Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Wszywka alkoholowa – skuteczna pomoc w zachowaniu abstynencji

Artykuł sponsorowany

2020-12-04 15:05
Wszywka alkoholowa – skuteczna pomoc w zachowaniu abstynencji

Leczenie alkoholizmu to trudne i czasochłonne zadanie, które nierzadko wymaga zastosowania kilku uzupełniających się metod. Zazwyczaj walka z nałogiem opiera się głównie na terapii uzależnień, jednak podstawą jest utrzymanie abstynencji. Z pomocą może tu przyjść znany od kilkudziesięciu lat sposób – implantacja wszywki alkoholowej. Choć wokół tej metody urosło wiele mitów, nie można odmówić jej skuteczności. Dowiedz się czym jest wszywka alkoholowa i jakie są przeciwwskazania do jej implantacji!

Esperal – lek o zaskakującej historii

Historia disulfiramu, czyli substancji aktywnej wszywki, sięga roku 1881. Początkowo związek ten wykorzystywano w procesie wulkanizacji, by po kilkudziesięciu latach odkryć jego właściwości przeciwpasożytnicze. Lek wykorzystywano później w leczeniu świerzbu i infekcji pasożytniczych układu pokarmowego. Wpływ esperalu na metabolizm alkoholu został przypadkowo odkryty dopiero w 1948 roku przez duńskiego lekarza. Skuteczność leku sprawiła, że bardzo szybko znalazł on zastosowanie w terapii alkoholizmu. Obecnie najczęściej wykorzystywaną postacią esperalu jest wszywka, jednak lek można także stosować w formie doustnej.

Czym właściwie jest wszywka alkoholowa? To nic innego jak jałowe tabletki zawierające esperal, przeznaczone do implantacji podskórnej. Preparat umieszcza się podpowięziowo w mięśniu, dzięki czemu substancja aktywna stopniowo uwalnia się do krwiobiegu.

Na czym polega działanie wszywki alkoholowej?

Wszywka alkoholowa hamuje działanie dehydrogenazy aldehydowej – enzymu, który rozkłada szkodliwy metabolit alkoholu, jakim jest aldehyd octowy. Szybko narastające stężenie aldehydu octowego wywołuje szereg nieprzyjemnych symptomów, które mogą przypominać ostre zatrucie alkoholowe. Co istotne, działanie wszywki alkoholowej objawia się nawet po spożyciu niewielkiej ilości alkoholu, zawartej na przykład w płynie do płukania jamy ustnej czy syropie. W zależności od ilości wypitego alkoholu, osoba z wszywką może czuć:

 • zaczerwienienie twarzy;
 • uczucie gorąca;
 • zwiększoną potliwość;
 • przyspieszone bicie serca;
 • uczucie duszności;
 • nudności i wymioty;
 • zawroty głowy;
 • niepokój i lęk.

Duże dawki alkoholu mogą spowodować intensywną reakcję organizmu, do której zalicza się utratę przytomności, zaburzenia rytmu serca, napady drgawkowe, a nawet niewydolność oddechowa. Z tego powodu osoby z wszywką z esperalem powinny bezwzględnie zrezygnować ze spożywania alkoholu.

Wszywka alkoholowa to metoda awersyjna, która ma na celu wymusić na alkoholiku abstynencję, poprzez lęk przed negatywnymi skutkami picia alkoholu. Esperal nie leczy jednak choroby alkoholowej – może jedynie stanowić jeden z elementów wielokierunkowej terapii uzależnienia.

Implantacja esperalu w Warszawie – na co zwrócić uwagę?

Tabletki esperalu zazwyczaj wszywane są w mięsień pośladkowy, dlatego ważne jest, by cały zabieg był przeprowadzony przez doświadczonego chirurga. Tylko wtedy można mieć pewność, że nacięcie zostanie prawidłowo zszyte, a tkanki nie będą narażone na kontakt z groźnymi patogenami. Do zadań lekarza należy też odpowiednie dobranie dawki leku, jak i wykluczenie wszelkich przeciwwskazań. Wszywki alkoholowej nie można zaimplantować w przypadku wystąpienia u pacjenta:

nadwrażliwości na substancję czynną leku;

 • upojenia alkoholowego lub przerwy od spożywania alkoholu mniejszej niż 12 godzin;
 • choroby niedokrwiennej serca lub niewydolności serca;
 • niewydolności krążenia;
 • zaburzeń i chorób psychicznych, zwłaszcza, gdy w historii wystąpiła próba samobójcza.

Interesująca może być informacja, że implantację wszywki alkoholowej w Warszawie można wykonać nie tylko w specjalistycznym gabinecie, ale także w zaciszu własnego domu. Przed zabiegiem warto dodatkowo skorzystać z detoksu alkoholowego, zwłaszcza w przypadku zakończenia dłuższego ciągu. Odtrucie zmniejszy ryzyko skutków ubocznych wszycia esperalu, a także ograniczy objawy zespołu odstawiennego.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów