Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Ubezpieczenie na życie i zdrowie – w jakich sytuacjach pomaga?

Artykuł sponsorowany

2021-10-13 15:41
Model serca z linią izoelektryczną trzymany w dłoniach.

Poważne zachorowanie lub śmierć głównego żywiciela rodziny może spowodować, że jego najbliżsi mogą mieć problem z zaspokojeniem podstawowych potrzeb. Ponadto kłopoty finansowe mogą uniemożliwić korzystanie ze świadczeń, których potrzebuje chory. To jeden z przypadków, w których nieocenioną pomoc może stanowić ubezpieczenie na życie i zdrowie. Co jeszcze warto wiedzieć o takiej ochronie?

Polacy nie są przygotowani finansowo na problemy

Każdy człowiek, w miarę możliwości, powinien wypracować pewnego rodzaju poduszkę finansową, czyli środki, dzięki którym może przejść kryzysowe okresy. Chodzi tutaj nie tylko o kwestię poważnego zachorowania, lecz również utraty pracy, kiedy to poszukiwania nowej mogą trwać bardzo długo. Czy Polacy są przygotowani na takie sytuacje? Wyniki badania Krajowego Rejestru Długów, które opublikowano w styczniu 2021 roku pokazują, że nie.

Jak się okazuje, aż 24 proc. Polaków nie ma żadnych oszczędności. Ponad 10 proc. ma mniej niż 1000 zł. 17 proc. ma odłożone od 1 tys. do 4,9 tys. zł, natomiast jedna trzecia respondentów zadeklarowała, że posiada ponad 5 tys. zł. Na jak długo wystarczą nam zapasowe środki? W przypadku większości badanych pieniądze te pozwolą zaspokoić wydatki na okres nie dłuższy niż pół roku. ¼ będzie mieć środki na 3 miesiące, a 18 proc. zaledwie na miesiąc. Nie wygląda to optymistycznie. Poważna choroba wiąże się nie tylko z niższymi zarobkami, ale również z wyższymi kosztami, które wynikają z konieczności leczenia, często w prywatnych placówkach.

Jeszcze większy kłopot mają rodziny, w których za utrzymanie gospodarstwa odpowiada jedna osoba. W razie jej śmierci jej bliscy znajdą się w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Nie zawsze też będą mieli możliwość podjęcia pracy zawodowej – choćby ze względu na konieczność opieki nad dziećmi. M.in. na wypadek takich sytuacji warto mieć ubezpieczenie na życie i zdrowie. Co ono daje?

Ubezpieczenie na życie i zdrowie – dlaczego warto?

Mając ubezpieczenie na życie, zabezpieczamy wskazane przez siebie osoby na wypadek, gdyby nas zabrakło. W takiej sytuacji uposażeni otrzymają od towarzystwa świadczenie w wysokości sumy ubezpieczenia. Owymi uposażonymi nie musi być rodzina – w praktyce środki mogą trafić do dowolnych osób, które wskaże ubezpieczony. Zapewnia to podstawowa polisa na życie, natomiast ubezpieczyciele dają również możliwość rozszerzenia ochrony i wtedy może ona obejmować również inne zdarzenia, takie jak:

  • poważne zachorowanie,
  • hospitalizacja,
  • czasowa lub trwała niezdolność do pracy,
  • trwały uszczerbek na zdrowiu,
  • czy nawet rehabilitacja.

Przed zdecydowaniem się na dany wariant ubezpieczenia powinniśmy przede wszystkim dokładnie sprawdzić, czy ochrona obejmuje takie ryzyka, na których nam zależy. Znaczenie ma również wysokość świadczeń, które możemy otrzymać. Przeanalizujmy, czy w sytuacji, gdyby doszło do danego zdarzenia wypłacona kwota rozwiązałaby na pewien okres problemy finansowe.

Warto zapoznać się dokładnie z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU), z których dowiedzieć się można, jakie zdarzenia obejmuje ochrona, a także jakie są wyłączenia odpowiedzialności towarzystwa. Ponadto warto sprawdzić ile wynosi suma ubezpieczenia oraz jaki jest  czas karencji, tzn. upewnić się należy, ile dni musi minąć od zawarcia polisy, aby ubezpieczyciel wypłacił świadczenie z tytułu wystąpienia danego zdarzenia. Takie rozwiązanie jest stosowane przez ubezpieczycieli m.in. po to, aby zabezpieczyć się przed sytuacją, w której klient decyduje się na ochronę, kiedy już wie, że zmaga się z poważną chorobą.

Warto pamiętać, że problemy zdrowotne i finansowe mogą dotknąć każdego, bez względu na wiek i aktualne zarobki. Życie może się wywrócić do góry nogami, natomiast środki z ubezpieczenia na życie i zdrowie mogą zdecydowanie pomóc.

Źródło: https://krd.pl/Centrum-prasowe/Informacje-prasowe/2021/Jedna-czwarta-Polakow-nie-ma-obecnie-zadnych-oszczednosci


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów