Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Bariera lipidowa skóry dziecka – jak ją odbudować?

Artykuł sponsorowany

2022-04-06 14:47
Dziecko z łopatką w ręku, gotowe do zabawy w piaskownicy.

Skóra dziecka różni się istotnie od skóry osoby dorosłej. Jest ona znacznie delikatniejsza. Jej bariera lipidowa jest cieńsza, przez co szybko traci wodę w głębszych warstwach i jest bardziej narażona na wysuszenie. W związku z tym trzeba odpowiednio zadbać o jej pielęgnację, która zapewni nawilżenie i wzmocni funkcje ochronne naskórka. O czym należy pamiętać?

Delikatna skóra dziecka

Skóra niemowląt jest wyjątkowo delikatna, łatwo się przesusza i ulega podrażnieniom. W porównaniu ze skórą osoby dorosłej ma mniej kwaśne pH, cieńszy naskórek i produkuje mniejszą ilość melaniny. Mimo intensywnej pracy gruczołów łojowych, bariera wodno-lipidowa u dziecka jest niedojrzała, a przez to bardziej przepuszczalna. Jest podatniejsza na uszkodzenia i łatwiej przenikają przez nią w głąb skóry szkodliwe czynniki zewnętrzne: bakterie, alergeny, zanieczyszczenia, substancje chemiczne, temperatura, promienie słoneczne.

Niewykształcona bariera lipidowa sprawia, że skóra niemowlęcia podatna jest na różnego rodzaju zmiany skórne: pęknięcia naskórka, łuszczenie, zaczerwienienia i choroby o podłożu alergicznym – atopowe zapalenie skóry (AZS), pokrzywkę czy trądzik niemowlęcy. Delikatna skóra dziecka narażona jest na ciągłe podrażnienia, których konsekwencją mogą być: potówki, odparzenia pieluszkowe, prosaki. Właściwa pielęgnacja, wzmacniająca barierę lipidową skóry dziecka, jest więc niezwykle ważna dla zdrowia i dobrego samopoczucia niemowlęcia.

Jak wzmocnić barierę lipidową skóry niemowlęcia?

Bariera lipidowa (płaszcz lipidowy, bariera ochronna naskórka) jest niezbędna do życia każdemu człowiekowi. Zbudowana jest z wody oraz lipidów, których proporcje i skład zmieniają się wraz z wiekiem. Odpowiada m.in. za:

  • nawilżenie i elastyczność skóry,
  • utrzymanie wody w organizmie,
  • procesy wchłaniania i przenikania substancji odżywczych do wnętrza skóry,
  • ochronę skóry przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi,
  • ogólną kondycję skóry.

Bariera lipidowa skóry dziecka kształtuje się w ciągu pierwszych trzech lat życia. Skóra musi sama stworzyć mechanizmy obronne. Do tego czasu jest szczególnie podatna na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Skórze dziecka szkodzą: zbyt wysoka temperatura otoczenia, brak ochrony przed słońcem, centralne ogrzewanie, klimatyzacja, za ciepłe i za ciasne ubrania, zbyt częste lub zbyt ciepłe kąpiele, nieodpowiednio dobrane kosmetyki. Zanim skóra zacznie radzić sobie sama z czynnikami zewnętrznymi, trzeba ją wspomagać, zapewniając odpowiednią pielęgnację i ochronę.

Do mycia dziecka używaj kosmetyków dobranych do jego wieku i kondycji skóry. Woda podczas kąpieli nie może być za gorąca, a dziecko nie powinno spędzać w niej więcej niż 15 minut. Zbyt długie przebywanie w wodzie może przyczynić się do osłabienia bariery lipidowej i przesuszenia skóry dziecka. Po kąpieli należy od razu nawilżyć skórę niemowlęcia przy pomocy emulsji, oliwki lub odpowiedniego kremu. Latem przed każdym wyjściem z domu pamiętaj o aplikacji kremu z filtrem UV. Zimą używaj kremów ochronnych, aby uchronić delikatną warstwę lipidową skóry dziecka przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.

Jak wybierać kosmetyki do pielęgnacji skóry dziecka?

Aby preparaty do codziennej higieny i pielęgnacji skóry dziecka wzmacniały barierę lipidową, powinny przede wszystkim:

  • natłuszczać,
  • nawilżać,
  • zgadzać się z pH powierzchni skóry dziecka,
  • ograniczać utratę wody przez naskórek,
  • łagodzić podrażnienia,
  • być przeznaczone dla najmłodszych dzieci.

Wybierając preparaty do pielęgnacji skóry dziecka, zwróć uwagę na ich skład. Poświęć kilka minut na dokładne przeczytanie etykiety. Produkty te powinny zawierać składniki niedrażniące i hipoalergiczne. Odłóż te, które zawierają barwniki i substancje zapachowe.

Łagodnymi produktami, polecanymi do pielęgnacji niemowląt i noworodków od pierwszych dni życia są kosmetyki z linii Atoperal Baby Plus, które pielęgnują i wspomagają mechanizmy obronne skóry dziecka. Skład tych produktów opiera się na naturalnych olejach, składnikach nawilżających i ochronnych. Odpowiadają również na potrzeby delikatnej skóry atopowej.

OTC/10238/02/22


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów