Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Czym się różni okulista i optyk od optometrysty?

Artykuł sponsorowany

2020-12-23 15:19
bez okularów 1

Do jakiego specjalisty należy się udać, by dobrać odpowiednie szkła kontaktowe? Osoby, które od lat noszą okulary, są przyzwyczajone do regularnych wizyt u okulisty w celu kontrolowania wady wzroku, jednak coraz więcej sklepów optycznych oferuje konsultacje z optometrystą. Z kolei by dobrać odpowiednie oprawki do okularów o pomoc prosimy optyka. Jaka jest specyfika tych zawodów?

Kim jest okulista?

Okulista jest lekarzem specjalistą. Oznacza to, że do jego zakresu działań należy diagnozowanie chorób oczu i prowadzenie ich leczenia. Okulista jest odpowiedzialny za pełnowymiarową opiekę nad narządem wzroku i ma uprawnienia do wystawiania recept czy przeprowadzania zabiegów chirurgicznych na oku. Pomoże także z doborem odpowiednich okularów i soczewek kontaktowych, badając narząd wzroku pod kątem wady wzroku. W jakiej sytuacji warto wybrać się do okulisty? W przypadku różnorodnych dolegliwości związanych z narządem wzroku – od zauważenia nadmiernej wydzieliny w kącikach oka, przez ból oczodołów czy pogarszającą się ostrość widzenia, aż do bólu głowy – żadnych objawów nie należy bagatelizować. Okulista w razie potrzeby skieruje pacjenta na rehabilitację oczu lub operację, poprowadzi leczenie chorób oka lub zaleci udanie się do innego specjalisty, np. neurologa. Do okulisty-lekarza medycyny pracy chodzi się także na okresowe badania zawodowe. Warto mieć na uwadze fakt, że okulista jest skupiony na zdrowiu oka.

Kim jest optyk?

Optyk zajmuje się głównie wykonywaniem okularów na zamówienie oraz naprawą uszkodzonych sprzętów optycznych, w tym okularów czy oprawek. Do optyka można się także zgłosić by zrealizować receptę wystawioną przez okulistę, by wymienić szkła w okularach lub dokonać ich konserwacji. Osoby pracujące w tym zawodzie mają do czynienia w dużej mierze ze sprzętem optycznym, jednak coraz większa liczba optyków zdobywa uprawnienia optometrysty.

Kim jest optometrysta?

bez okularów 2

 

Optometrysta jest specjalistą w zakresie badania narządu wzroku i jest odpowiedzialny za m.in. pomoc w doborze najlepszych soczewek kontaktowych lub okularów korekcyjnych. Jest również uprawniony do diagnozowania i leczenia części wad wzroku, takich jak krótkowzroczność, długowzroczność i astygmatyzm oraz diagnozowania chorób oczu (m.in. zaćmy, jaskry czy zapalenia spojówek) i kierowania chorego do lekarza okulisty. Co więcej, optometrysta podczas wizyty mającej na celu dobrania odpowiednich soczewek kontaktowych, wykonuje z pacjentem szereg badań i ćwiczeń służących określenia funkcji wzroku: pola widzenia, ruchu gałki ocznej, ostrości wzroku czy swobody widzenia. Optometrysta udzieli także szczegółowych wskazówek w zakresie prawidłowego użytkowania soczewek kontaktowych i dbania o ich higienę, nauczy różnych sposobów na zakładanie i zdejmowanie soczewek oraz udzieli wskazówek na temat ćwiczeń gałki ocznej, co jest istotnym tematem zwłaszcza dla osób, które spędzają wiele godzin dziennie przed ekranem komputera lub telefonu. Co więcej, optometrysta bardzo często przeszkolony jest także w zakresie działań optyka, więc można się do niego udać w celu dobrania i dopasowania oprawek okularów lub sprawdzenia sprzętu optycznego. Warto wiedzieć, że tytuł optometrysty uzyskuje się po ukończeniu wyższych studiów kierunkowych (magisterskich bądź podyplomowych), a żadne certyfikaty nie upoważniają do wykonywania tego zawodu.

Artykuł powstał we współpracy z optometrystą Moniką Kyciak, ze sklepu z soczewkami kontaktowymi Bezokularow.pl S.A.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów