Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Ubezpieczenie na wypadek leczenia za granicą - dlaczego warto?

Artykuł sponsorowany

2022-10-05 14:47
Wizyta u lekarza za granicą

Nawet jeśli jesteśmy w pełni zdrowi i znakomicie funkcjonujemy na co dzień, nigdy nie mamy pewności, czy tak będzie zawsze. Podobnie jest z naszymi dziećmi. Dziwne i ciężkie choroby przychodzą nagle, czasem zupełnie znikąd. Początkowo nic ich nie zapowiada, ale potem spotykamy się z dramatem, którego nie znaliśmy i nie wyobrażaliśmy sobie nigdy wcześniej. Czasem jest tak, że leczenie w Polsce nie jest możliwe, a koszty leczenia za granicą ogromne. Zauważmy, ile zbiórek pojawia się w przestrzeni publicznej. Ludzie nie mają pieniędzy na tak nagłe i spore wydatki. Dlatego dobrze jest pomyśleć o ubezpieczeniu, które w razie problemów, zagwarantuje nam organizację i pokrycie kosztów leczenia za granicą.

Leczenie za granicą a refundacja NFZ

Fakt, że mamy ubezpieczenie NFZ i należymy do Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu gwarantuje jedynie pomoc w bardzo podstawowym zakresie. W jakim? NFZ może refundować leczenie za granicą, ale dotyczy to osób posiadających kartę EKUZ, którym przytrafiło się coś podczas podróży zagranicznej. Nie refunduje jednak pobytu i leczenia w prywatnych, specjalistycznych placówkach.

Przykładowo: jeśli wyrobimy sobie kartę EKUZ i pojedziemy na wycieczkę lub do pracy (to są dwa oddzielne ubezpieczenia) pomoże nam to w zorganizowaniu podstawowej pomocy przy nagle występujących chorobach lub urazach. Jeśli jednak zachorujemy na nieznaną i rzadko występującą, albo trudną w leczeniu chorobę, karta EKUZ nie zagwarantuje nam specjalistycznego leczenia w na przykład Szwecji. A warto wiedzieć, że w niektórych krajach możemy liczyć na o wiele bardziej nowoczesne metody leczenia niż u nas. Często jest  to leczenie eksperymentalne, oparte o metody niestosowane w Polsce.

Zdecydowanie się na prywatne leczenie siebie lub chorego dziecka za granicą wiąże się z ogromnymi kosztami i utrzymania się w obcym kraju na czas leczenia. Ciężko jest z dnia na dzień znaleźć kilkaset tysięcy euro, które mogą dać niejednokrotnie ostatnią nadzieję na pełny powrót do zdrowia. Organizuje się więc liczne zbiórki. Ich skala jest ogromna, niejednokrotnie mamy jednak mało czasu na uzbieranie ogromnej kwoty i zwyczajnie możemy przegrać walkę o życie i zdrowie. 

Ubezpieczenie leczenia za granicą - co to?

Ubezpieczenie leczenia za granicą obejmuje sytuację, w której my lub ktoś z naszych bliskich doznaje urazu albo zapada na chorobę, której możliwości leczenia w naszym kraju już wyczerpaliśmy. Wówczas szukamy pomocy gdzie indziej. Warto pamiętać o tym, że nie chodzi o same pieniądze. Problemy zaczynają się również na poziomie organizowania całej infrastruktury związanej z pobytem w danym miejscu oraz tymczasowym życiem tam, co niejednokrotnie generuje cały szereg dodatkowych wyzwań. 

Istnieją pakiety ubezpieczeniowe, które gwarantują nie tylko organizację kosztów leczenia, ale również pełne wsparcie w takich zakresach jak na przykład: transport, załatwienie hotelu lub lokalu oraz wyżywienia dla osoby towarzyszącej na czas pobytu w placówce medycznej osoby chorej. Trzeba o tym pamiętać, w kontekście cen jakie funkcjonują w krajach zachodu. Narzekamy na drożyznę u nas, ale nie zdajemy sobie sprawy z tego, że naprawdę nie jest jeszcze tak źle. Rzeczywistość ekonomiczna Niemiec, Włoch, Francji, Szwecji, czy Szwajcarii nie dziwi tylko tych, którzy jej doświadczyli. Niektórzy ubezpieczyciele gwarantują leczenie nawet do 2 milionów euro.

W OWU, czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, znajdziemy wszystkie przypadki, które obejmuje ochrona. Wśród nich znajdują się między innymi:

  • Nowotwory, w tym nowotwory złośliwe oraz nowotwory in-situ i zmiany przednowotworowe.
  • Choroby sercowo-naczyniowe.
  • Neurochirurgia wewnątrzczaszkowa i swoista dla rdzenia kręgowego.
  • Przeszczepy.

W odpowiednio dobranym ubezpieczeniu, oprócz leczenia zasadniczego, możemy także liczyć na konsultacje ze specjalistami z całego świata. 

Dodatkowe ubezpieczenia w Polsce - o jakich jeszcze warto pamiętać?

Pomoc przy doborze leczenia za granicą
  • Ubezpieczenie na wypadek cukrzycy

Cukrzyca to metaboliczna choroba przewlekła. W tej chwili mówi się już o jej cywilizacyjnym charakterze. W dużym skrócie: polega na zaburzeniach w produkcji insuliny. Produkowany przez trzustkę hormon odpowiada za regulowanie poziomu cukru we krwi. Wyróżnia się dwa typy choroby. Cukrzyca typu pierwszego występuje na podłożu genetycznym i zwykle dotyka już młode osoby, a nawet dzieci. Cukrzyca typu drugiego również wiąże się z genetyką, ale wywołuje ją zwykle niezbyt zdrowy tryb życia. Współcześnie można już mówić o epidemii tej choroby.

Dlatego, jeśli nie jesteśmy pewni stanu swojego zdrowia, przebadajmy się i pomyślmy o ubezpieczeniu.

  • Ubezpieczenie dla osób chorujących na cukrzycę

Ten rodzaj ubezpieczenia obejmuje osoby, które już chorują na cukrzycę i działa wówczas, gdy dochodzi do pogorszenia się stanu zdrowia pacjenta, związanego z na przykład niezdolnością do pełnego funkcjonowania. W takiej sytuacji, możemy liczyć na wsparcie finansowe oraz pomoc przy doborze odpowiedniego leczenia. 

  • Ubezpieczenie na wypadek nowotworu 

Ubezpieczenia na wypadek nowotworu dzielą się na dwa podstawowe rodzaje: dla mężczyzn i dla kobiet. Wynika to ze specyfiki i częstotliwości występowania konkretnych chorób nowotworowych u różnych płci. W przypadku kobiet mamy do czynienia z ubezpieczeniem na wypadek nowotworu między innymi: piersi, macicy, jajnika. Natomiast u mężczyzn między innymi nowotworu prostaty, jądra, płuc czy oskrzeli. 

  • Ubezpieczenie na wypadek poważnych chorób 

Pamiętajmy, że cukrzyca i nowotwory to nie wszystko. Warto jest więc ubezpieczyć się od innych poważnych chorób. Na przykład, między innymi, takich jak: zawał serca, udar mózgu, przeszczep narządów, utrata wzroku, utrata słuchu, stwardnienie rozsiane, bakteryjne zapalenie opon mózgowych i wiele innych. 


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów