Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Diagnostyka piersi – mammografia MR

Artykuł sponsorowany

2020-06-24 15:08
Rezonans magnetyczny piersi

Nowotwory piersi stanowią ponad 20% wszystkich chorób nowotworowych wśród kobiet. Rocznie diagnozę usłyszy co najmniej 18. tysięcy pacjentek, a aż 6 tysięcy umrze. Te statystyki obrazują tragedię tysięcy kobiet i ich rodzin, choć wielkiej części z nich można było zapobiec. Diagnostyka piersi to temat w dalszym ciągu zaniedbywany w naszym kraju - wiele pacjentek bagatelizuje kwestię badań przesiewowych, a przecież wykrycie zmiany nowotworowej we wczesnym stadium znacznie polepsza rokowania. Jednym z najlepszych narzędzi diagnostycznych, służących do oceny tkanek budujących piersi, jest mammografia MR.

Mammografia metodą rezonansu magnetycznego – na czym polega to badanie?

Mammografia MR, w odróżnieniu od klasycznej mammografii, nie wykorzystuje promieniowania rentgenowskiego, a zjawisko rezonansu magnetycznego (MR). Używa się w tym celu silnego pola magnetycznego i fal radiowych, które nie wykazują negatywnego oddziaływania na organizm człowieka. Mammografię MR można przeprowadzić z dodatkowym wykorzystaniem środka kontrastującego w celu oceny unaczynienia ewentualnych zmian.

Warto podkreślić, że mammografia metodą rezonansu magnetycznego jest niezwykle dokładnym badaniem. Jej czułość wynosi około 97%, a po podaniu środka kontrastującego wzrasta do 99%.

Jakie są wskazania do mammografii MR?

Wskazania do przeprowadzenia mammografii metodą rezonansu magnetycznego obejmują:

  • profilaktykę u kobiet z grupy wysokiego ryzyka zachorowania na raka piersi - nosicielek mutacji genu BRCA1 lub BRCA2, kobiet po przebytej radioterapii klatki piersiowej lub chorujących na zespół genetyczny predysponujący do raka piersi;
  • ocenę skuteczności prowadzonego leczenia chemioterapeutycznego;
  • podejrzenie ukrytego raka piersi - przy negatywnych wynikach innych badań obrazowych, lecz obecności przerzutów w węzłach chłonnych;
  • podejrzenie wznowy nowotworu;
  • ocenę implantów piersi.

Przeciwwskazania do badania piersi z wykorzystaniem MRI

Mammografia MR jest badaniem, które posiada wiele przeciwwskazań. Większość z nich wynika z faktu, że obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego wykorzystuje właściwości pola magnetycznego, które silnie wpływa na znajdujące się w ciele pacjenta metale. Do głównych przeciwwskazań do wykonania tego badania należy:

  • ciąża, zwłaszcza w pierwszym trymestrze;
  • implant ślimakowy ucha wewnętrznego;
  • wszczepiony rozrusznik serca lub defibrylator;
  • ciała obce z metalu, takie jak: opiłki żelaza czy kawałki śrutu;
  • choroby układu moczowego występujące z podwyższonym stężeniem kreatyniny;
  • obecność implantów ortopedycznych, klipsów naczyniowych czy sztucznych zastawek serca - przeciwwskazania względne, które wymagają wcześniejszej konsultacji z lekarzem wykonującym badanie.

Co warto wiedzieć o przebiegu mammografii MR?

Badanie nie wymaga od pacjentki szczególnych przygotowań, jednak z uwagi na podanie środka kontrastującego, wymagane jest wcześniejsze badanie stężenia kreatyniny we krwi (nie starsze niż 14 dni przed mammografią MR).

Warto pamiętać, że optymalny czas na wykonanie badania zawiera się pomiędzy 6. a 14. dniem cyklu miesięcznego. Wynik mammografii jest wtedy najbardziej wiarygodny. Pacjentki po biopsji tkanki piersiowej powinny przesunąć badanie na co najmniej kilka tygodni po wykonaniu biopsji.

W dniu badania pacjentka powinna zgłosić się ze swoją dokumentacją medyczną. Wskazany jest luźny, wygodny ubiór, bez metalowych rzeczy oraz ściągnięcie biżuterii. Środek cieniujący zazwyczaj podawany jest drogą doustną, choć w szczególnych przypadkach lekarz radiolog może zlecić podanie dożylne.

Mammografię MR przeprowadza się w pozycji leżącej, we wnętrzu tuby aparatu. Jest to badanie nieinwazyjne i całkowicie bezbolesne, a po jego zakończeniu pacjentka może wrócić do normalnych aktywności. Cała procedura trwa około 40 minut.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów