- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Czy znasz ten sposób na walkę ze stożkiem rogówki?
Artykuł sponsorowany
Pogarszająca się ostrość wzroku przypominająca krótkowzroczność lub astygmatyzm, rozmyty obraz, nadwrażliwość na światło, czy też zaczerwienione i piekące oczy, które co chwilę zdarza Ci się pocierać – to tylko niektóre z najczęstszych objawów stożka rogówki. Czy wiesz, że istnieje nowoczesny sposób na podjęcie walki z tym schorzeniem? Przedstawiamy metodę Cross Linking.
Czym jest stożek rogówki?
Rogówka to niezwykle ciekawa struktura. Stanowi zewnętrzną część gałki ocznej i ma kilka istotnych cech. Jest:
- przezroczysta (przezierna) – dzięki czemu nie stanowi przeszkody dla wpadających do oka wiązek światła;
- gładka – co utrudnia wnikanie patogenów i pozwala kierować światło na dalej położone elementy oka;
- lekko wypukła – co umożliwia załamywanie światła pod odpowiednim kątem. Tym samym rogówka odpowiada aż za 60% mocy optycznej oka.
Stożek rogówki to schorzenie, w przebiegu którego rogówka ulega nadmiernemu ścieńczeniu i uwypukleniu. Na skutek tych zmian wybrzusza się i przyjmuje kształt zbliżony do stożkowatego. Niestety, nie pozostaje to bez wpływu na jej funkcjonowanie – w takiej sytuacji pogarsza się ostrość widzenia, oczy stają się bolesne, szybciej się męczą i częściej bywają zaczerwienione. Do innych objawów stożka możemy zaliczyć także nadwrażliwość na światło, czy też wrażenie występowania „halo” (aureoli) wokół jego źródeł.
Przyczyny powstawania stożka rogówki
Jak dochodzi do rozwoju tej choroby? Przecież nie pojawia się ona „sama z siebie”! Jej dokładna etiologia nie jest znana, ale udało się wyróżnić całkiem sporą grupę czynników, które zwiększają ryzyko wystąpienia stożka rogówki. Zaliczamy do nich m.in.:
- obecność stożka u bliskich krewnych;
- tarcie oczu;
- niektóre choroby genetyczne, np. zespół Ehlersa-Danlosa, zespół Downa, zespół Marfana, wrodzona łamliwość kości;
- wrodzona dysplazja stawów;
- retinopatia wcześniacza;
- alergie, choroby związane z atopią;
- niektóre schorzenia wzroku, np. zapalenia w obrębie rogówki i spojówki, a także zwyrodnienie barwnikowe siatkówki;
- ekspozycja na promieniowanie UV (np. niestosowanie okularów z odpowiednim filtrem w słoneczne dni, częste wizyty w solarium);
- zbyt długie lub niehigieniczne korzystanie z soczewek kontaktowych;
- opadanie powieki.
Wiele osób może być zdziwionych kwestią jednego z wymienionych czynników - tarcia oczu. To jednak nie pomyłka – ten często nieświadomy gest rzeczywiście zwiększa ryzyko występowania stożka i dlatego warto postarać się go oduczyć. W rozwiniętej już chorobie potrzeba pocierania oka może być jednym z objawów stożka. Więcej o przyczynach tego schorzenia przeczytasz na stronie https://crosslinking.pl/.
Cross Linking – nowoczesny sposób na stożek
Metodą najbardziej polecaną pacjentom ze stożkiem rogówki jest Cross Linking. To krótki, trwający ok. 35 minut zabieg, podczas którego pobudza się wytwarzanie wiązań krzyżowych (z ang. cross linking) przez kolagen znajdujący się w rogówce. W ten sposób zwiększana jest wytrzymałość tkanki.
W trakcie zabiegu rogówkę najpierw nasącza się roztworem witaminy B2 (ryboflawiny), która działa jak fotouczulacz. Drugi etap to naświetlanie specjalnie dobranym światłem, które pobudza tworzenie się wiązań. Obecnie zabieg Cross Linking pozwala nie tylko na hamowanie postępów stożka, ale również daje szansę na częściowe cofnięcie się zmian wywołanych tym schorzeniem!
Cross Linking to metoda skuteczna, w pełni bezpieczna i – dzięki miejscowemu znieczuleniu – również całkowicie bezbolesna. Zabieg można wykonać ambulatoryjnie, bez konieczności dłuższego pozostawania w klinice.
Inne metody walki ze stożkiem rogówki
Cross Linking jest tzw. „złotym standardem” w leczeniu stożka rogówki. Oznacza to, że właśnie tę metodę wybiera się jako pierwszą w zdecydowanej większości przypadków. A jakie są inne sposoby walki z tym schorzeniem?
- Zabieg Topoguided – poprawiający kształt rogówki przez laserowe wyrównanie jej powierzchni. Obecnie rzadko stosowany.
- Wszczepienie pierścieni Intacs – wprowadzenie do rogówki bioprzyjaznych pierścieni, których zadaniem jest spłaszczenie stożka i stabilizacja kształtu rogówki.
- Zastosowanie specjalnych soczewek – hybrydowe i miniskleralne soczewki pozwalają na poprawę widzenia u pacjentów ze stożkiem rogówki. Mogą być ciekawą opcją dla osób dopiero planujących skorzystanie z Cross Linking, a także dla tych, którzy z powodu zbyt zaawansowanego stożka nie mogą poddać się takiemu zabiegowi.
Gdzie najlepiej wykonać Cross Linking?
Cross Linking z roku na rok zyskuje na popularności. Dziś taki zabieg można wykonać już w wielu miejscach w naszym kraju. Wybierając klinikę, warto postawić na doświadczenie, kompleksowe podejście do pacjenta i opiekę najlepszych fachowców. Jednym z miejsc spełniających wszystkie wymienione kryteria jest Specjalistyczne Centrum Korekcji Wzroku – Vidium Medica, które ma swoje oddziały w Warszawie i Krakowie. Oprócz Cross Linking, można tu m.in. skorzystać z zabiegu usuwania zaćmy, pozbyć się wad wzroku za pomocą nowoczesnej laserowej korekcji oraz podjąć leczenie wielu innych schorzeń okulistycznych.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.