- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Co zrobić, aby pobudzić laktację?
Artykuł sponsorowany
Pierwsze tygodnie życia dziecka są trudne dla rodziców. Stres związany z pojawieniem się nowego członka rodziny, może im towarzyszyć niemalże na każdej płaszczyźnie. Myśli zarówno mamy, jak i taty, krążą jedynie wokół noworodka. 'Czy nie jest mu za ciepło?', 'czy nie śpi za mało?', aż wreszcie 'czy wystarczająco się najada?'. Płacz dziecka jest rzeczą naturalną, nie zawsze musi oznaczać zaburzenia jego zachowania. Najważniejsza jest obserwacja i dostosowanie do potrzeb maleństwa. Szczególnie ważny aspekt stanowi karmienie piersią, które bardzo często spędza sen z powiek zwłaszcza młodym mamom. Brak regularnego przybierania dziecka na wadze, może bowiem oznaczać, że należy zwrócić uwagę na produkcję mleka. Bardzo często okazuje się, że konieczne jest pobudzenie laktacji, aby zapewnić dziecku prawidłowy rozwój. Co zrobić, aby pobudzić laktację?
Na czym polega laktacja?
Proces karmienia piersią u każdej kobiety może przebiegać inaczej. W produkcję pokarmu zaangażowana jest zarówno mama, jak i jej dziecko. Pobudzenie laktacji opiera się na zasadzie "popytu i podaży", co oznacza że każdy prawidłowy przepływ mleka i opróżnienie piersi, wzmaga jego dalszą produkcję. Kryzys laktacyjny pojawia się w momencie, gdy proces laktacji zostaje zaburzony np. przez podawanie niemowlęciu zastępczych mieszanek mlecznych. Wspomagająco działa także sam odruch ssania dziecka. Regularne odciąganie pokarmu przez maleństwo, przyczynia się do dalszej produkcji mleka.
Co zrobić, aby pobudzić laktację?
Bardzo częstym problemem kobiet karmiących piersią są zaburzenia medyczne, powodujące słabą laktację. Należą do nich np. znacząca utrata krwi podczas porodu, choroby takie jak cukrzyca bądź zespół policystycznych jajników (PCOS), a także różnego rodzaju anomalie związane z niedorozwojem piersi. W takich sytuacjach niezbędna jest konsultacja z doradcą laktacyjnym. Zazwyczaj jednak przyczyny mają pochodzenie czysto naturalne m.in. nieprawidłowe przystawianie dziecka do piersi lub niedostateczna stymulacja piersi. A zatem co zrobić, aby pobudzić laktację? Rozwiązaniem jest częste przystawianie dziecka do piersi. Warto karmić maleństwo "na żądanie". Im częściej, tym bardziej stymuluje się proces produkcji mleka. Warto również zadbać o spokój. Niewystarczająca laktacja może być konsekwencją stresu. Nerwy skutecznie blokują wydzielanie hormonu odpowiedzialnego za wspomaganie laktacji.
Jak pobudzić laktację laktatorem?
Laktację można również pobudzić za pomocą laktatora. Urządzenie sprawdza się nie tylko, gdy kobieta produkuje nadmierne ilości pokarmu. Nowoczesne laktatory świetnie imitują odruch ssania dziecka, co sprzyja stymulacji brodawek. Odciągnięcie pokarmu odbywa się za pomocą specjalnej nasadki dopasowanej do piersi. Laktatory występują w wersji elektrycznej oraz ręcznej. Zarówno jeden, jak i drugi wariant, pozwala na wygodne odciągnięcie mleka w dowolnym momencie.
Karmienie piersią jest kluczowym elementem prawidłowego rozwoju dziecka. Dlatego też warto zadbać o produkcję odpowiedniej ilości mleka i dostarczenie jej maleństwu. Jakiekolwiek zaburzenia związane z laktacją dobrze jest skonsultować ze specjalistą, który udzieli wskazówek rozwiązujących problem, a także doradzi, na który laktator warto się zdecydować.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.