Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Jak chronić oczy przed komputerem? Proste kroki, aby zadbać o wzrok przy pracy z komputerem

Artykuł sponsorowany

2021-07-23 15:50
Kobiety wykonujące pracę na laptopach, siedzą na schodach.

Wpatrywanie się w ekran komputera przez wiele godzin w ciągu dnia może wpływać w negatywny sposób na jakość naszego wzroku. Emitowane przez monitor niebieskie światło może przyczyniać się do nadmiernego zmęczenia oraz wysuszenia oczu, a w efekcie do zaburzeń widzenia oraz gorszego funkcjonowania w ciągu dnia. Jak chronić oczy przy pracy z komputerem?

Czy ekran komputera psuje wzrok?

Ekran komputera wpływa negatywnie na jakość naszego wzroku. Jak donosi portal na-oczy.pl: "Zmęczone oczy od komputera często obarczone są zespołem widzenia komputerowego, który dotyka około 75% osób pracujących przy komputerze." 1

Zespół widzenia komputerowego to termin określający grupę dolegliwości, które wynikają z nadmiernej ekspozycji wzroku na światło emitowane przez ekrany komputerów. Schorzenie to bardzo często połączone jest z zespołem suchego oka, charakteryzującym się nadmiernym wysuszeniem oraz zaczerwienieniem gałki ocznej. Długotrwałe występowanie tych dolegliwości może prowadzić do trwałego uszkodzenia rogówki oka oraz znacznego pogorszenia jakości wzroku. Z tego względu bardzo ważne jest poznanie czynników, które mogą w pozytywny sposób wpłynąć na oczy oraz przyczynić się do obniżenia ryzyka wystąpienia w przyszłości schorzeń wynikających z długotrwałej pracy przy komputerze.

Jak chronić wzrok przed komputerem? Ochrona oczu w kilku krokach

Odpowiednia ochrona oczu w trakcie pracy z komputerem pozwala zmniejszyć ryzyko pojawienia się zespołu widzenia komputerowego oraz innych dolegliwości, powiązanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem narządu wzroku. 

Wprowadzenie do codziennego życia kilku zasad, takich jak stosowanie filtra ochronnego czy robienie regularnych przerw w trakcie pracy może przyczynić się do wzmocnienia ochrony oka przed negatywnym wpływem ekranu komputera, telefonu oraz innych urządzeń używanych w ciągu dnia.

Poświęćmy chwilę, aby odpowiednio dostosować swoje stanowisko pracy

Przygotowanie odpowiedniego stanowiska przed rozpoczęciem pracy, to podstawowy krok, który pozwoli zmniejszyć negatywny wpływ ekranu komputera na nasze oczy. Aby praca nie przyczyniała się do pogorszenia wzroku, warto zadbać o środowisko przyjazne dla naszych oczu. Czynniki, które należy uwzględnić w tym celu, to:

  • dostęp do naturalnego światła,
  • odległość wzroku od ekranu mieszcząca się w przedziale 40-75 cm,
  • ustawienie monitora na wysokości oczu,
  • dostosowanie wysokości krzesła do poziomu monitora.

Wybierzmy ustawienia monitora w zgodzie z komfortem naszych oczu

Dostosowanie ustawień monitora do własnych potrzeb pozwoli na szybkie i bezproblemowe przyswajanie obrazów widocznych na ekranie, a także zmniejszy nadmierne zmęczenie gałek ocznych. Warto regularnie poświęcać tej czynności kilka minut, aby ocenić czy potrzeby naszych oczu się nie zmieniły, a wzrok nie uległ pogorszeniu. Przed rozpoczęciem pracy warto dopasować do własnych potrzeb elementy, takie jak:

  • wielkość liter,
  • jasność wyświetlacza,
  • rozdzielczość,
  • redukcja niebieskiego światła,
  • nasycenie kolorów.

Stosujmy specjalne filtr na monitor

Ochrona oczu powinna uwzględniać ograniczanie nadmiernej ekspozycji wzroku na promieniowanie HEV. Określane jest w ten sposób niebieskie światło, które emitowane jest przez różne ekrany, a w nadmiarze może prowadzić do uszkodzenia fotoreceptorów oraz do rozwoju wady wzroku. Z tego względu osoby, które spędzają wiele godzin w ciągu dnia przed komputerem, powinny zadbać o regulację poziomu szkodliwego dla naszych oczu światła, które dociera do nich w trakcie patrzenia w ekran.

Cieszącym się dużą popularnością rozwiązaniem są aplikacje, które zmieniają kolory na wyświetlaczu w taki sposób, aby dopływ niebieskiego światła do naszych oczu był jak najmniejszy. Coraz więcej nowych urządzeń ma wbudowaną taką funkcję automatycznie, natomiast filtr można również ściągnąć bezpłatnie w formie aplikacji. Inną metodą blokowania światła jest zakup okularów, zawierających powłokę zmniejszającą dopływ szkodliwego promieniowania niebieskiego do naszych oczu.

Pamiętajmy o regularnych przerwach i mruganiu

Wpatrywanie się w ekran monitora wpływa negatywnie na częstotliwość mrugania. Badania potwierdzają, że korzystając z komputera mrugamy znacznie rzadziej, przez co blokujemy naturalne rozprowadzanie filmu łzowego na powierzchni gałki ocznej.

Aby pozwolić oczom na odpoczynek oraz zwiększyć częstotliwość mrugania, warto pamiętać o regularnych przerwach w pracy. Dobrą metodą na pamiętanie o przerwach jest zasada 20-20-20, według której co 20 minut należy robić 20-sekundową przerwę, podczas której wzrok skupiony jest na obiekcie znajdującym się w znacznym oddaleniu. Należy pamiętać również, że każda osoba pracująca przy komputerze przez godzinę, ma prawo do 5-minutowej przerwy, wliczającej się w czas pracy.

Wykorzystujmy krople nawilżające redukujące suchość oka

Wystawienie wzroku na wielogodzinny wysiłek, związany z pracą przed komputerem może skutkować zaburzeniami powiązanymi z nadmierną suchością oczu. Aby zapobiec wystąpieniu zespołu suchego oka, warto zaopatrzyć się w nawilżające krople, które załagodzą zmęczenie i dyskomfort odczuwany w trakcie wykonywania pracy.

Pamiętajmy jednak, aby kupując krople do oczu, wybrać te pozbawione konserwantów. Naturalny skład tego typu preparatów wpłynie korzystnie na nasze oczy, nie zaburzając jednocześnie produkcji filmu łzowego, stanowiącego naturalną barierę ochronną oka. W przypadku wątpliwości co do tego, jak dbać o oczy przy komputerze z użyciem sztucznych łez, można zapytać o poradę w aptece lub w trakcie trwania wizyty u okulisty.

Zadbajmy o prawidłową jakość powietrza w pomieszczeniu

Zimne i suche powietrze w miejscu pracy może nasilić negatywny wpływ ekranów na nasze oczy. Zadbanie o optymalną jakość powietrza w biurze może zapobiec nadmiernemu wysuszeniu oraz przemęczeniu gałek ocznych. Aby to zrobić, warto regularnie wietrzyć pomieszczenia oraz unikać bezpośredniego kontaktu oczu z urządzeniem służącym do klimatyzacji.

W przypadku suchych pomieszczeń należy zwrócić szczególną uwagę na obecność kurzu, który może przedostawać się do oczu, prowadząc do uszkodzeń wrażliwej struktury oka. Dobrym pomysłem na zredukowanie dokuczliwej suchości powietrza jest nawilżacz, czyli urządzenie kontrolujące stopień wilgotności w danym pomieszczeniu.

Regularnie badajmy nasz wzrok

Systematyczne wizyty u okulisty to najlepsza metoda zapobiegająca występowaniu chorób oczu. Kontrolowanie jakości wzroku u specjalisty jest niezwykle istotne, ponieważ może przyczynić się do wykrycia ewentualnych schorzeń we wczesnym etapie ich rozwoju.

Gdy lekarz wykryje wadę wzroku lub schorzenie, w momencie gdy objawy nie są jeszcze dla pacjenta dokuczliwe, to prawdopodobieństwo wyleczenia danej dolegliwości jest w wielu przypadkach wysokie. Z tego względu należy pamiętać, aby odwiedzać okulistę nie tylko wtedy, gdy wystąpią się u nas niepokojące objawy, ale również na regularnych wizytach kontrolnych.

Podsumowanie

Odpowiednia ochrona wzroku przy pracy z komputerem jest niezwykle ważna. Wprowadzenie do codziennego życia zdrowych dla naszych oczu nawyków może wspomóc zapobieganie występowania w przyszłości wielu schorzeń oraz wad wzroku. Systematyczne wizyty u okulisty, stosowanie filtra na monitor oraz odpowiednie przygotowanie miejsca pracy to czynności, które mogą bardzo korzystnie wpłynąć na nasze oczy, nie wymagając wielkiego wysiłku.

W przypadku wątpliwości co do tego, jak chronić oczy przed monitorem, warto skonsultować się ze specjalistą, który będzie w stanie ocenić skalę problemu oraz pomoże dobrać najlepsze dla danej osoby rozwiązanie.

Źródła:
[1] https://na-oczy.pl/co-psuje-wzrok/
[2] https://bmjophth.bmj.com/content/3/1/e000146
[3] https://www.nature.com/articles/s41598-019-47418-8
[4] https://juniperpublishers.com/jojo/JOJO.MS.ID.555736.php
[5] https://www.hindawi.com/journals/tswj/2012/589875/


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów