- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Prozdrowotne lifehacki - wprowadź je do swojego życia i ciesz się lepszym samopoczuciem
Artykuł sponsorowany
Otyłość jest chorobą cywilizacyjną, która coraz częściej zbiera śmiertelne żniwo. Niestety z roku na rok rośnie liczba osób zmagających się z otyłością. Ponad 38% Polaków ma nadwagę, a 21% jest otyłych. Dziś podpowiemy Wam kilka lifehacków, które sprawią, że będziecie cieszyć się lepszym zdrowiem.
Aktywność fizyczna - jak wprowadzić do swojego życia więcej ruchu?
Aktywność fizyczna wpisuje się w zdrowy styl życia, przy czym trzeba pamiętać o regularności. Tak naprawdę nie wystarczy być aktywnym jeden czy dwa razy w tygodniu, lecz trzeba być aktywnym codziennie. Tutaj macie wiele możliwości. Możecie uprawiać jogging, np. przed pracą, ale też nordic walking. Gdy pogoda nie dopisuje i niekoniecznie macie ochotę na aktywności na dworze, to zawsze w domu możecie wykonać trening siłowy czy też dynamiczny. Doskonałym wyborem jest także pływanie. Przynajmniej raz na dwa tygodnie warto wybrać się na basen. Nie od dziś wiadomo, że małe rzeczy mają duże znaczenie, dlatego też pomyślcie nad zmianą nawyków, a mianowicie np. zamiast jeździć windą wybierajcie zawsze schody. Możecie także dojeżdżać do pracy rowerem. Dzięki temu zrobicie coś dobrego nie tylko dla siebie i swojego zdrowia, ale też dla środowiska, a przy tym sporo zaoszczędzicie.
Superfoods to zawsze dobry wybór
Zbilansowana dieta jest podstawą do utrzymania zdrowia. Odżywiając się zdrowo, zmniejsza się ryzyko wielu chorób, począwszy od raka jelita, przez cukrzycę aż na chorobach serca kończąc. Pewne jest to, że w diecie nie może zabraknąć superfoods, czyli nieprzetworzonej żywności, która jest w pełni naturalna i bogata w różne związki takie jak minerały, fitozwiązki czy witaminy. Trzeba tutaj pamiętać, że superfoods opóźnia procesy starzenia, ale też neutralizuje wolne rodniki oraz uzupełnia dietę o niezbędne aminokwasy czy błonnik. Lista superfoods jest całkiem duża można, a nawet trzeba jeść awokado, które jest źródłem nie tylko potasu, ale też nienasyconych kwasów tłuszczowych. Kolejnym ważnym składnikiem są nasiona szałwii hiszpańskiej, czyli chia. Nasiona sa naprawdę dobrym źródłem kwasów Omega-3, ale też wapnia. Do superfoods zaliczamy też komosę ryżową, trawę pszeniczną i jęczmienną, jarmuż, jagody goi, a także czosnek. Niektóre superfoods nie są ogólnodostępne, jak np. jagody goi, ale można je zakupić w formie dobrze przyswajalnych suplementów. Podobnie jest w przypadku młodego zielonego jęczmienia. Warto sięgnąć również po siarę bydlęcą, która dobrze wpływa na naszą odporność, a zatem wpływa na utrzymanie zdrowia.
Pij przynajmniej 2 litry wody dziennie
Woda jest źródłem życia i jest to fakt niezaprzeczalny. Warto pić jej jak najwięcej, około 2 litry dziennie będzie odpowiednią ilością. Oczywiście woda jest obecna w wielu owocach, a ponadto świeżo wyciskanych sokach, zatem nie trzeba pić jej tylko w czystej postaci. Picie herbaty czy kawy nie jest rekomendowane, chyba że sięga się po susz owocowy, a nie czarną, zieloną czy czerwoną herbatę. Jeżeli chodzi o kawę to należy ograniczać jej spożycie do maksymalnie 4 filiżanek, gdyż kofeina wypłukuje magnez, ale i potas z organizmu. Warto zatem przed wypiciem kawy sięgnąć po szklankę wody mineralnej.
Jest wiele lifehacków, które mogą sprawić, że poczujecie się lepiej. Pamiętajcie również o tym, jak ważna jest higiena snu i wysypianie się przynajmniej 7-8 godzin na dobę, najlepiej w nocy bez zmiany rytmu dobowego.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.