Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Zioła na odchudzanie – ranking i poradnik zakupowy

Artykuł sponsorowany

2022-06-15 13:14
Kobieta dokonuje pomiaru obwodu talii przy pomocy metra krawieckiego.

Zioła na odchudzanie budzą duże zainteresowanie wśród osób pragnących pozbyć się zbędnych kilogramów. Niektóre rośliny dzięki swoim właściwościom redukują uczucie głodu, zwiększają tempo metabolizmu oraz poprawiają pracę układu pokarmowego. Mogą tym samym wesprzeć walkę z nadwagą, której pokonanie jest prawdziwym wyzwaniem. Dzięki nim wprowadzenie zmian i wytrwanie w zdrowych nawykach będzie łatwiejsze, a szanse na powodzenie diety wzrosną. Trzeba tylko wiedzieć, po jakie zioła na odchudzanie warto sięgnąć.

Zioła na odchudzanie – poznaj najskuteczniejsze!

Dobre zioła na odchudzanie nie muszą mieć wcale egzotycznie brzmiących nazw ani kosztować fortunę. Wiele rodzimych i udomowionych gatunków zapewnia działanie, które pozwala tracić na wadze. Postaraliśmy się wyselekcjonować najpopularniejsze zioła, których działanie przetestowało na sobie już wiele osób. Jednocześnie są to rośliny gruntownie przebadane, a liczne doniesienia wskazują na ich skuteczność w zwalczaniu otyłości. Oto wyniki naszych poszukiwań:

  • liść morwy białej – to cenne źródło związków bioaktywnych, które przyczyniają się do obniżenia poziomu cukru we krwi, z tego względu morwa polecana jest diabetykom. Pozwala zyskać kontrolę nad apetytem i ograniczyć apetyt na słodycze. Usprawnia spalanie tkanki tłuszczowej, prowadząc do zmniejszenia się masy ciała,
  • liść mięty pieprzowej – już samo wąchanie mięty pomaga zmniejszyć apetyt. Roślina ta poprawia trawienie, wspomagając wydzielanie soku żołądkowego oraz żółci. Ceniona jest również za jej działanie łagodzące problemy gastryczne,
  • owocnia fasoli – hamuje aktywność enzymów jelitowych, spowalniając rozkład węglowodanów oraz zmniejszając ich wchłanianie. Stabilizuje poziom cukru we krwi, zapobiegając napadom głodu. Działa moczopędnie, usuwając nadmiar wody z organizmu,
  • nasiono lnu zwyczajnego – bogate jest w błonnik, który poprawia perystaltykę jelit, oraz substancje śluzowe, działające zmiękczająco i rozwalniająco. Dzięki temu ułatwia wypróżnienia i zapobiega zaparciom. Ponadto zapewnia uczucie sytości na dłużej,
  • liść pokrzywy zwyczajnej – posiada właściwości diuretyczne, przyśpiesza usuwanie nadmiaru wody oraz zbędnych produktów przemiany materii. Wspomaga pracę żołądka, wątroby i trzustki,
  • plecha morszczynu pęcherzykowatego — zawiera jod, który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Pobudza przemianę materii oraz nasila lipolizę – proces rozpadu tkanki tłuszczowej. Dzięki działaniu moczopędnemu i poprawiającemu krążenie pomaga pozbyć się obrzęków. Zmniejsza cellulit. Tłumi łaknienie i reguluje wypróżnienia,
  • kwiat opuncji figowej – daje długotrwałe uczucie sytości. Poprawia metabolizm węglowodanów i lipidów oraz ogranicza ich wchłanianie,
  • korzeń mniszka lekarskiego – reguluje metabolizm, przyśpieszając spalanie tłuszczów. Usprawnia pracę wątroby i likwiduje niestrawność.

Wymienione powyżej zioła można zażywać w formie naparów. Warto zauważyć, że lepsze efekty zapewni nam mieszanka ziół na odchudzanie niż pojedyncze zioła do zaparzania, ponieważ w mieszankach moc ziół jest zwielokrotniona. Połączenie ziół wymaga jednak wiedzy zielarskiej i znajomości interakcji pomiędzy różnymi roślinami, dlatego warto skorzystać z gotowych rozwiązań, przygotowanych przez zielarzy i fitoterapeutów.

Jakie zioła na odchudzanie? Ranking najlepszych produktów

Skuteczna mieszanka ziół na odchudzanie kompleksowo wesprze walkę ze zbędnymi kilogramami. Na rynku można znaleźć różne preparaty tego typu. W rankingu poniżej zestawiliśmy popularne mieszanki ziołowe, które są polecane na smukłą sylwetkę. Za najważniejsze kryterium wyboru uznaliśmy skład — całkowicie naturalny, złożony wyłącznie z suszonych części roślin, oraz skomponowany w taki sposób, aby oddziaływać na wiele różnych aspektów potrzebnych do zrzucenia wagi. Sprawdź, którym mieszankom możesz zaufać!

Ranking ziół na odchudzanie

MIEJSCE I NAZWA SKŁAD MIESZANKI DZIAŁANIE

1. Lorem Vit — Odchudzanie

Opakowanie suplementu diety Lorem Vit Odchudzanie.

- plecha morszczynu pęcherzykowatego,
- liść mięty pieprzowej,
- liść morwy białej,
- nasiono lnu zwyczajnego,
- kwiat opuncji figowej.

KUP Lorem Vit Odchudzanie – porównaj ceny

Mieszanka zawiera 5 ziół na odchudzanie, dobranych specjalnie dla kompleksowej walki z nadwagą. Pomaga uporać się z nadmiernym apetytem i osłabia chęć na słodycze, dzięki czemu trzymanie się diety staje się łatwiejsze. Wykazuje właściwości regulujące poziom cukru we krwi, zapobiegając napadom wilczego głodu i przedłużając uczucie sytości. Przyśpiesza przemianę materii i nasila spalanie tłuszczu. Pozytywnie wpływa na pracę wątroby i wspomaga jej oczyszczanie. Likwiduje zaparcia i wzdęcia, które mogą być problemem przy zmianie nawyków żywieniowych na zdrowsze. W efekcie przestrzeganie diety staje się prostsze, a efekty stają się widoczne szybciej, co działa motywująco.

2. Tastea Heaven, Herbata ziołowa na odchudzanie „Skinny”

Opakowanie suplementu Tastea Heaven, Herbata ziołowa na odchudzanie

- werbena cytrynowa,
- lebiodka kreteńska,
- koper włoski,
- kwiat hibiskusa,
- liście pokrzywy,
- liście mięty pieprzowej.

Mieszanka wyszczuplająca o działaniu moczopędnym. Nie tylko redukuje nadmiar wody w organizmie, ale pozwala też zapanować nad apetytem i usprawnia procesy trawienia. Ma również właściwości regulujące wypróżnienia i zapobiega gazom. Werbena cytrynowa działa rozkurczowo i wspomaga trawienie. Lebiodka kreteńska reguluje pracę układu pokarmowego. Koper włoski podkręca metabolizm i zmniejsza nadmierny apetyt. Hibiskus dodaje energii.

3. Ziolove - Odchudzanie

Zdjęcie suplementu Ziolove Odchudzanie.

- ziele gwiazdnicy pospolitej,
- liść mięty pieprzowej,
- korzeń mniszka lekarskiego,
- kłącze perzu,
- ziele skrzypu polnego,
- liść pokrzywy.

Mieszanka polecana osobom, które chcą naturalnie wspomóc pracę układu pokarmowego, zmagają się z zaparciami i wzdęciami oraz dążą do uzyskania prawidłowej wagi ciała. Ziele gwiazdnicy pospolitej reguluje funkcji wątroby i jelit, a także zmniejsza łaknienie. Kłącze perzu pozytywnie wpływa na przemianę materii i obniża poziom cholesterolu we krwi. Ziele skrzypu polnego pobudza metabolizm oraz wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn.

4. Zielarnia Warmińska, Herbatka „Szczupła sylwetka"

Zdjęcie suplementu Zielarnia Warmińska, Herbatka

- yerba mate,
- kora kruszyny,
- korzeń lubczyku,
- korzeń mniszka lekarskiego,
- korzeń wilżyny,
- liść pokrzywy,
- liść poziomki,
- liść szałwii,
- morszczyn pęcherzykowaty,
- strąk fasoli,
- ziele krwawnika,
- ziele skrzypu polnego,
​- znamię kukurydzy.

Ta złożona mieszanka ziołowa rekomendowana jest osobom, którym zależy na zdrowej redukcji masy ciała i pozbyciu się nadmiaru wody. Yerba mate i znamię kukurydzy pomagają w utracie zbędnych kilogramów. Kora kruszyny i liść poziomki działają przeczyszczająco. Wilżyna i skrzyp usuwają nadmiar wody z organizmu. Szałwia wspomaga metabolizm glukozy.

Poradnik zakupowy

Czym warto się kierować, aby kupić skuteczne zioła na odchudzanie? Wybierając preparat, należy zwrócić uwagę na:

  • Skład. Zamiast pojedynczo sprzedawanych ziół, lepiej jest wybierać mieszanki. Mieszanka ziół powinna składać się wyłącznie z suszonych części roślin, które są najbogatszym źródłem związków bioaktywnych.
  • Właściwości. Warto szukać w mieszance ziół wywierających określone działanie. Wskazane są przede wszystkim takie komponenty, które pomogą zyskać większą kontrolę nad apetytem. Idealnie, gdyby zioła miały również właściwości lipolityczne, co zintensyfikuje proces pozbywania się tłuszczu. Nie mniej istotne jest działanie regulujące pracę układu pokarmowego i wspomagające usuwanie obrzęków. Zaparcia lub zatrzymanie wody w organizmie mogą powodować zastój, lub nawet wzrost wagi, co u wielu osób skutkuje spadkiem motywacji.
  • Bezpieczeństwo. Kwestię tę należy rozważać indywidualnie. Powszechnie dostępne zioła są bezpieczne, natomiast w sytuacji, gdy zażywamy jakieś leki, może dochodzić do różnych interakcji między ziołami a lekami. Najtrudniej jest przewidzieć, jak na organizm wpłyną bardzo złożone mieszanki. Jeśli nie mamy pewności, poprośmy lekarza o opinie. Rozsądniejszym wyjściem będzie też wybranie mieszanki składającej się z kilku, na przykład 5 ziół na odchudzanie, niż kupno preparatu liczącego kilkanaście różnych składników.
  • Obietnice producenta. Zrzucenie 10 kg w dwa tygodnie nie tylko brzmi niezdrowo, ale również mało wiarygodnie. Warto mieć realne oczekiwania co do właściwości ziół. Choć mogą być wspaniałym narzędziem do odchudzania, to nadal powodzenie całego procesu w większej mierze będzie zależało od diety i aktywności fizycznej. Pamiętajmy również, że aby zioła rozwinęły swoje działanie, zwykle potrzeba czasu. Kluczem do sukcesu jest regularność w ich przyjmowaniu.

Podsumowanie

Zioła na odchudzanie są dodatkowym wsparciem, które warto uwzględnić, przechodząc na dietę. Korzyści wynikające z ich stosowania można mnożyć, zwłaszcza gdy zdecydujemy się na zakup odpowiednio skomponowanej mieszanki. Regularne picie ziół zarówno przybliży nas do osiągnięcia zamierzonego celu, jak i wspomoże redukcję najczęstszych przeszkód i dolegliwości napotykanych w trakcie odchudzania: uczucia głodu, chęci na słodycze, problemów gastrycznych czy obrzęków. Warto zatem skorzystać z ich mocy!

Bibliografia

1. Seroczyńska M: Ziołowe odchudzanie, Wiadomości Zielarskie, 2002, 44 (02), 7-8
2. Bilski J, Grazul-Bilska A: Poradnik dla walczących z nadwagą, Iskry, Warszawa 1996
3. Bańkowska P., Bryndal I., 2017: „Zioła odchudzające” w walce z otyłością – charakterystyka substancji aktywnych wspomagających odchudzanie oraz badanie ankietowe na temat stosowania preparatów ziołowych, Prace naukowe Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, 494, 9–19
4. Strzelecka H., Kowalski J., 2000, Encyklopedia zielarstwa i ziołolecznictwa, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa
5. Błecha K., Wawer I., 2011, Profilaktyka zdrowotna i fitoterapia. Rola suplementów diety, dietetycznych środków spożywczych specjalnego przeznaczenia medycznego, żywności funkcjonalnej oraz leków roślinnych, Wydawnictwo Bonimed, Żywiec


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów