Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Czy warto wykonać laserową korekcję wzroku? Opinie lekarzy i pacjentów

Artykuł sponsorowany

2023-01-04 14:41
Kobieta podczas konsultacji okulistycznej.

Laserowa korekcja wzroku to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów na świecie. Jego popularność przekłada się na liczne badania, publikacje i rozwój tej dziedziny okulistyki. Sprawdźmy, czy laserowe operacje wzroku uważane są za bezpieczne i jakie opinie na ich temat mają lekarze i pacjenci.

Krótkowzroczność – „choroba” cywilizacyjna XXI wieku

Zgodnie z raportem WHO, aż 2,2 miliarda ludzi na świecie ma problemy ze wzrokiem. Do najczęstszych zaburzeń należą m.in. krótkowzroczność i nadwzroczność. Szacuje się, że do 2050 r. miopia (inne określenie krótkowzroczności) dotknie niemal połowę ludzi na świecie. Z tego powodu często określana jest chorobą cywilizacyjną XXI wieku, mimo iż z medycznego punktu widzenia nie jest chorobą, ale wadą.

Jej przyczyny mogą być dziedziczne lub wynikać ze starzenia się organizmu. Wpływ na pojawienie się krótkowzroczności ma też długotrwałe patrzenie w ekrany, wielogodzinna praca wzroku np. podczas czytania albo pisania, coraz mniej czasu spędzanego na świeżym powietrzu czy niedobory witamin. Istotna jest też profilaktyka. Regularne badania wzroku pozwalają zahamować rozwój wady na wczesnym etapie. Trzeba jednak mieć na uwadze, że okulary czy soczewki kontaktowe nie wyleczą już istniejącej wady. Skorygować ją może natomiast laserowa operacja wzroku. Dotyczy to zarówno krótkowzroczności, jak i nadwzroczności, astygmatyzmu, starczowzroczności czy usuwania zaćmy.

Opinie lekarzy o laserowej korekcji wzroku

Laserowe operacje oczu przeprowadzane są od kilkudziesięciu lat. Po takim czasie udało się wypracować metody w pełni bezpieczne, które w większości przypadków pozwalają całkowicie usunąć wadę wzroku. Przyjrzyjmy się opiniom na temat laserowej korekcji wzroku wśród lekarzy. Dr hab. n. med. Magdalena Pilas-Pomykalska z Kliniki Okulistycznej Optegra na łamach “Przeglądu okulistycznego” pisze: “Obecnie laserowa korekcja wzroku (LKW) to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów na świecie. Szacuje się, że 70-90% zgłaszających się pacjentów kwalifikuje się do LKW, a ok. 95% operowanych jest zadowolonych z rezultatów”. Do głównych zalet zabiegów laserowych lekarka zalicza m.in. wysoką efektywność, bezpieczeństwo oraz minimalną uciążliwość dla pacjenta.

“Zabieg wykonuje się na obojgu oczach naraz, w znieczuleniu miejscowym kroplowym. Pacjent w czasie zabiegu nie odczuwa żadnych dolegliwości bólowych. Pobyt na sali operacyjnej, w zależności od metody, trwa od 10 do 30 minut. Czas ekspozycji lasera na jedno oko wynosi od kilkunastu do dwudziestu kilku sekund. Pacjent nie musi się specjalnie przygotowywać do zabiegu” opisuje dr Pilas-Pomykalska.

W klinikach Optegra zabiegi laserowej korekcji wzroku wykonywane są od ponad 20 lat. W rozwoju medycyny to bardzo długi czas, w którym nie tylko diametralnie zmienia się stan wiedzy, ale też dochodzi do niejednego przełomu sprzętowego. Zwraca na to uwagę dr n. med. Barbara Czarnota-Nowakowska, specjalista okulistyki Optegra Poznań: „My nie jesteśmy rzeźbiarzami, za precyzję tego zabiegu odpowiadają nasze lasery. Co prawda oceniamy topografię rogówki, ale dopiero w połączeniu z zaawansowaną technologią jesteśmy precyzyjni na miarę XXI wieku”.

W klinikach Optegra wykorzystywany jest m.in. laser femtosekundowy. Specjaliści określają go mianem najbardziej precyzyjnego narzędzia tnącego, które umożliwia rozwarstwienie tkanki na ściśle zaplanowanej głębokości. Przy jego pomocy dzielenia włosa na czworo nabiera bardzo dosłownego znaczenia.

Jakie są opinie pacjentów o laserowej korekcji wzroku?

Więcej niż 9 na 10 osób poddających się laserowej korekcji wzroku jest zadowolonych z efektów. Najczęściej wymieniane zalety zabiegu to: stała poprawa widzenia bez konieczności noszenia okularów lub soczewek kontaktowych, poprawa komfortu życia czy możliwość uprawiania sportów. Na forach internetowych pacjenci często opisują też, że zabieg pomógł im w życiu zawodowym (m.in. kierowcom czy policjantom, których duża wada wzroku dyskwalifikowała z pracy).

Opiniami o laserowej korekcji wzroku w klinikach Optegra dzielą się też gwiazdy i celebryci z pierwszych stron gazet. Jest wśród nich reżyser filmowy Paweł Pawlikowski, którego operację wykonywał dr n. med. Marcin Smorawski w klinice w Warszawie. “Zabieg trwał bardzo krótko i był całkowicie bezbolesny. Dochodzenie do dobrego wzroku w moim przypadku trwało parę tygodni. To, że nie muszę już nosić okularów ulepszyło mi życie i przede wszystkim pracę. Nie muszę już wiecznie ich szukać, czyścić, odparowywać. Mam nowy komfort życia; na co dzień i na planie filmowym” opisuje wielokrotny laureat Oscara.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów