Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Zioła na ból głowy

Artykuł sponsorowany

2022-06-10 11:45
Kobieta zmaga się z silnym bólem głowy.

Zioła na ból głowy stanowią prawdziwe wybawienie. Jak powszechny to problem niech świadczy statystyka: co najmniej 90% ludzi ma przynajmniej jeden incydent bólu głowy w ciągu roku. Bóle głowy rzadko są objawem poważnych chorób, ale potrafią znacznie zdezorganizować życie. Dlatego tym bardziej godne polecenia są naturalne i nieinwazyjne metody uśmierzania bólu głowy. Po jakie zioła na ból głowy warto sięgnąć, gdy cierpimy na ten problem?

Jakie zioła na ból głowy?

Gdy borykamy się z bólami głowy, to warto zwrócić uwagę na zioła takie jak:

  • Korzeń kozłka lekarskiego – działa kojąco na stany napięcia nerwowego, nerwobóli i bólu głowy o różnych przyczynach np. towarzyszącego menstruacji. Pomaga w zasypianiu i ułatwia zrelaksowanie się.
  • Liść mięty pieprzowej – jej olejek eteryczny działa chłodząco i przeciwbólowo, wyciszająco i uspokajająco. Pomaga przy migrenach i nerwobólach. Działa także regulująco na układ pokarmowy, zmniejsza wzdęcia, uczucie pełności w żołądku i bóle brzucha.
  • Owoc czarnego bzu – zawiera substancje przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Nasila pocenie, co bywa przydatne w stanach gorączkowych. Co więcej, łagodzi przebieg infekcji wirusowych i przeziębienia, ponieważ koi ból gardła. Ułatwia usuwanie z organizmu toksyn i patogenów – detoksykuje i oczyszcza krew. Zmniejsza napięcie nerwowe i emocjonalne. Zawiera witaminy A i C, które chronią przed promieniowaniem UV i hamują procesy starzenia się skóry.
  • Kwiat lawendy wąskolistnej – koi napięcie nerwowe i działa łagodząco na napięciowe i migrenowe bóle głowy, którym towarzyszy nieprzyjemne pulsowanie. Pomocna w bezsenności, gdyż działa uspokajająco i rozluźniająco. Zmniejsza bóle menstruacyjne.

Zioła na ból głowy – ranking

Sprawdź w rankingu, które zioła na ból głowy zostały docenione przez użytkowników:

MIEJSCE WYRÓŻNIONY ZA: OCENA

I

Lorem Vit Lekka Głowa

Paczka ziół Lorem Vit.

Kompozycja skutecznych ziół o działaniu przeciwbólowym. Pomocna w migrenach i nerwobólach ze względu na działanie obniżające napięcie nerwowe. Usprawnia krążenie w naczyniach krwionośnych mózgu, co przynosi zarówno poprawę doraźną, jak i oddziałuje długoterminowo, łagodząc ilość i intensywność napadów bólu głowy.

Podczas okresu mam zawsze bóle głowy. Nieprzyjemne, pulsujące. Od pół roku ratują mnie wtedy – dosłownie – zioła Lorem Vit. Uśmierzają ból, są łagodne dla mojego żołądka. Nie muszę ratować się nospą ani paracetamolem. Polecampisze pani Renata z Wałcza.

Pracuję na nocki i niestety po takim dyżurze, kolejnego dnia, często boli mnie głowa. Radzę sobie stosując herbatkę ziołową Lorem Vit. Dobrze smakuje, a co najważniejsze ból po niej szybko przechodzi. Widzę też, że same ataki także zmniejszyły częstotliwość i natężenietwierdzi pani Kamila z Radomia.

KUP ten produkt - porównaj ceny

5/5

II

Migre fix

Opakowanie ziół Migre Fix.

Herbatka poprawiająca krążenie mózgowo-naczyniowe oraz dobrą kondycję nerwową. Zmniejsza drażliwość, pomaga się zrelaksować, poprawia jakość snu i wpływa na szybkość zasypiania. Uśmierza bóle głowy o podłożu emocjonalnym.

3/5

III

Zioła wg Ojca Klimuszki migreny i ból głowy

Sypka mieszanka ziół Ojca Klimuszki.

Kompozycja składająca się z jedenastu ziół pomagających opanować bóle głowy. W jej składzie znajdziemy między innymi: lawendę, tatarak i walerianę. Usprawnia pracę organów, które także mogą odpowiadać za bóle głowy np. wątroby i woreczka żółciowego.

2/5

IV

Usena

Spokojna głowa

Opakowanie ziół Usena.

Mieszanka ziół z miłorzębem, melisą i złocieniem maruna. Działa rozluźniająco i rozkurczowo na układ nerwowy, skutecznie obniżając napięcia wywołujące bóle głowy. Pomaga utrzymać prawidłowe ciśnienie.

2/5

Czy stosowanie ziół na ból głowy wystarczy? Co jeszcze uśmierza ból głowy?

Leczenie bóli głowy warto rozpocząć od diagnostyki i wykluczenia poważnych, neurologicznych przyczyn, takich jak guzy. Warto pamiętać, że głowa często boli z odwodnienia i przemęczenia, dlatego w profilaktyce bólu głowy istotne są dobry jakościowo sen oraz regularne nawadnianie się. Jeśli jednak ból pojawi się, to warto wypić szklankę ziołowego naparu o działaniu detoksykującym i przeciwbólowym oraz zastosować kompresy z octu na skronie. Te naturalne i nieprzynoszące skutków ubocznych sposoby często wystarczą, aby uśmierzyć ból głowy.

Zioła na ból głowy – podsumowanie

Zioła na ból głowy są zdrowszą alternatywą do przeciwbólowych farmaceutyków, których bardzo często nadużywamy. Zioła radzą sobie z bólem głowy o różnych przyczynach: wywołanych przez hałas, przeziębienie zatok czy napięcia mięśniowe, zanim więc zdecydujemy się sięgnąć kolejny raz po środki przeciwbólowe, warto wypróbować zioła.

FAQ

1. Jak należy przyjmować zioła na ból głowy?

Zioła na ból głowy należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta ziół. Znajdziemy je na etykiecie produktu. Fitoterapeuci zalecają także, by kuracje ziołowe przeprowadzać w kilkutygodniowych sesjach, oddzielonych okresem tygodniowej lub dwutygodniowej przerwy.

2. Jak długo należy stosować zioła na ból głowy, aby pozbyć się problemu?

Zioła na ból głowy powinny pomóc doraźnie, w kilkanaście minut po zastosowaniu. Stosowane regularnie powinny zmniejszyć częstotliwość i intensywność ataków bólów głowy. Zakłada się, że kuracja ziołami powinna trwać przez około miesiąc, aby pojawiły się pełne i długookresowe efekty stosowania ziół.

3. Gdzie można kupić zioła na ból głowy?

Warto zadbać o kupno ziół na ból głowy wyłącznie ze sprawdzonego źródła, dlatego rozsądnym wyborem będą apteki, sklepy zielarskie i sklepy internetowe producentów mieszanek ziołowych.

Bibliografia

1. Lipton RB, Gobel H, Einhaupl KM, Wilks K, Mauskop A. Petasites hybridus root (butterbur) is an effective preventive treatment for migraine. Neurology. 2004
2. Prusiński A.: Bóle głowy. Red. B. Pec. Warszawa: PZWL 1999
3. Prusiński A.: Leczenie migreny i innych bólów głowy. Termedia, Poznań 2010.
4. Stępień A.: Bóle głowy, wyd. Medical Tribune, Warszawa 2008
5. Stępień A., Napięciowy ból głowy. Nowa Medycyna 2003, nr 2 [w:] czytelniamedyczna.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów