Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Różnice między ubezpieczeniem na życie a zdrowotnym

Artykuł sponsorowany

2023-03-07 11:48
Mężczyzna układa piramidę z drewnianych bloczków, na których narysowane są różne symbole.

Troska o własne zdrowie i życie powinna być dla każdego priorytetem. Jednym z kluczowych narzędzi umożliwiających skuteczną ochronę przed różnymi nieprzewidywalnymi problemami są odpowiednio dobrze dopasowane ubezpieczenia. Na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje polis: ubezpieczenie na życie oraz ubezpieczenie zdrowotne, które różnią się między sobą, ale warto posiadać obie z nich. Warto zaznajomić się z ich cechami oraz wybrać najlepszą opcję dla siebie.

Funkcje ubezpieczenia na życie i ubezpieczenia zdrowotnego

Ubezpieczenie na życie Compensa umożliwia wypłatę określonej kwoty pieniędzy w przypadku śmierci ubezpieczonej osoby. Dzięki temu, bliscy pozostawieni przez nas po śmierci, nie będą musieli martwić się o finanse. Ubezpieczenie to może być także formą inwestycji, która umożliwi nam oszczędzanie na przyszłość.

Z kolei ubezpieczenie zdrowotne zapewnia wsparcie finansowe w przypadku wystąpienia choroby lub wypadku. Dzięki niemu, będziemy mogli skorzystać z usług medycznych, które często są bardzo kosztowne. Ubezpieczenie to pozwoli nam uniknąć finansowych kłopotów i skupić się na powrocie do zdrowia.

Zakres ubezpieczenia na życie i ubezpieczenia zdrowotnego

Ubezpieczenie na życie oferuje nie tylko świadczenie w przypadku śmierci ubezpieczonego, ale również wsparcie finansowe w przypadku problemów zdrowotnych, niezdolności do pracy lub choroby nowotworowej. Natomiast ubezpieczenie zdrowotne w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia zapewnia korzystanie z usług państwowych przychodni i szpitali, jednak ma ograniczony zakres i długie kolejki do lekarzy. Dlatego warto uzupełnić je o prywatne ubezpieczenie zdrowotne, które zapewnia szybki i nielimitowany dostęp do specjalistów oraz możliwość skorzystania z konsultacji online, porad internistów, badań. Oczywiście, zakres takiego ubezpieczenia może być o wiele szerszy, zależnie od wybranego wariantu polisy.

Można czy trzeba? Rodzaj ubezpieczenia a obowiązek pracodawcy

Ubezpieczenie zdrowotne w ramach NFZ jest obowiązkowe. Powinien wykupić je dla swoich pracowników każdy przedsiębiorca prowadzący legalną działalność w naszym kraju. Co więcej, obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego podlegają również osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenie czy emeryci i renciści.

Jeżeli chodzi o ubezpieczenie na życie, jego wykupienie nie jest obowiązkiem pracodawcy (jest to polisa dobrowolna).

Uwaga! Jeżeli nie pracujesz albo wybrałeś zawód freelancera i nie obowiązują Cię umowy o pracę czy zlecenie, możesz wykupić ubezpieczenie zdrowotne lub na życie samodzielnie – w jednym z towarzystw, które je oferują.

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie?

Jeżeli chcesz zapewnić sobie kompleksową ochronę i zyskać maksymalne poczucie bezpieczeństwa, polecamy wykupienie obu ubezpieczeń – zarówno tego na życie, jak i zapewniającego dostęp do prywatnej opieki zdrowotnej.
Aby dokonać odpowiedniego wyboru, dokładnie porównaj oferty, sprawdź zakres polis oraz wysokości składek.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów