- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Gdzie przeprowadzić badania profilaktyczne i dlaczego warto to robić?
Artykuł sponsorowany
Badania profilaktyczne mają duże znaczenie dla utrzymania dobrego stanu zdrowia. Niestety zbyt wiele osób wciąż lekceważy profilaktykę i nie poddaje się corocznym badaniom, które mogłyby powiedzieć bardzo wiele na temat ich zdrowia oraz pomóc w wykryciu rozwijających się bezobjawowo chorób. Dowiedz się, dlaczego warto zdecydować się na podstawowe badania profilaktyczne oraz gdzie wykonać je w komfortowych warunkach.
Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?
Jeśli chcesz żyć długo i w zdrowiu, nie możesz liczyć wyłącznie na szczęście i na to, że choroby będą Cię omijać. Szczęściu trzeba pomóc, a sposób na to jest bardzo prosty. Warto prowadzić zdrowy tryb życia i regularnie wykonywać podstawowe badania profilaktyczne.
Wiele chorób rozwija się bezobjawowo i nie daje żadnych symptomów nawet przez kilka lat. Do takich podstępnych jednostek chorobowych należą m.in. cukrzyca, choroby serca czy niektóre nowotwory. Pojawienie się objawów może świadczyć o tym, że choroba znajduje się już w zaawansowanym stadium, a wtedy szanse na całkowite wyleczenie i uniknięcie poważnych powikłań niestety znacznie maleją.
Nie czekaj na symptomy – badaj się regularnie
Podstawowe badania profilaktyczne w wielu przypadkach pozwalają wcześnie wykryć rozwijającą się w organizmie chorobę. Zdiagnozowanie choroby we wczesnym stadium zwiększają szanse na jej całkowite wyleczenie. Dlatego nie należy czekać, aż pojawią się dokuczliwe i niepokojące symptomy. Wystarczy znaleźć kilka dni w roku na to, aby oddać materiał do badania i sprawdzić, czy ze zdrowiem jest wszystko w porządku.
Kto powinien badać się regularnie?
Choroby nie wybierają, dlatego badania profilaktyczne powinny wejść w nawyk każdej dorosłej osoby. U każdego, nawet znakomicie czującego się człowieka, może rozwijać się podstępna choroba. Dlatego warto zdecydować się przynajmniej na podstawowe badania profilaktyczne, takie jak:
- morfologia i OB;
- poziom glukozy we krwi;
- lipidogram;
- badanie ogólne moczu;
- oznaczenie poziomu PSA całkowitego i PSA wolnego (mężczyźni).
Gdzie wykonywać podstawowe badania profilaktyczne?
Korzystnym rozwiązaniem dla pacjentów na terenie niemal całej Polski jest oddanie materiału do badania w Punkcie Pobrań ALAB laboratoria. Rozlokowane są one w dogodnych lokalizacjach w wielu miastach, w każdym województwie. Dlatego niemal każdy może znaleźć Punkt zlokalizowany blisko domu lub miejsca pracy.
Jak zapisać się na badania profilaktyczne w ALAB laboratoria?
Wystarczy, że zalogujesz się na stronie ALAB laboratoria, a następnie wybierzesz interesujący Cię pakiet badań i Punkt Pobrań, w którym chcesz zostawić materiał do analizy. Badanie możesz opłacić przez Internet. Dużym udogodnieniem dla pacjentów ALAB jest fakt, że wyniki badań również można odebrać online.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.