Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Czy powinniśmy przejmować się chrapaniem?

Artykuł sponsorowany

2020-12-15 11:16
chrapanie

Chrapanie stało się na tyle powszechne, że przestaliśmy w ogóle przywiązywać do niego uwagę. Praktycznie każdemu z nas raz na jakiś czas zdarza się chrapać - jest to jednak związane głównie z wypiciem piwa lub wina przed snem bądź zwykłym przeziębieniem. Tego rodzaju chrapaniem nie musimy się aż tak przejmować. Jeżeli jednak problem ten dręczy nas przez dłuższy okres czasu – warto zastanowić się nad tym, co konkretnie może tutaj być przyczyną i jak ją wyeliminować.

Pierwszym, co możemy wziąć pod uwagę jest nadwaga. Jeżeli obecnie nasza waga nie jest prawidłowa to być może właśnie nadmiar tłuszczu na szyi powoduje, iż nie jesteśmy w stanie oddychać i ciągle się wybudzamy. W takim momencie najlepszym rozwiązaniem jest przejście na dietę, która jednocześnie spowoduje, że będziemy lepiej się czuć i zminimalizujemy ryzyko rozwoju wielu dolegliwości zdrowotnych w późniejszych latach życia.

Co jeszcze może być przyczyną?

Najczęściej chrapanie dopada osoby, które mają krzywą przegrodę w nosie. Tutaj zalecane jest wykonanie operacji, która koryguje ten problem – taka metoda jest najskuteczniejsza. Jeżeli wiemy jednak, że ten problem nas nie dotyczy – trzeba szukać dalej. Być może cierpimy na alergię, która nieleczona może powodować trudności z oddychaniem wynikające z niedrożnych dróg oddechowych. Po zastosowaniu leków zwróćmy uwagę na to, czy problem zniknął. Postarajmy się także pozbyć z naszego otoczenia szkodzących nam alergenów.
 
Co ciekawe, przyczyna może być także bardzo prozaiczna - być może śpimy na niewygodnej poduszce i jej kształt powoduje, że trudno nam się oddycha. Taka sytuacja jest najbardziej pożądana, ponieważ szybka zmiana wyposażenia sypialni gwarantuje nam rozwiązanie problemu. 

Potencjalne konsekwencje

Chrapanie może być najbardziej niebezpieczne dla zawodowych kierowców, którzy przez cały czas muszą być skupieni na drodze i nie mogą pozwolić sobie na jakiekolwiek rozkojarzenia. Chrapanie uniemożliwia nam przespanie całej nocy i później jesteśmy zmęczeni w ciągu dnia. Jeżeli jedziemy samochodem to istnieje ryzyko, że zaśniemy za kierownicą i w ten sposób spowodujemy wypadek drogowy.
 
Czasami z chrapaniem wiąże się także bezdech nocny, a tutaj szczególnie narażone jest na przykład nasze serce i mózg – niedotlenienie na przestrzeni lat może zwiększyć ryzyko udaru mózgu i niewydolności serca. Jeżeli nic z tym nie zrobimy to musimy spodziewać się także rozdrażnienia, bólu głowy i potencjalnej depresji. Brak snu może być tak samo niebezpieczny dla zdrowia, jak niektóre używki.

 


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów