- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Zadbana i zdrowa skóra – co to właściwie znaczy? 4 cechy idealnej cery
Artykuł sponsorowany
Zdrowa, a dzięki temu piękna i zadbana skóra to pragnienie każdego i każdej z nas. Czy zastanawialiście się jednak co właściwie kryje się pod tymi słowami? Jakie są konkretne cechy cery, którą uznajemy za idealną?
Skóra – dbanie o nią to dbanie o zdrowie całego organizmu
Skóra jest jednym z najważniejszych narządów ludzkiego ciała. To nasz największy organ, ze średnią powierzchnią u dorosłego człowieka wynoszącą nawet 2 m². Dzięki trójwarstwowej strukturze cechuje się elastycznością i wytrzymałością. Mieści w sobie między innymi naczynia krwionośne, torebki włosowe czy włókna kolagenowe i elastynowe.
Można powiedzieć, że to skóra zapewnia równowagę funkcjonowania całego organizmu. Chroni przed niekorzystnymi czynnikami z zewnątrz – drobnoustrojami, zmiennością temperatury, niebezpieczeństwem promieniowania UV i ucisku, ale też bierze udział w syntezie witamin i hormonów, sprzyjając tworzeniu odporności i termoregulacji. Kondycja skóry w bardzo dużym stopniu determinuje jakość naszego życia i należy o nią odpowiednio dbać.
Zadbana skóra twarzy i ciała – 4 cechy. Sprawdź, czy opisują Twoją
Kiedy rozmawiamy o pielęgnacji skóry, najbardziej skupiamy się na cerze. To zrozumiałe, zważając na to, że praktycznie przez cały czas jest odkryta oraz jest swego rodzaju wizytówką człowieka. Cera to jednak tylko skrawek skóry biorąc pod uwagę całe ciało. Jak podchodzimy do pielęgnacji pozostałej części skóry? Dbamy o nią przede wszystkim w miesiącach letnich, kiedy zakładamy stroje kąpielowe i krótkie spodenki. Ale zdrowa skóra ciała to zdrowie całego organizmu i naprawdę warto pielęgnować skórę ciała przez cały rok. Po czym poznać, że jest zadbana? Są cztery cechy, które na to wskazują:
Odpowiednio nawilżona
Charakterystyczną cechą zdrowej skóry twarzy i całego ciała jest równowaga między nawilżeniem a natłuszczeniem. Jeśli ta równowaga utrzymana jest na odpowiednim poziomie, skóra nie jest ani sucha, ani tłusta. Woda nie odparowuje z niej w nadmiernej ilości, a gruczoły nie produkują zbyt dużo łoju. Nie występują więc miejscowe przesuszenia, skóra się nie łuszczy, a jednocześnie też nie błyszczy. Ma delikatny, zdrowy połysk. Jest gładka w dotyku – nic nie drapie opuszków palców, które po niej suną ani nie zostawia na nich tłustych śladów.
O wyrównanym kolorycie
Przebarwienia towarzyszące trądzikowi, plamy po zbyt długim czasie spędzonym w słońcu, widoczne zaskórniki – to objawy, które świadczą o pewnym zaniedbaniu skóry. Kiedy jest zdrowa, utrzymuje na całej swojej powierzchni wyrównany, naturalny koloryt. To wcale nie muszą być rumiane policzki, świetliste kości policzkowe czy opalone nogi w idealnym odcieniu brązu, jakie widzimy na okładkach magazynów. Skóra może być blada i zdrowa. Chodzi o brak przebarwień i zaczerwienienia.
Bez nadmiernej ilości wyprysków i wągrów
Zarówno pryszcze, jak i mocno widoczne wągry to cechy skóry obfitującej w gruczoły łojowe. Ilość wydzielanego sebum jest kontrolowana przez hormony. Kiedy łoju jest za dużo, a ujścia porów dodatkowo są zamykane przez martwe komórki naskórka lub mają nieprawidłową budowę, sebum zostaje w nich uwięzione i powstają wągry.
Pryszcz często jest tego pokłosiem – w zaskórnikach intensywnie namnażają się bakterie, a ich praca powoduje stany zapalne, generujące wydzielinę, która wypełnia te znane nam wszystkim krosty. Obecność trądziku i wągrów jest więc efektem pewnych nieprawidłowości w funkcjonowaniu skóry. Zdrowa skóra twarzy i ciała jest ich pozbawiona.
Złagodzona – nie swędzi, nie piecze, nie boli
Zdrowa skóra nie swędzi, nie piecze ani tym bardziej nie boli. Objawy te świadczą bowiem o mniejszym lub większym stanie chorobowym, często łupieżu, łuszczycy lub łojotokowym zapaleniu skóry. Pamiętaj, że skóra pokrywa też powierzchnię głowy – nie tylko twarz i ciało. Co więcej, jest bardzo wrażliwa, a jako że skrywa mieszki włosowe, jej kondycja ma bezpośredni związek z kondycją Twoich włosów. Zdrowa skóra głowy jest ukojona – nie masz ochoty jej drapać, a podczas czesania nie dostrzegasz nadmiernie wypadających włosów, zaczerwienionej skóry czy płatów naskórka.
Twoja skóra nie jest w 100% zdrowa? Możesz to zmienić
Mało kto ma genetyczną skłonność do posiadania bezproblemowej, pięknej skóry. O wygraną w tej loterii tym trudniej, że współcześnie Twoja skóra narażona jest na kontakt z wieloma drażniącymi czynnikami, obecnymi w powszechnie stosowanych produktach: chemii domowej i standardowych kosmetykach. To normalne, że nie jest pozbawiona wad. Zdecydowana większość osób, aby cieszyć się zdrową i zadbaną skórą, musi codziennie ją pielęgnować, korzystając z kosmetyków dobranych do jej potrzeb i takich z dobrym, przebadanym składem.
Na szczęście na rynku jest coraz więcej takich produktów. Najbezpieczniejsze są dermokosmetyki. Receptura uwzględniająca typowo lecznicze komponenty, z technologiami inspirowanymi naturalnym funkcjonowaniem skóry, z neutralnym pH i bez substancji drażniących: barwników, konserwantów i sztucznych zapachów. Przykładem jest linia produktów Physiogel®. To łagodzące i nawilżające kremy, balsamy oraz żele do mycia skóry, a także łagodny szampon, idealny do wsparcia walki z łupieżem. Kosmetyki te są skrupulatnie przebadane i rzeczywiście pielęgnują skórę w sposób na jaki zasługuje. Warto dowiedzieć się więcej o tej lini dermokosmetyków na oficjalnej stronie physiogel.pl.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.