Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Zioła na sen – ranking ziół i mieszanek ziołowych

Artykuł sponsorowany

2022-07-27 10:47
Młoda kobieta śpi w białej pościeli.

Zioła na sen pomogą przy kłopotach z zasypianiem – a to coraz częściej plaga współczesnych czasów. Gonitwa za sukcesem, stres w pracy i to, że jesteśmy poddani ciągłej ocenie w mediach społecznościowych, a nawet samo narażenie na niebieskie światło smartfonów sprawiają, że coraz więcej osób cierpi na bezsenność. Na szczęście nie musimy od razu sięgać po farmaceutyki. Z pomocą przyjść mogą naturalne metody na sen: melatonina i delikatnie działające zioła na sen. Konkretnie po jakie zioła na sen warto sięgnąć, gdy próbujemy odzyskać zdrowy sen?

Jakie zioła na sen pomogą na kłopoty z zasypianiem i dobry sen?

Zioła na sen należy dopierać pod kątem oddziaływań na układ nerwowy, co pozytywnie wpływa na problemy z bezsennością i zapewnia zdrowy, głęboki, regenerujący sen, bez przebudzeń. Wśród ziół takie właściwości posiadają:

  • Liść melisy lekarskiej – działa korzystnie na układ nerwowy. Koi nerwy i poprawia samopoczucie. Jest pomocny przy bezsenności. Redukuje skutki stresu.
  • Kwiat chmielu zwyczajnego – także działa kojąco na układ nerwowy, ponieważ zmniejsza nadmierną czynność kory mózgowej. Działa uspokajająco i odprężająco. Redukuje rozdrażnienie i niepokój. Ułatwia zasypianie i poprawia ciągłość snu.
  • Korzeń kozłka lekarskiego – znany naszym babciom jako waleriana. Także charakteryzuje się działaniem uspokajającym i nasennym. Zapobiega przebudzaniu się w nocy. Łagodzi objawy nerwicy i stanów lękowych.
  • Liście lipy – doskonale relaksują oraz zmniejszają napięcie wewnątrz mięśniowe, które jest częstą przyczyną kłopotów z zasypianiem. Redukuje napięcie umysłowe, co pozytywnie wpływa na poczucie odprężenia i pomaga się zrelaksować.
  • Kwiat lawendy wąskolistnej – ma silne działanie relaksujące. Poprawia zasypianie oraz jakość snu, co przekłada się na lepsze wypoczywanie w nocy. Zalecana przy trudnej bezsenności. Usuwa niepokój i lęki.
  • Mirt cytrynowy – działa nasennie i uspokajająco, za sprawą wysokiej zawartości olejków eterycznych, o właściwościach odprężających oraz ułatwiających zasypianie. Można go stosować także w formie przyprawy do potraw, zachowuje swoje właściwości.
  • Korzeń witanii ospałej – Zwiększa tolerancję na stres i łagodzi uczucie lęku, dzięki czemu pomaga zasnąć. Wspomaga regenerację w trakcie nocnego odpoczynku. Poprawia samopoczucie.

Ranking — najlepsze zioła na spokojny sen

MIEJSCE WYRÓŻNIONY ZA: OCENA

I
Lorem Vit
Mieszanka ziół na dobry sen

Opakowanie suplementu Lorem Vit Dobry Sen.

Kompozycja ziół na lepszy sen z melisą i walerianą. Zmniejsza niepokój, łagodzi napięcia. Dodatek odprężającej lawendy i chmielu ułatwia samo zasypianie i działa odprężająco. Receptura wspiera relaksację i utrzymuje równowagę emocjonalną oraz korzystne samopoczucie.

Kup Lorem Vit Dobry Sen - na ceneo.pl

Miałam gorący okres w pracy, co negatywnie odbiło się na moich zdolnościach do zasypiania. Problem ustał, gdy zaczęłam przed snem pić napar ziołowy Lorem Vit. Gorąco zachęcam, dobrze smakuje i realnie pomagapisze pani Lidia z Oleśnicy.

Odkąd pamiętam, miałam problemy z zasypianiem, ale nie chcę leków. Dlatego jestem bardzo zadowolona, że trafiłam na zioła na dobry sen Lorem Vit. Świetnie relaksują, uspokajają mnie i znacznie skróciły czas na zaśnięcie i sprawiły, że się już nie wybudzam w nocyzachwala pani Hanna z Sochaczewa.

5/5

II
Herbata ziołowa na dobry sen full spectrum

Opakowanie suplementu Herbata ziołowa na dobry sen full spectrum.

Herbata z lawendą i chmielem. Wydłuża czas trwania fazy nrem, podczas której sen jest głęboki i mocny. Zmniejsza ilość pobudek, wycisza napięcia i emocje, Zwalcza bezsenność szczególnie u kobiet w okresie menopauzy. Wzbogacona o witaminę C z liści malin i hibiskusa.

3/5

III
Zioła Klimuszki na bezsenność

Opakowanie suplementu diety Zioła Klimuszki na bezsenność.

Liść damiana, korzeń catuaba, korzeń żeń szenia syberyjskiego.

3/5

IV
Herbatka na spokojną noc

Opakowanie suplementu diety Na spokojną noc.

Herbatka ziołowa z werbeną cytrynową, melisą i majerankiem. Ułatwia wzięcie głębszego oddechu, co pomaga osiągnąć wyciszenie przed snem. Koi nerwy

2/5

V
​Herbatka na dobranoc

Opakowanie suplementu diety Herbatka na dobranoc.

Naturalna herbata ziołowa zalecana do picia przed snem. Ułatwia zasypianie. Wprowadza w głęboką fazę snu, co ułatwia zrelaksowanie się. Zawiera melisę, chmiel, lawendę i liście malin

2/5

Czy zioła na dobry sen wystarczą, aby pozbyć się bezsenności?

Zioła na sen i poprawiające jakość snu okazują się zdecydowanie pomocne w przypadku trudności z zasypianiem. Jednakże należy pamiętać, że na jakość snu wpływ mają także inne nawyki. Warto pamiętać o umiarkowanej aktywności fizycznej kilka godzin przed snem, która wytwarzając endorfiny, pomaga się odprężyć organizmowi. Pomocne okazują się także techniki relaksacyjne: joga i medytacja. Należy także wietrzyć pomieszczenie przed snem, a na noc zostawić uchylone okno, by zapewnić sobie dopływ świeżego powietrza i stworzyć optymalne warunki. Także, nawet najlepsze suplementy i zioła nie zastąpią zdrowego odżywiania, które zapewnia ciału niezbędne do funkcjonowania układu nerwowego, mikroelementy i witaminy.

justyna masal

Zioła są znane medycynie od stuleci. Kiedyś nie było dla nich alternatywy. Terapie ziołowe są skuteczne, pod warunkiem że pilnujemy, aby zażywać zioła regularnie. Należy jednak pamiętać, że zioła nie zastąpią leczenia, które powinno zawsze przebiegać pod okiem lekarza. Należy go informować o przyjmowaniu ziół, gdyż te nie są obojętne dla gospodarki hormonalnej organizmu oraz mogą wchodzić w interakcje z lekami – Justyna Masal-Ochotny, kosmetolog.

Podsumowanie

Zioła na sen koją nerwy i pomagają się wyciszyć przed snem. Ułatwiają zasypianie, przesypianie całej nocy oraz poprawiają ogólną jakość snu. Dzięki temu budzimy się wypoczęci i pełni energii. Warto polecić je osobom cierpiącym na bezsenność i chroniczne zmęczenie.

FAQ

1. Jak przyjmować zioła na sen?

Zioła zażywamy zgodnie z sugestią lekarza lub na podstawie wskazówek producenta umieszczonych na etykiecie. Zazwyczaj jest to raz lub dwa razy dziennie. Terapia powinna trwać przez około miesiąc, a po tym czasie zaleca się zrobienie jedno- lub dwutygodniowej przerwy.

2. Gdzie kupić zioła na dobry sen?

Zioła należy kupować ze sprawdzonego źródła. Dlatego dobrym wyborem będą apteki i sklepy zielarskie, stacjonarne i internetowe oraz strony internetowe producentów ziół.

3. Czy istnieją przeciwwskazania do przyjmowania ziół na sen?

Tak, każde zioła ma swoje przeciwwskazania. W przypadku mieszanek należy uwzględnić każdy ze składników. Np. popularnej na sen waleriany nie mogą zażywać osoby z chorobą alkoholową, padaczką i chorujące na wątrobę. Melisy osoby z trudnościami z układem oddechowym – itp. Należy skrupulatnie sprawdzić przeciwwskazania, aby sobie nie zaszkodzić.


Bibliografia:

  1. Leokadia Witkowska-Żuk: Rośliny leśne. Warszawa: Multico Oficyna Wydawnicza, 2013
  2. Mateusz Emanuel Senderski: Prawie wszystko o ziołach, poradnik. Podkowa Leśna: Mateusz E. Senderski, 2015, s. 377
  3. Geoffrey Burnie i inni, Botanica : ilustrowana, w alfabetycznym układzie, opisuje ponad 10 000 roślin ogrodowych, Niemcy: Könemann, Tandem Verlag GmbH, 2005
  4. Wartanowicz M., Ziemlański Ś.: Stres antyoksydacyjny oraz mechanizmy obronne. Żywienie Człowieka i Metabolizm, 1999, 1, 67-80
  5. Kazimierczak R., Hallmann E., Kazimierczyk M., Rembiałkowska E.: Zawartość antyoksydantów w ziołach przyprawowych pochodzących z produkcji ekologicznej i konwencjonalnej. Journal of Research and Applications in Agricultural Engineering, 2010, Vol. 55 (3), 164-170
  6. Eliza Lamer-Zarawska i inni, Fitoterapia i leki roślinne, wyd. Wyd. 1, Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2013

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów