Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Wyprysk potnicowy – jak się objawia?

Artykuł sponsorowany

Choroby skóry to powszechny problem, z którym zmagają się zarówno dorośli, jak i dzieci. Zwykle powodują duży dyskomfort oraz często bywają źródłem kompleksów, szczególnie jeśli łatwo rzucają się w oczy. Jedną z nich jest wyprysk potnicowy, czyli dermatoza, która występuje jedynie na powierzchni dłoni oraz stóp. Podobnie jak przebarwienia po trądziku, może zostawiać po sobie trudne do usunięcia ślady. Wyprysk potnicowy stanowi jedną z najczęstszych chorób skóry – sprawdź, jakie są jego objawy i jak mu zapobiegać, aby nie stał się także Twoim problemem.

Wyprysk potnicowy – jak się objawia?

Wyprysk potnicowy – przyczyny i objawy

Wyprysk potnicowy to dermatoza, której przyczyna powstawania do tej pory nie została w pełni poznana. Przyjmuje się, że jego występowanie może być związane z infekcjami grzybiczymi, bakteryjnymi, wypryskiem atopowym lub reakcją alergiczną organizmu na działanie niektórych substancji. Do drażniących czynników zewnętrznych najczęściej zalicza się metale: nikiel, chrom lub kobalt, a także inne substancje chemiczne oraz niektóre leki. Czynniki wewnętrzne, które mogą spowodować pojawienie się wyprysku potnicowego, to przede wszystkim zakażenia bakteryjne i grzybicze oraz skaza atopowa.
 
Wyprysk potnicowy jest chorobą o charakterze przewlekłym i może w znacznym stopniu wpłynąć na życie codzienne chorego, a także pozostawiać widoczne blizny, tak jak przebarwienia po trądziku. Dermatoza najczęściej dotyczy osób młodych i w średnim wieku. Nie jest częsta u osób w podeszłym wieku i dzieci, choć nie oznacza to, że nie może u nich wystąpić. Wyprysk potnicowy obserwuje się zdecydowanie częściej w przypadku ludzi zamieszkujących miejsca, w których występuje klimat wilgotny. W przypadku Polski najwięcej zachorowań odnotowuje się głównie wiosną i latem.
 
W jaki sposób rozpoznać, że mamy do czynienia z wypryskiem potnicowym i odróżnić od niego np. przebarwienia po trądziku? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na charakterystyczną lokalizację zmian skórnych – to przede wszystkim dłonie i stopy, na których uwidaczniają się łatwo rozpoznawalne pęcherzyki i grudki. Jeśli dojdzie do ich pęknięcia, wysącza się z nich surowicza wydzielina. W przypadku łagodnego przebiegu choroby dochodzi jedynie do złuszczania naskórka. Natomiast jeśli przebieg jest ostry, zaczynają tworzyć się nadżerki ulegające nadkażeniu bakteryjnemu.

Jak radzić sobie z wypryskiem potnicowym?

Jeśli zauważymy u siebie objawy wskazujące na wyprysk potnicowy, powinniśmy jak najszybciej udać się do dermatologa. Po zbadaniu i przeprowadzeniu wywiadu będzie on bowiem w stanie postawić właściwą diagnozę i zaproponować najlepsze leczenie. W leczeniu tej dermatozy stosuje się przede wszystkim maści i kremy zawierające steroidy. Oprócz tego często stosuje się doustnie leki przeciwalergiczne i przeciwhistaminowe, które zmniejszają świąd. W trakcie i po zakończeniu leczenia warto zwrócić uwagę na stan naszej skóry, która może ulec przesuszeniu. Dobrze wtedy sięgnąć po odpowiednią pielęgnację, a mianowicie intensywnie odżywiające kremy do rąk oraz nawilżające balsamy.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Dermatologia

Więcej artykułów