Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Czym są badania kliniczne?

Artykuł sponsorowany

2021-06-29 12:38
Laborant w okularach ochronnych i rękawiczkach, wykonuje swoją pracę.

Postęp medycyny jest ogromny. Coraz więcej wiemy o konkretnych chorobach i ich przebiegu, stale opracowywane są nowe kuracje, rodzaje leków czy urządzenia mające na celu wykrywanie bądź wspomaganie leczenia pewnych chorób. Jak określić czy dane rozwiązanie jest skuteczne, lepsze niż dotychczasowe metody i czy warto wprowadzać je na szerszą skalę? Niezbędne będzie przeprowadzenie badań klinicznych.

Czym są badania kliniczne i jakie są ich rodzaje?

Mianem badań klinicznych określamy naukowe badania medyczne, w których biorą udział ochotnicy chorzy, jak i zdrowi. Celem takich badań, w zależności od ich rodzaju jest sprawdzenie, czy kuracja/urządzenie są bezpieczne oraz ocenienie na ile są skuteczne, lub obserwacja rozwoju choroby na przestrzeni czasu. Takie badania realizowane przez centra badań klinicznych (jednym z nich jest ośrodek badań klinicznych w Krakowie).

Dla niektórych kwestia "badań na ludziach" może brzmieć podejrzanie, lecz jest to jedyny, wiarygodny sposób na ocenę oddziaływania leku/terapii na pacjentów i oceny skutków ubocznych i ewentualnego ryzyka.

Wyróżniamy badania interwencyjne lub obserwacyjne. Metoda obserwacyjna dostarcza informacji na temat konkretnych chorób, w tym ich przebiegu na przestrzeni czasu. Z kolei badania interwencyjne polegają na wypróbowaniu przez uczestnika danej kuracji i właśnie na tym rodzaju badań skupimy się w tym artykule.

Pracownicy medyczni w trakcie pracy.

Dobra Praktyka Kliniczna i Komisja Bioetyczna

Najważniejsze jest dobro pacjenta i jego bezpieczeństwo co jest główną zasadą Dobrej Praktyki Klinicznej (DPK lub GCP od Good Clinical Practice), według której prowadzone są badania.

Mówi ona również, że wszelkie badania powinny być zgodne z prawem i przepisami ICH-GCP, musi je charakteryzować istotny cel oraz ścisłe przestrzeganie protokołu zatwierdzonego przez Komisję Bioetyczną. Personel winien być wykwalifikowany, a zastosowany lek powinien posiadać certyfikat GMP (Good Manufacturing Practice, czyli Dobra Praktyka Produkcyjna) świadczący o spełnieniu najwyższych standardów na etapie produkcji, przechowywania i jego transportowania.

Uzasadnienie badania oraz jego protokół podlegają ocenie i zatwierdzeniu przez Komisję Bioetyczną. W ocenie bierze się pod uwagę m.in. takie czynniki jak jakość ośrodka (przykładowo ośrodek badań klinicznych w Krakowie ma bardzo dobre opinie), poprawność protokołu, zasady rekrutacji pacjentów wysokość wynagrodzeń dla badacza i ośrodka i inne.

Fazy badań klinicznych

Wyróżnia się 4 fazy badań. Faza I to ocena bezpieczeństwa stosowanej substancji. Kolejna faza to określenie skuteczności oraz bezpieczeństwa leku. Faza III to ostateczne potwierdzenie skuteczności danej substancji dla danej choroby. Ostatnia faza dotyczy leków już zarejestrowanych i wprowadzonych do obrotu (weryfikacja wyników i opracowywanie nowych wskazań).

W Polsce istnieje mnóstwo ośrodków badań i wciąż powstają kolejne. Specjalizują się one w różnych obszarach terapeutycznych, np. ośrodek badań klinicznych w Krakowie w 2021 r. skupia się głównie na badaniach z zakresu kardiologii i alergologii.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów