Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Czy Twoje niemowlę waży prawidłowo? Sprawdź!

Artykuł sponsorowany

2021-02-24 14:03
Czy Twoje niemowlę waży prawidłowo?

Z pewnością każdy rodzic wie, czym są siatki centylowe. Ich rolę podkreślają przedstawiciele środowisk medycznych, w tym pediatrzy i położne. Siatki centylowe służą do oceny rozwoju dziecka – pierwszy pomiar masy i długości ciała, oraz obwodu główki Twojego maluszka zostanie odnotowany na specjalnych wykresach tuż jego narodzinach. Wyjaśniamy, jak dokonywać pomiarów w domowych warunkach i prawidłowo przenosić je na siatki centylowe.

Siatka centylowa – czym jest i do czego służy?

Siatka centylowa to ważne narzędzie diagnostyczne pozwalające ocenić, czy wzrost i masa ciała dziecka mieszczą się w normach właściwych dla jego wieku. Składa się z dwóch osi – pozioma określa wiek, natomiast pionowa przedstawia parametry ciała,  masę ciała czy wzrost. W przypadku niemowląt stosuje się także siatki centylowe, na których zaznacza się pomiary obwodu główki maluszka.

Siatki centylowe umieszczone są w książeczce zdrowia dziecka. Regularne ważenie i mierzenie pociechy oraz zapisywanie wartości na siatkach centylowych umożliwia porównywanie wyników z poszczególnych miesięcy życia malucha, oraz ocenę, czy rozwija się harmonijnie i prawidłowo. Postępy w rozwoju powinny być dokładnie analizowane przez rodziców, a wszelkie wątpliwości konsultowane ze specjalistą. Na podstawie sporządzonych wykresów lekarz pediatra jest w stanie wykryć ewentualne odstępstwa, mogące świadczyć o nieprawidłowościach w rozwoju i wdrożyć odpowiednie działania.

Rodzaje siatek centylowych

Tempo rozwoju chłopców i dziewczynek różni się, dlatego opracowano oddzielne siatki centylowe dla każdej płci. Stworzono również osobne tabele dla wcześniaków, a także dla maluchów z różnymi chorobami genetycznymi, np. z zespołem Downa. Warto mieć świadomość, że siatki centylowe są zróżnicowane ze względu na kraj – parametry (takie jak masa ciała czy wzrost) są oceniane na tle populacji dzieci z danego państwa. Jeżeli więc korzystasz z siatek centylowych znalezionych w Internecie, zwróć uwagę, czy dotyczą polskich maluchów[1]. Ze względu na to, że tempo wzrostu dzieci zmienia się, siatki są co jakiś czas aktualizowane – przed skorzystaniem z tabel upewnij się, że odpowiadają aktualnym wytycznym[2].

Jak korzystać z siatek centylowych?

Korzystanie z siatek centylowych z początku może wydawać się skomplikowane, jednak z pewnością szybko opanujesz tę sztukę. Kluczem do sukcesu jest zmierzenie i zważenie dziecka, a następnie prawidłowe przeniesienie wartości na siatkę.

Jeżeli chcesz zważyć niemowlę w domu, możesz wykorzystać zwykłą wagę łazienkową. Najpierw stań na niej samodzielnie, a następnie z dzieckiem – otrzymana różnica określi masę ciała malucha. Ta metoda może być jednak mało precyzyjna. O wiele lepszym rozwiązaniem jest zakup lub wypożyczenie specjalnej elektronicznej wagi dla niemowląt. Bardzo ważne jest także ważenie dziecka o takiej samej porze i przy pomocy tego samego urządzenia – w innym przypadku wyniki mogą być niewiarygodne.

Pomiar długości ciała Twojej pociechy podziel na cztery etapy:

  • zmierz długość ciała od czubka głowy do bioder,
  • zmierz odległość od bioder do kolan,
  • zmierz odległość od kolan do stóp,
  • zsumuj powyższe wyniki[3].

Po zważeniu i zmierzeniu dziecka wybierz siatkę centylową odpowiednią do jego płci, a następnie na osi poziomej zaznacz wiek, a na pionowej badaną cechę, np. masę ciała, wskaźnik masy ciała (BMI), wzrost lub obwód główki. Po naniesieniu danych poprowadź linie – punkt ich przecięcia określi pozycję centylową.

Siatka centylowa – wartości i normy

Masa ciała Twojego dziecka utrzymuje się na 75. centylu? Oznacza to, że 75% dzieci w tym wieku i tej samej płci waży tyle samo lub mniej, a 25% waży tyle samo lub więcej[4].

Jakie wartości powinny zwrócić Twoją uwagę? Za szeroką normę uznaje się centyle między 3. a. 97. Jeśli Twoja pociecha znajdzie się poniżej lub powyżej normy, należy zasięgnąć opinii lekarskiej. O zaburzeniach rozwoju dziecka mogą świadczyć także wartości między 3. a 10. centylem i między 90. a 97. centylem – w tej sytuacji również warto skonsultować się z pediatrą[5].  

Alarmujące są sytuacje, w których wartości masy ciała lub wzrostu drastycznie rosną, lub spadają – ich nagły spadek powinien być jak najszybciej omówiony ze specjalistą.

Pamiętaj, że wpływ na omawiane wartości mogą mieć różnorodne czynniki, np. genetyczne. Każde niemowlę rozwija się w swoim tempie, dlatego tak ważne są regularne wizyty u specjalisty i analiza pomiarów naniesionych na siatkę centylową.

[1] https://nce[dot].pl/dzieci-i-mlodziez/dzieci-0-3/siatki-centylowe--czyli-ocena-rozwoju-fizycznego-i-stanu-odzywienia-dziecka
[2] https://www.bebiklub[dot]pl/rozwoj-dziecka/zdrowie-dziecka/siatki-centylowe-bez-tajemnic-dowiedz-sie-jak-je-odczytywac
[3] https://www.bebiklub[dot]pl/rola-brzuszka/karmie-piersia/jak-czytac-siatki-centylowe
[4] https://www.bebiklub[dot]pl/rozwoj-dziecka/zdrowie-dziecka/siatki-centylowe-bez-tajemnic-dowiedz-sie-jak-je-odczytywac
[5] https://www.bebiklub[dot]pl/rola-brzuszka/karmie-piersia/jak-czytac-siatki-centylowe


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów