Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Jak często należy badać wzrok?

Artykuł sponsorowany

Pacjent trzyma okularu korekcyjne, w tle tablica okulistyczna.

Profilaktyka zdrowia obejmować powinna nie tylko rutynowe, ogólne badania krwi. Równie ważne jest kontrolowanie wzroku i co ważne, dotyczy to nie tylko osób, u których już stwierdzono problemy. Dlaczego jest to tak ważne oraz jak często i gdzie badać wzrok?

Dlaczego profilaktyka jest tak ważna?

Regularne badania wzroku wykonywać należy zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Tematu nie można bagatelizować, ponieważ tylko badania pozwolą na rzetelną ocenę i diagnozę wad wzroku i chorób oczu. Niestety, w dalszym ciągu do specjalisty trafiają najczęściej osoby, które zaobserwowały u siebie pogorszenie widzenia, co wymaga dopasowania odpowiedniej metody korekcji.

Wady wzroku, jeśli nie zostaną szybko wykryte, będą się pogarszały. Gdy problem nie jest jeszcze nasilony, pacjent może nie dostrzegać nieprawidłowości, a wada rozwija się i postępuje. Im szybciej rozpoczęte zostanie właściwe leczenie, tym większa szansa, by powstrzymać pogłębianie się problemu oraz zadbać o komfort swojego życia.

Warto uzmysłowić sobie, że regularne wizyty u okulisty to nie tylko kwestia prawidłowego widzenia. Podczas badania oceniane są wszystkie struktury narządu wzroku. Pozwala to wykryć patologiczne zmiany oraz choroby, w tym m.in. guzy, a nawet choroby nowotworowe. Zazwyczaj im szybciej zostaną one zdiagnozowane, tym większa szansa na rozpoczęcie skutecznej terapii i całkowity powrót do zdrowia. Diagnostyką i leczeniem chorób narządu wzroku zajmuje się wyłącznie lekarz okulista, natomiast badanie ostrości widzenia, pozwalające stwierdzić czy osoba potrzebuje szkieł korekcyjnych wykonać mogą również np. optometryści. Pomogą oni wybrać właściwie dopasowane do wady szkła.

Gdzie badać wzrok?

Zastanawiając się nad tym, gdzie badać wzrok, najczęściej mówi się o okuliście. Ale czy zawsze wizyta u specjalisty jest niezbędna? Odpowiedź brzmi: to zależy. Jeśli zależy Ci wyłącznie na kontroli wady wzroku, wówczas skorzystać możesz również z pomocy optometrysty lub optyka. Znajdujące się na terenie całego kraju Pracownie Optyczne to miejsca, w których nie tylko dobierzesz doskonałej jakości oprawki, ale też skorzystasz z bezpłatnego badania wzroku.

Badania wykonane przez optometrystę czy w gabinecie optyka, pozwalają jedynie na dobór właściwych soczewek, w przypadku gdy zmagasz się z wadą wymagającą korekcji. Optometrysta nie jest lekarzem, ale posiada odpowiednie kwalifikacje, aby wykonać badanie i zaproponować optymalną korekcję. Podczas wizyty badane jest pole widzenia, ostrość widzenia, a także sprawdzi ruchy gałki ocznej oraz wykona pomiar ciśnienia śródgałkowego.

Nie obędzie się bez wizyty u okulisty, jeśli poza wadą wzroku zmagasz się z innymi chorobami, ponieważ tylko lekarz może podjąć decyzję o rozpoczęciu odpowiedniego leczenia, przepisze leki lub wykona dodatkowe badania.

Optometrystka pomaga pacjentowi dobrać okulary i soczewki korekcyjne.

Jak często wykonywać należy badania kontrolne?

To, jak często należy wykonywać badania kontrolne u okulisty, zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta. Pacjenci przed 40. rokiem życia, jeśli nie zauważyli u siebie pogorszenia widzenia, ani nie chorowali wcześniej na żadne poważne choroby narządu wzroku, powinni wykonywać badanie co 2-3 lata. Zaleca się, aby szczególną wagę do profilaktyki przywiązywały osoby, u których w związku z pracą zawodową wzrok jest szczególnie nadwyrężony, jak np. u osób pracujących lub spędzających dużo czasu przy komputerze. Duże znaczenie mają też warunki pracy, w tym narażenie na działanie wysokiej temperatury, pył czy nienaturalne światło. Osoby te powinny kontrolować wzrok zdecydowanie częściej, jednocześnie zwracając uwagę na ewentualne niepokojące objawy.

Po ukończeniu 40. roku życia zaleca się, aby badania wzroku wykonywać co najmniej raz do roku.

Na każdym etapie życia warto zwracać szczególną uwagę na wzrok, dbając właściwie o jego kondycję. Regularne badania, ale też np. dieta, która wspierać będzie wzrok na każdym etapie życia.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów