Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Rower stacjonarny — jak zacząć i jak ćwiczyć?

Artykuł sponsorowany

Kobieta w trakcie treningu na rowerze stacjonarnym.

Ćwiczenia na rowerze stacjonarnym to świetny sposób na treningi we własnym domu. Ta prosta i przyjemna forma aktywności jest dostępna niemal dla każdego. Jak ćwiczyć, by efekty były zauważalne? Jak zacząć? Sprawdź!

Jak zacząć ćwiczyć na rowerze stacjonarnym?

Przed rozpoczęciem ćwiczeń warto przygotować wygodny, sportowy ubiór i obuwie. Zanim wsiądziemy na rower stacjonarny (szeroka oferta w sklepie sportowym Marbo-Sport.pl), należy wykonać rozgrzewkę, aby przygotować organizm do wysiłku. Dzięki temu ograniczamy ryzyko wystąpienia kontuzji czy naciągnięć mięśni. Po treningu rozciągamy się — to równie ważne jak rozgrzewka przed rozpoczęciem ćwiczeń. Pamiętajmy, by zawsze dostosowywać intensywność treningu do własnych możliwości. Najlepiej zacząć od spokojnych lub umiarkowanych treningów i stopniowo zwiększać stopień trudności.

Jeśli naprawdę chcemy zauważyć efekty (i je utrzymać), sama jazda na rowerze stacjonarnym nie wystarczy. Warto wprowadzić zdrową dietę i zadbać o dodatkowe aktywności — na przykład chodzenie do pracy pieszo, zamiast jazdy samochodem. Takie zmiany pozytywnie wpłyną na nasze zdrowie i szybciej pozwolą cieszyć się efektami pracy nad własnym ciałem.

Jak długo i jak często ćwiczyć na rowerku stacjonarnym?

Podstawą dobrego treningu jest regularność. Jeśli po początkowej fascynacji i codziennych ćwiczeniach odstawimy rower stacjonarny w kąt i będziemy wyciągać go raz w tygodniu lub jeszcze rzadziej — niestety nie zauważymy efektów, na które liczymy. Absolutne minimum to 20 minut jazdy 3 razy w tygodniu. Osoby o słabszej kondycji powinny ćwiczyć wolniejszym tempem i skupić się na tym, by stopniowo móc coraz dłużej pozostawać w ruchu. Jeśli zależy nam na zrzuceniu nadprogramowych kilogramów, trening powinien trwać 40-60 minut i mieć umiarkowany poziom trudności.

Jeśli trenujemy intensywniej, powinniśmy pozostawiać jeden dzień przerwy na regenerację i ćwiczyć np. co drugi lub trzeci dzień. Wówczas bardzo skuteczne są treningi interwałowe, które doskonale redukują tkankę tłuszczową, poprawiają wydolność organizmu. Takie treningi trwają krócej — 20-25 minut — i cechują się zmienną intensywnością ćwiczeń. Przykładowo, przez 30-60 sekund pedałujemy na dużym obciążeniu, na 90% swoich możliwości, a następnie przez dwie minuty spokojniej. Taki schemat powtarzamy od pięciu do ośmiu razy. 

Osoby początkujące wykonują interwały z dłużej trwającą „spokojną” częścią treningu i stopniowo skracają ten czas na rzecz intensywniejszego wysiłku. Osoby zaawansowane potrafią wykonać trening z proporcjami 1:1, tj. czas intensywnych interwałów jest równy czasowi interwałów spokojnych. Kończąc ćwiczenie, jedziemy standardowym tempem przez około 5 minut, by uspokoić organizm.

Jakie efekty da ćwiczenie na rowerze stacjonarnym?

Jeśli będziesz ćwiczyć systematycznie i zdecydujesz się na intensywne treningi zamiast leniwego pedałowania, z pewnością zauważysz zadowalające efekty. Ćwiczenia na rowerze stacjonarnym zwiększają wytrzymałość oraz poprawiają wydolność układu oddechowego i układu krążenia. Wzmacniają mięśnie nóg, pośladków i brzucha, a przy tym pięknie rzeźbią sylwetkę i pozwalają pozbyć się zbędnych kilogramów. Co więcej, taki systematyczny ruch ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie — osoby, które trenują regularnie, mają więcej energii, są bardziej odporne na stres i lepiej sypiają.

Wiele osób chce wiedzieć, ile kalorii można spalić podczas jazdy na rowerze stacjonarnym. Wszystko zależy od intensywności wysiłku. Umiarkowana jazda przez godzinę umożliwia spalenie około 300 kcal, a intensywniejsza — nawet 700 kcal.

Tak liczne zalety, w zestawieniu z prostą formą ćwiczeń, niską kontuzyjnością i niewątpliwą wygodą, jaką zapewnia trening w domu, sprawiają, że rower stacjonarny jest chętnie wybierany jako sprzęt do aktywności fizycznej. Dzięki temu możemy ćwiczyć bez względu na warunki pogodowe i bez tracenia czasu (i pieniędzy) na dojazdy na siłownię — kiedy chcemy i jak chcemy. To ogromny komfort psychiczny, który z pewnością ułatwi regularne treningi!

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów