Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Badanie wzroku u dzieci - kiedy warto?

Artykuł sponsorowany

2021-06-17 11:17
Dziewczynka podczas badania wzroku i przymiarki okularów korekcyjnych.

Wzrok to podstawowe narzędzie do poznawania otaczającego nas świata. Jest on szczególnie ważny dla naszych maluchów, które przecież wiele rzeczy widzą po raz pierwszy!

Badanie wzroku - kiedy się odbywa?

Zwyczajowo przesiewowe badanie wzroku jest przeprowadzane podczas regularnych bilansów zdrowotnych, to znaczy:

 • po ukończeniu 2. roku życia,
 • po ukończeniu 4. roku życia,
 • po ukończeniu 6. roku życia,
 • w 10., 13., 16. roku życia,
 • oraz pod koniec szkoły ponadgimnazjalnej, tzn. w wieku 18 lat.

Podczas badania lekarz rodzinny lub pediatra ocenia ostrość wzroku dziecka. Jeśli pojawią się jakiekolwiek odchylenia od normy, zostaniemy skierowani na konsultację z okulistą lub do poradni okulistycznej. Jeśli okaże się, że konieczna jest korekcja wzroku, powinniśmy udać się także do optyka.

Dlaczego ważne jest regularne badanie wzroku?

Wzrok to najważniejszy ze zmysłów człowieka. U dzieci i młodzieży jest stanowi głównenarzędzie nie tylko do nauki, ale także do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju psychoruchowego na co dzień. Badania wzroku realizowane podczas bilansu są narzędziem prewencyjnym, czyli umożliwiającym wczesne wykrycie wady i ewentualne skierowanie do specjalisty. Ma to ogromne znaczenie, zwłaszcza w przypadku dzieci i młodzieży, kiedy to organizm jeszcze się rozwija i kształtuje. Wczesna korekcja wad, w tym także wad wzroku, umożliwia zatrzymanie zaburzenia na początkowym etapie.

Jak wskazują dane statystyczne w ostatnich latach obserwuje się znaczący wzrost częstości występowania krótkowzroczności. Trend ten jest szczególnie zauważalny w krajach szeroko rozwiniętych takich jak np. Ameryka Północna czy Azja. W przypadku dzieci często występuje również nadwzroczność. Jeśli nie przyczynia się do zaburzeń widzenia nie wymaga korekcji optycznej. Jeśli nadwzroczność występuje we wczesnym okresie dzieciństwa, zazwyczaj samoczynnie zanika poprzez wzrost gałki ocznej.

Kiedy indywidualnie należy wybrać się do okulisty?

Czy oprócz podstawowych bilansów zdrowotnych powinniśmy badać wzrok swoich dzieci? Okazuje się, że tak! Do wizyty u okulisty i optyka powinny zachęcić nas:

 • przewlekłe bóle głowy,
 • mrużenie oczu podczas patrzenia z dalekiej odległości np. na tablicę z końcowych ławek,
 • łzawienie i ropienie z oczu,
 • wystąpienie zeza,
 • swędzenie, obrzęk lub zaczerwienienie oczu,
 • zbliżanie zabawek czy sprzętów elektronicznych do twarzy.

Sygnałem alarmowym może być także niechęć dziecka do pisania, czytania czy układania puzzli. Wszelkie czynności, które wymagają precyzyjnego widzenia, a są wykonywane przez naszą pociechę z trudem, mogą świadczyć o rozwijającej się wadzie wzroku.

Jak wygląda badanie wzroku?

O tym jak przebiega badanie wzroku decyduje zarówno powód wizyty, jak i wiek pacjenta. W przypadku młodszych pacjentów - dzieci i młodzieży warto wybrać się do polecanego specjalisty. Odpowiednie podejście, obok fachowej wiedzy, to druga ważna cecha okulisty, optometrysty i optyka.

Zazwyczaj badanie zaczyna się od dokładnego wywiadu zdrowotnego. Później następują kolejne badania oceniające wadę wzroku, ciśnienie wewnątrzgałkowe czy pozostałe struktury oka. To ostatnie badanie jest szczególnie ważne przy współwystępującej cukrzycy.  O dokładnym przebiegu i zasadach wspomnianych badań przeczytasz tutaj.

Jeśli okaże się, że u Twojej pociechy konieczna jest korekcja wady wzroku to regularne jego badanie, zgodnie z częstotliwością zaleconą przez lekarza jest szczególnie ważne. Jeśli okaże się, że występująca u dziecka wada refrakcji wymaga korekcji, należy udać się również do optyka. Sprawdzonych i polecanych specjalistów znajdziesz na stronie https://mamwzrokok.pl/.  A kolejnym korkiem będzie przygotowanie odpowiednich szkieł korekcyjnych.

Regularne badania wzroku u dzieci i młodzieży są ważnym narzędziem prewencyjnym – pozwalają na wczesne wykrycie i leczenie wady refrakcji. W zależności od wieku i stanu zdrowia naszej pociechy konieczne mogą być dodatkowe, indywidualnie zlecone badania.

Bibliografia

 1. Z. Owczarek. Stworzenie modelu / wytycznych przesiewowych badań wzroku dla dzieci w wieku przedszkolnym. Optyka 2020; 4:40 - 42.
 2. Ustawa z 12 kwietnia 2019 r. o opiece zdrowotnej nad uczniami (Dz.U. 2019 r. poz. 1078).
 3. P. Kanclerz i wsp. Krótkowzroczność u dzieci w wieku szkolnym - epidemiologia, czynniki ryzyka oraz metody zapobiegania progresji. Forum Medycyny Rodzinnej 2021;15:1:44-52.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów