Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Wszywka alkoholowa Łódź ma za zadanie wypracować w alkoholiku niechęć do picia alkoholu

Artykuł sponsorowany

2021-12-13 11:09
Mężczyzna w maseczce, obok butelka z wysokoprocentowym alkoholem.

Działanie wszywki alkoholowej Esperal związane jest z wywołaniem awersji do alkoholu poprzez odczuwanie lęku przed nieprzyjemnymi objawami, gdy spożyjemy alkohol.

Wszywka alkoholowa Łódź jako pomoc w walce z alkoholizmem

Wszycie wszywki alkoholowej potocznie nazywanej Esperalem jest najbardziej popularnym i równocześnie skutecznym sposobem na to, by uzależniony pozostał w trzeźwości. Polega ona na wszyciu pod skórę tabletek z substancją zaburzającą metabolizm alkoholu etylowego w ciele chorego. Disulfiram – bo tak nazywa się ta substancja – uwalnia się do organizmu alkoholika, dając o sobie znać jedynie w przypadkach spożycia alkoholu, powodując bardzo nieprzyjemne skutki uboczne. Dzięki temu chory nabiera awersji do ponownego sięgnięcia po przysłowiowy kieliszek.

Skuteczna metoda wspierania leczenia alkoholizmu

Wszywka alkoholowa Łódź to metoda efektywna i bezpieczna. Zalicza się ją do metod awersyjnych, gdyż dzięki swojemu działaniu powoduje u uzależnionego wstręt do alkoholu. Disulfiram po wykryciu w organizmie alkoholu etylowego, blokuje możliwość jego metabolizmu, przez co gromadzi się on w ciele alkoholika w nadmiarze, szybko wywołując skutki uboczne zbliżone do ostrego zatrucia alkoholowego. Użycie Esperalu wspiera walkę z alkoholizmem, poprawiając jakość leczenia chorego i dając lepsze efekty w przyszłości.

Jak wygląda zabieg wszywania Esperalu?

Samo wszycie Disulfiramu jest zabiegiem niezbyt skomplikowanym i krótkim. Po konsultacji lekarskiej i wyrażeniu zgody przez pacjenta, chirurg w pierwszej kolejności podaje znieczulenie miejscowe, a następnie umieszcza tabletki z lekiem pod skórą pacjenta. Zabieg kończy się założeniem szwów. Cała procedura trwa zwykle do pół godziny, a pacjent jeszcze tego samego dnia może pojechać do domu.

Wszywka alkoholowa - jak działa i ile czasu działa?

Disulfiram umieszczony pod skórą pacjenta powoduje zaburzenie metabolizmu alkoholu, przez co uzależniony po wypiciu już niewielkiej ilości napoju wyskokowego odczuwa nieprzyjemne skutki swojej decyzji. Spowodowane jest to tym, że organizm nie jest w stanie w bezpieczny sposób usunąć alkoholu z ciała. Objawy dają o sobie znać dość szybko, nawet 10 minut po wypiciu alkoholu i nie ustępują przez kilka najbliższych godzin. Skutkiem takiego działania jest lęk oraz wstręt do ponownego napicia się alkoholu etylowego, co z kolei pomaga pozostać w trzeźwości. Poniżej przedstawiamy listę objawów, które pojawiają się u osoby zaszytej po wypiciu alkoholu:

 • silne zawroty i bóle głowy,
 • nudności oraz wymioty,
 • przyspieszone bicie serca,
 • skoki ciśnienia, a co za tym idzie zaczerwienienie twarzy,
 • stany lękowe i ogólne złe samopoczucie,
 • w ekstremalnych przypadkach, gdy ilość spożywanego alkoholu jest bardzo duża może dojść do nieodwracalnych uszkodzeń wątroby.

Umieszczenie Esperalu pod skórą uzależnionej osoby ma spowodować zmianę podejścia alkoholika do alkoholu. Ma za zadanie zniechęcić go do sięgania po kolejne dawki alkoholu, dzięki czemu chory będzie mógł pozostać w abstynencji. Jest to bardzo ważny krok do rozpoczęcia terapii leczenia alkoholizmu. Należy jednak pamiętać, że to sam uzależniony musi w pełni świadomie podjąć decyzję o uwolnieniu się od nałogu. Tylko w ten sposób osiągnie oczekiwane skutki i po zakończonym leczeniu wróci do normalnego życia. Przed wszyciem wszywki pacjent musi pozostać kilka dni w abstynencji, również w dniu zabiegu. Wszywka działa nawet do roku i jest to czas, w którym uzależniony będzie mógł zmienić swoje podejście do alkoholu, zmienić nawyki i zobaczyć, że życie bez alkoholu jest lepsze niż pozostanie w nałogu.

Wszywka alkoholowa Esperal – skutki uboczne zaszycia

Wszycie Esperalu pod skórę nie powoduje poważnych skutków ubocznych. Jeszcze tego samego dnia pacjent może wrócić do domu i swoich codziennych zajęć.

Wszywka Alkoholowa Łódź - gdzie się wszywa?

Tabletkę z Disulfiramem umieszcza się podczas zabiegu wykonywanego przez chirurga. Miejscem jego umieszczenia jest najczęściej pośladek, w niektórych przypadkach okolice łopatki. Wszywka zaszyta jest tak, by nie było możliwości jej samodzielnego wyciągnięcia, a jeśli chory czuje, że nie daje rady pozostać w abstynencji, należy niezwłocznie udać się na konsultację z lekarzem, który w razie potrzeby usunie tabletkę z organizmu. 

Kto może zdecydować się na wszywkę alkoholową?

Na wszycie Esperalu decydują się przeważnie osoby, które czują, że pozostanie w trzeźwości je przerasta, ale chcą podjąć się leczenia. Metoda ta w znaczący sposób wspiera zaprzestanie piciu.

Osoba uzależniona musi mieć pełną świadomość tego, z czym wiąże się wszycie wszywki alkoholowej, dlatego przed wykonaniem zabiegu podpisuje on pisemną zgodę na jego wykonanie. W profesjonalnym gabinecie zostaje powiadomiony o wszystkich możliwych nieprzyjemnych skutkach wypicia alkoholu po umieszczeniu tabletki, a podpisując zgodę, deklaruje, że jest tego świadom i zgadza się na to. Po przeprowadzonym wywiadzie medycznym, lekarz ocenia stan zdrowia uzależnionego i podejmuje decyzję o umieszczeniu leku w ciele. Jeżeli nie ma wyraźnych przeciwwskazań do zastosowania Esperalu, tabletki umieszcza się po znieczuleniu miejscowym.

Przeciwwskazania do zabiegu wszywki alkoholowej:

Wszywka alkoholowa jest zazwyczaj w pełni bezpieczna dla uzależnionego, istnieje jednak kilka przeciwwskazań do wykonania zabiegu. Są to między innymi:

 • nadwrażliwość i nietolerancja na Disulfiram,
 • padaczka,
 • choroby serca, w tym przebyte już zawały,
 • cukrzyca,
 • choroby układu oddechowego,
 • nieprawidłowo działająca wątroba,
 • choroby psychiczne, w tym psychozy. 

Wszywka alkoholowa Łódź - cena

Cena wszycia wszywki zależy głównie od tego, czy pacjent zdecyduje się na szwy rozpuszczalne czy nierozpuszczalne oraz od tego czy zostaną podane dodatkowe antybiotyki. Jednak niezależnie od wybranego wariantu, jest to kwota, którą warto zapłacić, by w skuteczny sposób pożegnać ze swojego życia nałóg alkoholowy.

Esperal Łódź opinie

Wokół Esperalu narosło kilka legend i opinii, niekorzystnych dla zabiegu. Są osoby, które mają zamiar poddać się kolejnemu zaszyciu, bo poprzednie nie pomogły, są również opinie, które opowiadają historię o zaszytych alkoholikach, którzy nie przestali pić i trafili do szpitala w ciężkim stanie. Należy pamiętać, że Esperal nie jest cudownym lekiem na alkoholizm, a jedynie środkiem pomocnym w dojściu do celu. Jeżeli uzależniony od alkoholu nie chce wyjść z nałogu i nie ma w sobie wystarczająco samozaparcia, wiadomym jest, że po zakończeniu terapii Disulfiramem najprawdopodobniej wróci do picia. Uleganie nałogowi i nadmierne picie w czasie działania leku może doprowadzić do hospitalizacji chorego, a w najgorszym przypadku nawet do śmierci.

Bardzo ważne jest to, żeby chory podjął kolejne kroki, które pozwolą mu wyjść z nałogu, gdyż samo zaszycie się, nigdy nie będzie stuprocentowo skuteczne. Należy podjąć również terapię indywidualną lub grupową i być pod stałą kontrolą specjalisty.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów