Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Szampon na łojotokowe zapalenie skóry. Wybierz najlepszy!

Artykuł sponsorowany

2021-09-22 13:08
Żółte tło, kobieta owinięta ręcznikiem myje włosy.

Szampon na łojotokowe zapalenie skóry stanowi jeden z najpopularniejszych produktów przeznaczonych do walki z tym schorzeniem. Skuteczna pielęgnacja może bardzo usprawnić leczenie ŁZS, dlatego szampon i inne kosmetyki warto wybierać mądrze. Doskonale, jeśli postawimy na sprawdzone składniki.

Szampon na łojotokowe zapalenie skóry - na jakie składniki warto zwracać uwagę?

Dobry szampon na łojotokowe zapalenie skóry głowy może mieć różny skład, ale jeśli zależy nam na jego skuteczności, powinniśmy w nim szukać składników o określonym działaniu. Pewne komponenty charakteryzują się szczególnymi właściwościami i mogą okazać się bardzo pomocne w kontekście walki z ŁZS. W tabeli znajdziesz przykłady tego typu składników.

SKŁADNIKI DZIAŁANIE
Siarczek selenu Składnik o silnym działaniu przeciwgrzybiczym oraz przeciwzapalnym. Jeśli zastosujemy na łojotokowe zapalenie skóry głowy szampon z siarczkiem selenu, możemy liczyć na ustąpienie łupieżu.
Pirokton olaminy Kolejny składnik o działaniu przeciwgrzybiczym, który pozwoli opanować nadmiar drożdżaków Malassezia, odpowiadających za objawy ŁZS. Ponadto pirokton olaminy normalizuje proces odnowy naskórka i działa przeciwbakteryjnie.
Biolin Jeżeli dotknęło nas łojotokowe zapalenie skóry, szampon zawierający biolin na pewno nam pomoże. Biolin wspomaga wzrost zdrowego mikrobiomu skóry, tym samym pozwala utrzymać w ryzach drobnoustroje chorobotwórcze i zmniejszyć stany zapalne. Ponadto wykazuje łagodne działanie nawilżające.
Pantenol Działa kojąco, uspokajając podrażnioną skórę. Zmniejsza uczucie świądu i pieczenia. Przyśpiesza regeneracje uszkodzonego naskórka. Dba również o odpowiedni poziom nawilżenia skóry.
Witamina E Reguluje aktywność gruczołów łojowych. Działa delikatnie złuszczająco. Hamuje wzrost szkodliwych bakterii i grzybów, a także wycisza stany zapalne.
Glinka biała Reguluje aktywność gruczołów łojowych. Działa delikatnie złuszczająco. Hamuje wzrost szkodliwych bakterii i grzybów, a także wycisza stany zapalne.
Ichtiol Ogranicza nadmierne łuszczenie naskórka. Posiada właściwości odkażające i przeciwzapalne.
Mleczko pszczele Redukuje łojotok. Jednocześnie dobrze nawilża skórę. Pobudza regenerację uszkodzonych tkanek.
Alantoina Posiada silne właściwości łagodzące i nawilżające. Dzięki temu zwalcza podrażnienia oraz zapobiega przesuszeniu skalpu. Koi świąd i pieczenie – częste objawy ŁZS.
Betaina Pomaga łagodzić podrażnienia, jak i zapobiega ich powstawaniu. Działa nawilżająco. Wygładza włosy i zwiększa ich objętość.

Szampon na łojotokowe zapalenie skóry – co może dać dobry produkt?

Szampon na łojotokowe zapalenie skóry, o ile zawiera wspomniane już, pożądane składniki aktywne, będzie charakteryzował się wszechstronnym działaniem. Od takiego szamponu możemy oczekiwać, że przyczyni się do: 
dokładnego oczyszczenia skóry z nawarstwionego naskórka i łoju,

  • zredukowania łojotoku,
  • wyeliminowania łupieżu,
  • poprawy nawilżenia skalpu,
  • złagodzenia świądu i pieczenia.

Szampon na ŁZS może więc istotnie wpłynąć na poprawę kondycji skóry głowy. Im wcześniej po niego sięgniemy, tym lepiej. Działając na wczesnym etapie, mamy szansę szybko pokonać problem. Warto myśleć również o profilaktyce, ponieważ ŁZS nawet po wyleczeniu może nawracać. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji możemy zlikwidować przyczyny schorzenia – na przykład łojotok, będący pożywką dla drożdżaków.

Szampon na łojotokowe zapalenie skóry – jak wzmocnić jego działanie?

Przy tak poważnym problemie, jak ŁZS, szampon to za mało. Warto oprócz niego stosować też inne preparaty, które ułatwią oczyszczenie skóry głowy z łusek oraz zadbają o jej długotrwałe nawilżenie. Wśród nich na uwagę zasługują płyny i emulsję, łatwe do rozprowadzenia na owłosionej skórze głowy.

Nie zapominajmy, że nawet najlepsze, naturalne dermokosmetyki nie powinny zastępować nam specjalistycznego leczenia. Dlatego też należałoby udać się do specjalisty dermatologa, w celu uzyskania diagnozy oraz wdrożenia leczenia.

Nieleczone łojotokowe zapalenie skóry może prowadzić do wzmożonego wypadania włosów, a nawet do łysienia. Podobnie może być, jeśli zaniedbamy pielęgnację lub nie będziemy używać właściwych kosmetykówmówi Justyna Masal – Ochotny, kosmetolog Clinica Cosmetologica.

Szampon na łojotokowe zapalenie skóry głowy – czym się wyróżnia?

Opakowanie szamponu SEBORH.

Szampon na łojotokowe zapalenie skóry Seborh to produkt wyjątkowy pod wieloma względami. Przede wszystkim ma bardzo starannie przemyślany skład, który kompleksowo odpowiada na potrzeby wymagającej skóry głowy z ŁZS. Co konkretnie znajdziemy w szamponie? Trzy skuteczne substancje przeciwgrzybicze: siarczek selenu, pirokton olaminy oraz ichtiol. Glinkę białą, dla delikatnego złuszczenia martwego naskórka. Witaminę E, regulującą wydzielanie sebum i biolin, wspierający równowagę mikrobiomu skóry. A także cenne, działające łagodząco mleczko pszczele i składniki nawilżające: pantenol, alantoinę i betainę. 

Kup Szampon Seborh na stronie seborh.pl

Szampon Seborh świetnie sobie radzi z oczyszczaniem łojotokowej skóry, nie powodując jej wysuszenia. Hamuje rozrost drożdżaków Malassezia. Skutecznie zwalcza też łupież. Przynosi wyraźną ulgę swędzącej i podrażnionej skórze. Działa również nawilżająco. 

Od kilku miesięcy myję włosy szamponem Seborh i wcieram płyn oraz emulsję z tej samej serii. Problem z ŁZS znikł, skóra głowy dłużej jest świeża i nie swędzi. Uporałam się też z wypadaniem włosów. Myślę, że to zasługa tych kosmetykówpisze pani Beata z Głogowa.

U mojej nastoletniej córki lekarz zdiagnozował ŁZS. Bardzo trudno było znaleźć nam odpowiednie rozwiązanie problemu, a córka drapała głowę czasami aż do krwi. Sytuację udało się opanować dopiero dzięki dermokosmetykom Seborh. Obecnie nie ma śladu po łojotokowym zapaleniu skórypisze pani Teresa z Olsztyna.

Opakowania kosmetyków marki SEBORH.

Oprócz szamponu, warto wypróbować też płyn i emulsję marki Seborh. Tak samo jak szampon, bazują na składnikach aktywnych naturalnego pochodzenia. Emulsja z olejem z czarnuszki ułatwia zmiękczenie i usunięcie łuski. Poza tym świetnie łagodzi swędzenie i poprawia nawilżenie skóry głowy. Płyn z kwasami owocowymi łagodnie złuszcza martwy naskórek. Wykazuje również działanie nawilżające. Oba te preparaty można pozostawić na skórze głowy na wiele godzin (np. na całą noc), dzięki czemu ich działanie jest intensywniejsze.

Szampon na ŁZS – co warto wiedzieć?

Dobry, dedykowany problemowi szampon uzupełnia leczenie łojotokowego zapalenia skóry. Może pomóc w unormowaniu łojotoku i nadmiernego łuszczenia, dzięki czemu skóra głowy będzie prezentowała się estetycznie. Wskazane jest równoległe stosowanie także innych dermokosmetyków, jak złuszczające emulsje i płyny. Zawsze należy zwracać uwagę na ich składy, aby były jak najbardziej naturalne i pozwalały na skuteczne rozprawienie się z różnymi problemami skóry. Należy mieć na uwadze także to, aby nie zastępować dermokosmetykami leczenia specjalistycznego.

FAQ – szampon na łzs

1. Dlaczego szampon na łojotokowe zapalenie skóry powinien zawierać pirokton olaminy?

Pirokton olaminy to jedna ze sprawdzonych substancji w kontekście walki z ŁZS. Ma zdolność do eliminowania grzybów Malassezia, dzięki czemu wpływa na przyczyny tego schorzenia. Ponadto reguluje podziały komórek naskórka, zwalczając łupież. Przykładem szamponu zawierającego pirokton olaminy jest Seborh. 

2. W jaki sposób należy używać szamponu na ŁZS?

Szampon powinien zostać rozcieńczony wodą i spieniony w dłoniach przed nałożeniem na skalp. Następnie należy dokładnie wmasować pianę w skórę głowy i pozostawić na 5 minut. Po tym czasie szampon trzeba spłukać letnią wodą. Wszystkie te kroki należy powtórzyć – mycie głowy szamponem powinno być dwuetapowe. 

3. Czy szampon na łojotokowe zapalenie skóry pomoże zwalczyć ŁZS?

Szampon odgrywa ważną rolę w walce z łojotokowym zapaleniem skóry. Nie wolno jednak zapominać, że musi być stosowany w połączeniu z innymi dermokosmetykami oraz lekami zaleconymi przez dermatologa. Tylko wtedy można oczekiwać zadowalających efektów. 

Bibliografia

  1. Baran E, Szepietowski J, Maleszka R i in.: Łojotokowe zapalenie skóry i łupież: konsensus postępowania terapeutycznego. Wytyczne rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Dermatologiczne. Dermatol Klin, 8: 229-234, 2006
  2. Valia R.G.: Etiopathogenesis of seborrheic dermatitis. Indian J. Dermatol. Venereol. Leprol., 72: 253–255, 2006
  3. Hay RJ: Malassezia dandruff and seborrhoeic dermatitis: an overview. Br J Dermatol, 165 (suppl. 2): 2-8, 2011
  4. Mameri ACA, Carneiro S, Mameri LMA et al.: History of Seborrheic Dermatitis: Conceptual and Clinico-Pathologic Evolution. Skinmed; 15(3): 187-194, 2017
  5. Woźniak M, Nowicki R: Rola grzybów Malassezia spp. w etiopatogenezie chorób skóry, Mikologia Lekarska, 2007 

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów