samoistnie, jeśli zapewni się im swobodny dostęp do powietrza. Ponadto warto też stosować kąpiele z dodatkiem naparu z rumianku albo sody oczyszczonej, okłady z soku z aloesu i obsypywanie potówek mąką kukurydzianą. Można je też przemywać chłodną wodę albo robić chłodne okłady.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Dermatologia

Więcej artykułów