Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Ubezpieczenie na życie i zdrowie – zadbaj o siebie i bliskich

Artykuł sponsorowany

2022-08-03 12:38
Szczęśliwa kobieta z dwiema małymi córkami.

Nawet jeśli żyjemy spokojnie, na co dzień postępując ostrożnie i odpowiedzialnie, musimy mieć na względzie, że wypadki chodzą po ludziach. Przykre incydenty, od czasu do czasu, dotyczą nas wszystkich. Nie jesteśmy również w stanie przewidzieć chorób oraz śmierci. Wyobraźmy sobie, jak cienka linia dzieli nas czasem od odwrócenia wszystkiego o 180 stopni. Dlatego warto jest mieć zaplecze w postaci dobrego, solidnego ubezpieczenia.

Ubezpieczenie na życie – czym jest i co powinno zawierać?

Ubezpieczenie na życie to umowa, którą zawieramy z firmą ubezpieczeniową. Określa ona kwotę, która zostanie wypłacona na wypadek naszej śmierci. Określa również konkretne osoby, które otrzymają świadczenie. To bardzo ważne zabezpieczenie w czasach, w których wiele rodzin stawia czoła spłaceniu kredytów i często od zarobków jednej osoby zależy utrzymanie określonego standardu, ale również „być albo nie być”. 

Wyobraźmy sobie sytuację, w której czteroosobowa rodzina utrzymuje się za kwotę 7000 zł, z czego 3500 zł to miesięczna rata kredytu za dom. Oboje z małżonków zarabiają po równo. Miesięczne utrzymanie kosztuje około 3500 zł miesięcznie. W sytuacji, gdy w nieszczęśliwym wypadku ginie jedno z nich, rodzina, która zostaje, ma ogromny problem z organizacją życia i utrzymaniem się, wywiązaniem z dotychczasowych zobowiązań. Świadczenie z ubezpieczenia może być jedną z opcji, która zabezpieczy dobro rodziny na jakiś czas i pozwoli w przyszłości spokojnie pomyśleć o rozwiązaniu wszystkich innych problemów. 

Polisa na życie i ubezpieczenie zdrowia – czym są?

Polisy ubezpieczeniowe na życie i ubezpieczenie zdrowia to w pełni dobrowolne umowy, które zawieramy z wybraną przez nas firmą ubezpieczeniową. Polisa na życie to gwarancja odszkodowania dla naszych bliskich, na wypadek naszej śmierci. Ubezpieczenie zdrowotne gwarantuje nam wsparcie w sytuacji zachorowania na ciężką chorobę, pogorszenia stanu zdrowia, trwałego lub czasowego unieruchomienia. 

Jest to dobrowolna umowa, którą podpisujemy z wybraną przez nas firmą ubezpieczeniową. Powinna ona zawierać wysokość kwoty, jaka zostanie wypłacona naszym najbliższym, na wypadek naszej śmierci oraz listę osób, które dostaną odszkodowanie. Umowy związane z ubezpieczeniem na życie są często rozbudowane o dodatkowe warianty. Często proponowane są razem z polisami od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW), odpowiedzialności cywilnej (OC) i wieloma innymi. Możemy skomponować własną konfigurację. Dostępne są różne dodatkowe ubezpieczenia, pakiety. Polisa na życie jest podstawą, którą można, a nawet trzeba rozszerzyć na ubezpieczenie zdrowotne.

Ubezpieczenie na zdrowie – o jakich wariantach warto pomyśleć?

Większość obywateli naszego kraju wprawdzie posiada ubezpieczenie NFZ, ale wszyscy wiemy, że nie zawsze działa ono tak, jak powinno. Często na wizytę u państwowego specjalisty jesteśmy zmuszeni czekać kilka miesięcy, a czasem nawet kilka lat. Dlatego dobrze jest zdecydować się na dodatkowe, prywatne ubezpieczenie na zdrowie. Wówczas będziemy mieli pewność, że w sytuacji, gdy nasz stan się pogorszy nie będziemy czekać na leczenie, ale również nie będziemy musieli martwić się o usługi, których NFZ i tak nie oferuje. O jakich wariantach ubezpieczenia na zdrowie warto pomyśleć?

  • Ubezpieczenie na wypadek nowotworu

Firmy ubezpieczeniowe kategoryzują ubezpieczenia na wypadek nowotworu w zależności od płci, bo inne nowotwory dotyczą najczęściej mężczyzn, a inne kobiet. Warto o tym wiedzieć. W przypadku pań będą to najczęściej rak szyjki macicy, rak piersi, rak jelita grubego. U panów najczęściej zdarzają się nowotwory złośliwe jąder, prostaty i płuc. Odpowiednio dobrana polisa, rozszerzona o pakiet Assitance stanowić może nie tylko wsparcie finansowe w trudnej sytuacji otrzymania diagnozy, ale również realną pomoc, taką jak, między innymi, transport, opieka nad dziećmi, dostarczanie leków, zapewnienie konsultacji u najlepszych specjalistów, itp.

  • Ubezpieczenie na wypadek cukrzycy
Młoda kobieta badająca poziom cukru we krwi.

Zasadniczo i najczęściej mamy do czynienia z dwoma rodzajami cukrzycy. Typ pierwszy jest najczęściej związany z obciążeniem dziedzicznym. Dotyka zwykle osób młodych, a często nawet dzieci. Nie mamy na niego wpływu, ale musi być leczony w trybie pilnym. Typ drugi również jest uwarunkowany genetycznie, ale punkt zapalny stanowi niezbyt zdrowy tryb życia. W przypadku otrzymania diagnozy otrzymam świadczenie oraz wsparcie w kwestii organizacji leczenia.

  • Ubezpieczenie dla chorych na cukrzycę

Osoby, które już zmagają się z cukrzycą, również mogą się ubezpieczyć. W ten sposób możemy uchronić się na wypadek zaostrzeń w przebiegu choroby, które wiążą się z czasową lub trwałą niezdolnością do prowadzenia normalnej aktywności. Jeśli zajdzie taka potrzeba, w skrajnych przypadkach możemy nawet liczyć na rentę, o ile wcześniej zabezpieczymy się stosowną umową.  

  • Ubezpieczenie na wypadek poważnych chorób

W zakresie tego ubezpieczenia brane są pod uwagę takie choroby jak między innymi: choroba wieńcowa, zawał serca, zakażenie wirusem HIV, utrata słuchu, wzroku, mowy, poparzenie trzeciego stopnia i wiele innych. Wszystkie ubezpieczyciel wymienia w OWU, czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.

  • Ubezpieczenie na wypadek pobytu w szpitalu

Polskie prawo wyraźnie stanowi, że aby hospitalizacja była refundowana przez NFZ musi trwać przynajmniej trzy dni. Dlatego lekarze przepisują pacjentom, nawet tych, których dotyczą skierowania na badania wykraczające poza zakres ambulatoryjny, właśnie na trzy doby. Jest to błędne koło, ale nie da się tego przeskoczyć. Świadome tego procesu firmy ubezpieczeniowe nie biorą zatem pod uwagę tak krótkiego okresu, względem wypłaty odszkodowań za pobyt w szpitalu. Jednak każdy pobyt dłuższy już się kwalifikuje do wypłaty odszkodowania. W przypadku pobytu dłuższego niż dwa tygodnie, często wypłacana jest dodatkowa kwota, nawet do 2000 zł. 


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów