Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Kim jest optyk rzemieślnik? O czym warto wiedzieć?

Artykuł sponsorowany

2021-10-06 14:13
Zbliżenie na okulary korekcyjne z czarnej oprawie.

Dobry optyk to specjalista z wielu dziedzin. Musi umieć rozmawiać z ludźmi. Nie jest zwykłym sprzedawcą. Można powiedzieć, że jest osobą wysokiego zaufania. Między nim a klientem musi nawiązać się relacja. Optyk powinien cechować się otwartością, by potrafić dotrzeć do klienta i umieć sprostać jego potrzebom.

Na czym polega praca optyka?

Optyk rzemieślnik nie sprzedaje okularów, a takie właśnie wyobrażenie ma część społeczeństwa. Jego praca jest dużo bardziej skomplikowana i złożona. Optyk zajmuje się naprawą i konserwacją wszystkich typów okularów, w pracy wykorzystuje znajomość praw i zasad optyki geometrycznej, optycznej oraz falowej natury światła. Wykorzystuje odpowiednie programy komputerowe, elementy elektroniczne stosowane w urządzeniach optycznych, materiały konstrukcyjne, eksploatacyjne i pomocnicze. Potrafi sporządzać i czytać rysunki techniczne. 

Jego praca nie polega tylko na wykonywaniu okularów.  Jest to skomplikowany proces, zaczynając od zakupu opraw, ich odpowiedniego doboru, określenia wady wzroku, co pomaga w precyzyjnym doborze szkieł. Optyk łączy elementy lub części w podzespoły, zespoły lub gotowe przyrządy i aparaty optyczne. 

Praca wymaga ogromnej precyzji. Błąd jednego milimetra może sprawić, że okulary nie będą wyglądały ładnie.

Optyk stale musi podnosić swoje kwalifikacje. Na rynku pojawiają się stale nowe soczewki, ulepszenia, co wymaga pogłębiania wiedzy przez cały czas. 

Optyk rzemieślnik musi znać budowę narządu wzroku, potrafi rozróżnić oko miarowe i niemiarowe oraz wady wzroku, poszczególne stopnie widzenia obuocznego. Przeprowadza kontrolę parametrów fizycznych soczewek okularowych i kontaktowych. Potrafi określić pomiary mocy soczewek czy parametrów oprawy. Dopasowuje rozwiązania techniczne stosowane w soczewkach okularowych do potrzeb i cech anatomicznych klienta. 

Wielu klientów odwiedza optyka, by dokonywać napraw okularów.

Kobieta podczas badania wzroku.

Jakie cechy powinien mieć przyszły optyk?

Osoba chcąca wykonywać ten zawód, zdecydowanie powinna wykazywać się cierpliwością, posiadać zdolności manualne, by wykonywać precyzyjną pracę, w której nie ma miejsca na błędy. Powinna się wykazać umiejętnością rozmowy na temat potrzeb klienta oraz mieć świadomość jak ważny jest prawidłowy pomiar jakości wzroku, oraz wiedza o stylu życia przyszłego okularnika. Optyk rzemieślnik musi posiadać znajomość tego, jakie soczewki produkują firmy optyczne oraz jak i co się nosi, jak powinno się dziś wyglądać, aby trafnie dobrać oprawki. Jest to kolejny zestaw wiedzy tajemnej, którą powinien posiadać optyk.

Jest to zawód wymagający szczególnego zaufania, to powołanie. Połączenie pasji z pracą zawodową. Czuje on radość z wykonywania swojej pracy, niesienia pomocy w rozwiązaniu problemów ze wzrokiem, sprawia, że życie okularników staje się łatwiejsze. Optyk rzemieślnik nie sprzedaje okularów. On sprzedaje właściwe widzenie.

Zawód jest coraz bardziej doceniany, a jego znaczenie będzie coraz bardziej wzrastać za sprawą coraz większej świadomości społecznej. Każdy chce dobrze widzieć podczas czytania, korzystania ze smartfona, komputera. Zapewniają to okulary, które jak do tej pory są najlepszym wynalazkiem pomocnym przy korekcji wad wzroku.

Optyka cechuje rzetelność, dokładność, opanowanie, wyrozumiałość, a także przyjazne nastawienie do ludzi. Potrzebna jest także niewielka znajomość psychologii, ponieważ trzeba porozumieć się nierzadko z dziećmi, nastolatkami oraz osobami dorosłymi i tymi w podeszłym wieku. Do każdego trzeba podejść inaczej, indywidualnie.

Gdzie znaleźć dobrego optyka rzemieślnika

Najlepiej szukać zakładu optycznego z tradycjami, w którym pracuje osoba wykształcona, posiadająca dyplom czeladniczy lub mistrzowski. W internecie bardzo łatwo znaleźć takie zakłady, ponieważ zrzeszone są w Cechach należących do Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej. Gwarantuje to, że trafimy w ręce doświadczonego optyka, z odpowiednimi kwalifikacjami i podejściem do klienta, dla którego praca jest równocześnie pasją. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat optyka rzemieślnika, to zapraszamy na dedykowaną podstronę (https://www.krio.org.pl/optyk-rzemieslnik/) Krajowej Izby Rzemieślniczej Optyków.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów